מספר משתמשי טוויטר התכווץ וצפוי להמשיך לרדת; המניה צללה ב-20%

הרשת החברתית הזהירה כי הירידה במספר המשתמשים החודשיים תימשך גם ברבעון הנוכחי בעודה מגבירה את המאבק בחשבונות מזויפים ■ הירידה הזאת באה בזמן שחהברה רשמה גידול במספר המשתמשים הרשומים

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טוויטרצילום: Richard Drew/אי־פי
בלומברג

טוויטר דיווחה היום (ו') כי מספר המשתמשים החודשיים ירד במיליון ברבעון השני של השנה והעריכה כי הירידה תימשך - בזמן שהחברה מגבירה את מאבקה נגד חשבונות מזויפים, הודעות זבל והתבטאויות זדוניות ברשת החברתית שלה. המניה צללה ביותר מ-20% במסחר בוול סטריט.

מספר המשתמשים החודשיים הפעילים ירד ברבעון השני ל-335 מיליון לעומת 336 מיליון ברבעון הראשון של שנה, מסרה טוויטר ביום שישי. למרות שמספר המשתמשים גדל ב-2.8% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, החברה צופה כי מספר המשתמשים החודשיים ימשיך להתכווץ גם ברבעון הנוכחי. טוויטר ייחסה את הירידה הצפויה במספר המשתמשים להגברת מאמציה לנקות את הפלטפורמה שלה, חוקי פרטיות מחמירים יותר באירופה ושינויים באופן השימוש בשירות שלה באמצעות הודעות SMS.

"אנו בטוחים כי הצעדים הללו ייטיבו את הפלטפורמה בטווח הארוך ויאפשרו צמיחה ארוכת טווח בעודנו משפרים את בריאות השיח הציבורי בטוויטר" ומקצים מחדש משאבים, כולל כאלה המשמשים להיערכות לשינויים בפרטיות המידע באירופה, מסרה טוויטר בעת פרסום הדו"חות.

טוויטר דיווחה על רווח נקי זה הרבעון השלישי ברציפות - רצף רווחים שדחף את מניית החברה לזינוק של 79% מתחילת השנה ועד יום חמישי. עם זאת, החברה סיפקה תחזית רווח לפני ריבית, מס, פחת והפחתות של עד 235 מיליון דולר ברבעון השלישי, פחות מתחזית האנליסטים לרווח של 268 מיליון דולר.

בעיותיה של טוויטר בתחום המשתמשים דומות לאלו שעמן מתמודדת פייסבוק, אשר סובלת ממניפולציות, חשבונות רובוטיים ואי שביעות רצון ביחס להשפעתה הגוברת של מדיה חברתית על התרבות. מנכ"ל טוויטר ג'ק דורסי אמר בעבר כי בראש סדר העדיפויות שלו עומד הצמצום של דיונים פוגעניים בפלטפורמה, והחברה מסרה כי אלגוריתמים שלה מצליחים לזהות יותר מתשעה מיליון הודעות זבל או חשבונות רובוטיים מדי שבוע.

ג'ק דורסי , מנכ"ל טוויטרצילום: בלומברג

המספר העצום של חשבונות מזויפים שהחברה מוחקת העלה חששות בקרב המשקיעים כי טוויטר - כלי התקשורת החביב על נשיא ארה"ב דונלד טראמפ - לא מצליחה למשוך קהלים רחבים יותר מעבר לפוליטיקאים, אנשי בידור ועיתונאים שנמנים על משתמשיה המרכזיים. עם זאת, החברה מסרה כי הרוב המכריע של החשבונות המזויפים לא היו פעילים או שנחשפו בטרם החלו להיכלל בספירת המשתמשים הפעילים.

בעוד שמספר המשתמשים החודשיים ירד, הדגישה טוויטר כי מספר המשתמשים היומיים הוא המדד הטוב ביותר להצלחה. החברה מסרה כי מספר המשתמשים היומיים באתר גדל ב-11% לעומת הרבעון השני של 2017, רבעון שביעי ברציפות של הצמיחה דו-ספרתית לעומת הרבעון המקביל. טוויטר אינה מפרסמת את מספר המשתמשים היומי הכולל.

"למרות שטראמפ הוא אולי המשתמש בעל הפרופיל הגבוה ביותר האפשרי, לא חל שיפור דרמטי בהיקף השימוש בשנים האחרונות", כתב האנליסט בנג'מין שכטר מחברת מקוארי סקוריטיס במכתב למשקיעים לפני פרסום דו"חות טוויטר. "אנחנו פשוט לא מעריכים כי שיפורים במוצר יהיו בעלי השפעה דרמטית על יכולתה של טוויטר למשוך משתמשים חדשים".

שפע עדכוני מוצר של השירות וכניסתו לתחום של שידורים חיים בוידיאו סטרימינג הקלו את השימוש בטוויטר, והגדילו את ההכנסות מפרסום ואת הרווחים ברבעון השני של השנה.

הכנסות טוויטר צמחו ברבעון ב-24% ל-710.5 מיליון דולר, מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 697 מיליון דולר. הרווח הנקי הסתכם ב-100.1 מיליון דולר, או רווח של 13 סנט למניה, לעומת הפסד של 116.5 מיליון דולר, או הפסד של 16 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 17 סנט למניה - סנט אחד מעל לתחזיות האנליסטים.

הכנסות טוויטר בארה"ב צמחו ב-10%, ואילו ההכנסות בשווקים בינלאומיים קפצו ב-44%. יפן המשיכה להיות השוק השני בגודלו של טוויטר אחרי ארה"ב, עם צמיחה של 65% בהכנסות ל-122 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker