מזג האוויר החם פוגע לנו בכיס

גל החום שמכה בצפון אמריקה, אירופה ואסיה מקפיץ את המחירים של מגוון סחורות החל מחיטה ועד חשמל

לוגו בלומברג
בלומברג
גל חום בוושינגטון
גל חום בוושינגטוןצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

חברות במגזר הסחורות לא הולכות לשכוח במהרה את הקיץ הנוכחי, ולא מהסיבות הנכונות. גל חום שמכה באזורים נרחבים של צפון אמריקה, אירופה ואסיה, יחד עם החרפה בבצורת באזורים מסוימים, גורם לזינוק במחירי של מגוון סחורות החל מחיטה ועד חשמל.

הכותנה הפסיקה לגדול בשדות החרבים של טקסס, המים בנהרות בצרפת חמים מכדי לשמש לקירור כורים גרעיניים ויבול החיטה ברוסיה מתדלדל. החום הכבד גם גובה מחיר בחיי אדם - ותרם לשטפונות ביפן ובלאוס ולשריפות בסביבת אתונה. סופו של גל החום, שהקפיץ את הטמפרטורות בחוג הקוטב הצפוני ליותר מ-30 מעלות, לא צפוי לפחות עוד שבועיים. זוהי תזכורת מתוזמנת היטב לעד כמה שוקי הסחורות העולמיים חשופים לפגיעתם של שינויים אקלימיים.

כותנה בטקסס
כותנה בטקססצילום: בלומברג

גל החום ומחסור בגשמים פגעו בגידולים בכל רחבי אירופה עד לים השחור. היבולים ברוסיה, יצואנית החיטה הגדולה בעולם, צפויים להתכווץ לראשונה מזה שש שנים, בזמן שממשיכים לגבור החששות ביחס לגידולים גם במדינות כמו צרפת וגרמניה. החוזים על החיטה למסירה בדצמבר זינקו בקרוב ל-10% בחודש החולף בפריז, והשבוע טיפסו לרמתם הגבוהה ביותר מאז החל המסחר בחוזים בשנת 2015.

לאחר שנים של יבולים גדולים, התפוקה החקלאית העולמית עשויה להתכווץ השנה זו הפעם הראשונה מאז עונת הגידול של 2012-2013. יתכן כי יהיו לכך השלכות פוליטיות וחברתיות. מצרים, שמתבססת על לחם מסובסד כדי להאכיל את אוכלוסייתה המונה כמעט 100 מיליון בני אדם, כבר משלמת את מחירי היבוא הגבוהים ביותר זה למעלה משלוש שנים.

חיטה ברוסיה
חיטה ברוסיהצילום: בלומברג

חקלאים בצרפת אינם היחידים שלא מצליחים להתמודד עם מזג האוויר החם. מערך הכורים הגרעיניים להפקת חשמל במדינה אף הוא סובל מכך. מי הנהרות הפכו לחמים מכדי לקרר באופן יעיל את הכורים, ויתכן כי EDF תיאלץ לצמצם את התפוקה בהמשך השבוע בשתי תחנות כוח. מזג האוויר החם גם אילץ תחנות כוח מבוססות פחם בגרמניה לצמצם את פעילותן וגם פגע בזמינות של חלק מתחנות הכוח המתבססות על גז טבעי בבריטניה. צרפת, שלמעלה מ-70% מצריכת החשמל שלה מתבססת על 58 תחנות כוח גרעיניות, גם מייצאת חשמל למדינות שכנות, כך שכל ירידה בהיצע עלולה לגרום לעליות מחירים ברחבי היבשת.

מזג האוויר ההביל גם עצר כמעט לחלוטין את טורבינות הרוח. בגרמניה, תפוקת החשמל מטורבינות רוח במהלך 10 הימים האחרונים היתה נמוכה בשליש מהממוצע עד כה השנה. ירידה נרשמה בתפוקת החשמל של טורבינות רוח גם בספרד, איטליה, בריטניה, דנמרק ושוודיה. תחנות סולאריות נהנות ממזג האוויר, אך לא די בהן כדי למלא את החסר מטורבינות רוח והביקוש לגז טבעי נמצא בעלייה. מחירי החשמל הסיטונאים ליום אחד קדימה בצרפת ובגרמניה נמצאים בשיא של עשור עבור תקופה זו של שנה, ובבריטניה הם נמצאים ברמה הגבוהה ביותר מאז 2009.

תחנת כוח גרעינית בצרפת
תחנת כוח גרעינית בצרפתצילום: REGIS DUVIGNAU/רויטרס

חבל גידולי הכותנה במערב טקסס, אזור גידול הכותנה בעלת התפוקה הגדולה בעולם, צבוע כעת בגווני חום מאובק, וכמעט מחצית מהגידולים במדינה נמצאים במצב שהוגדר כגרוע או כגרוע ביותר, לפי נתוני הממשל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker