השערוריות הגיעו לדו"חות פייסבוק: המניה צללה ביותר מ-20% לאחר הסגירה

הרשת החברתית הגדולה בעולם החמיצה את תחזית ההכנסות לראשונה מאז 2015 ■ צמיחה מאכזבת במספר המשתמשים על רקע שורת שערוריות סביב פרטיות מידע המשתמשים והפצת דיווחי חדשות שקריים

נמרוד הלפרן
מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בפני הוועדה של הקונגרס
מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בפני הוועדה של הקונגרס צילום: LAWRENCE JACKSON / NYT

פייסבוק  דיווחה היום על הכנסות נמוכות מתחזיות האנליסטים, לראשונה מאז שנת 2015, ועל צמיחה מאכזבת במספר המשתמשים ברבעון השני של השנה, לאחר ששורת שערוריות סביב פרטיות מידע המשתמשים והפצת דיווחי חדשות שקריים הכבידו על מפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם.

מניית פייסבוק צללה ב-23% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בעלייה של 1.3%. נפילת המניה גררה עמה גם את מניותיהן של שלוש חברותיה של פייסבוק לקבוצת המניות היוקרתית "פאנג" - אמזון , נטפליקס והחברה האם של גוגל, אלפבית - שנסוגו בכ-1% במסחר לאחר הסגירה.

פייסבוק רשמה ברבעון השני של השנה רווח נקי של 5.12 מיליארד דולר, או רווח של  1.74 דולר למניה, זינוק של 32% לעומת רווח של 3.89 מיליארד דולר, או רווח של 1.32 דולר למניה בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 1.72 דולר למניה.

עם זאת, בשורה העליונה דיווחה החברה על הכנסות של 13.23 מיליארד דולר, קפיצה של 42% לעומת הכנסות של 9.32 מיליארד דולר ברבעון המקביל, אך פחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 13.36 מיליארד דולר. זו הפעם הראשונה שפייסבוק מחמיצה את תחזיות ההכנסות מאז שנת 2015. עם זאת, ההכנסה הממוצעת למשתמש פייסבוק טיפסה ברבעון ל-5.97 דולרים - מעל לתחזיות האנליסטים של 5.95 דולרים.

למרות הצמיחה המרשימה של 42% בהכנסות, הוצאות החברה צמחו בקצב מהיר אפילו יותר, של 50%, ל-7.4 מיליארד דולר.

כפתור ה"לייק" של פייסבוק על רקע דגל רוסיה
כפתור ה"לייק" של פייסבוק על רקע דגל רוסיהצילום: DADO RUVIC/רויטרס

בה בעת, מאמציה של פייסבוק להגדיל את הכנסותיה מפרסום במכשירים הניידים כמו סמארטפונים ומחשבי טאבלט, המשיכו להניב פירות. הכנסות החברה מפרסום במובייל היוו 91% מסך ההכנסות פייסבוק מפרסום ברבעון השני של השנה, ללא שינוי לעומת הרבעון הראשון של השנה, אך עלייה לעומת 87% ברבעון השני של 2017.

מספר המשתמשים היומיים ברשת החברתית גדל ברבעון השני ל-1.47 מיליארד לעומת 1.45 מיליארד ברבעון הראשון של השנה, ו-1.4 מיליארד משתמשים בסוף הרבעון הרביעי. עם זאת, העלייה במספר המשתמשים היתה מתונה מתחזיות האנליסטים שצפו 1.49 מיליארד משתמשים ברבעון השני.

מספר המשתמשים החודשיים, כלומר אלו שנכנסים לחשבונם לפחות פעם בחודש, גדל ברבעון השני ל-2.23 מיליארד לעומת 2.2 מיליארד ברבעון הראשון של השנה ו-2.13 מיליארד משתמשים ברבעון הרביעי. גם כאן הצמיחה היתה נמוכה מתחזיות האנליסטים שצפו 2.25 מיליארד משתמשים חודשיים. לעומת הרבעון השני של 2017, גדל מספר המשתמשים החודשיים ב-11% - הצמיחה הנמוכה ביותר זה למעלה משנתיים.

המשקיעים הקדישו תשומת לב מיוחדות לצמיחה במספר משתמשי פייסבוק בארה"ב, שוק שאחראי על כ-40% מהכנסותיה. מספר המשתמשים היומיים בצפון אמריקה נותר ללא שינוי ברמה של 185 מיליון - לעומת תחזית האנליסטים כי יעלה ל-185.4 מיליון.  ברבעון הרביעי של 2017 ירד מספר המשתמשים היומיים בצפון אמריקה לראשונה מעולם, מ-185 מיליון ברבעון השלישי ל-184 מיליון. עם זאת, מספר המשתמשים ביבשת חזר לצמוח ברבעון הראשון של 2018, ושב וטיפס ל-185 מיליון.

מספר המשתמשים היומיים באירופה ירד ברבעון השני ל-279 מיליון לעומת 282 מיליון ברבעון הראשון של השנה. אנליסטים העריכו כי הירידה נבעה מכניסתן לתוקף לפני חודשיים של תקנות אבטחת המידע האירופיות (GDPR), שמגבילות איסוף ועיבוד מידע של תושבי האיחוד האירופי על ידי חברות וארגונים.

התקנות האירופיות החדשות מחייבות חברות לקבל הסכמה מפורשת מצד צרכנים כדי להשתמש במידע שלהם, ובנוסף לכך לאפשר למשתמשים לשלוט במידע שלהם, לבחון מה המידע שנאסף עליהם, לשנות אותו ואף למחוק אותו.

מיד עם כניסת התקנות לתוקף ב-25 במאי הוגשו תלונות בגין הפרתן נגד פייסבוק וגוגל - שעלולות עקב כך להידרש לשלם קנסות של מיליארדי דולרים. NOYB (ראשי תיבות של הביטוי None of Your Business), ארגון שלא למטרות רווח שבראשו עומד מומחה הפרטיות ברשת האוסטרי, עו"ד מקס שרמס, הגיש תביעות נגד פייסבוק, החברות בנות של פייסבוק ווטסאפ ואינסטגרם, ונגד חטיבת אנדרואיד של גוגל, בטענה כי הללו מפרות את התקנות החדשות.

שערוריות ועוד שערוריות

פייסבוק עמדה במרכזן של מספר שערוריות בחודשים האחרונים. מלבד פרשת קיימברידג' אנליטיקה, ספגה החברה גם ביקורת סביב מדיניות ניטור התוכן שלה, שאף הובילה לכך שמנכ"ל ומייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, יצא בשבוע שעבר להגנת זכותם של מכחישי שואה לפרסם פוסטים ברשת החברתית.

שערוריית השימוש במידע אישי של 87 מיליון משתמשי פייסבוק (בהם כ-50 אלף ישראלים) על ידי חברת הייעוץ הפוליטי קיימברידג' אנליטיקה, התפוצצה באמצע חודש מארס, ועל כן הרבעון השני של 2018 היה הרבעון המלא הראשון שבו עשויה לבוא לידי ביטוי השפעתה.

בעקבות חשיפת הפרשה נחתך שווי השוק של פייסבוק בעשרות מיליארדי דולרים. עם זאת, מאז פרסום הדו"חות הרבעוניים הקודמים של החברה באפריל ועד ליום רביעי, זינק מחיר מניית פייסבוק בכ-30% - עדות לכך שהמשקיעים שבעי רצון מניסיונות החברה לשקם את הנזק התדמיתי שנגרם כתוצאה מפרשת קיימברידג' אנליטיקה.

חשיפת המעורבות של רוסיה במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2016 והשימוש שעשתה בפלטפורמות כמו פייסבוק וטוויטר, חיזקו אף הם את הקולות המצדדים בהגברת השקיפות של חברות שמפעילות רשתות חברתיות והידוק הפיקוח עליהן, כדי להגן על פרטיות המשתמשים.

פייסבוק מצדה הבטיחה רשת חברתית נקייה יותר, עם פחות חדשות מזויפות, הודעות זבל וחשבונות מזויפים, במיוחד לאור בחירות אמצע הקדנציה ההולכות וקרבות בארה"ב.

"הקהילה והעסקים שלנו ממשיכים לצמוח במהירות", אמר מנכ"ל ומייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, בעת פרסום הדו"חות הכספיים היום. "אנו מחויבים להשקעות שיבטיחו את בטחונם ובטיחותם של אנשים, ולהמשיך לבנות דרכים משמעותיות חדשות לסייע לאנשים להיות בקשר".

מספר עובדי פייסבוק נכון לסוף הרבעון השני היה 30,275, זינוק של 47% לעומת סוף הרבעון השני של 2017.

ציפיות מאינסטגרם

לקראת פרסום הדו"חות היום, אנליסטים צפו כי מפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם תשבור שיאים ברבעון השני במונחי הכנסות ומספר משתמשים, בין השאר הודות לצמיחה בהכנסות מפרסום של אפליקציית שיתוף התמונות והסרטונים אינסטגרם שנרכשה על ידי פייסבוק במיליארד דולר בשנת 2012.

אינסטגרם, שמספר המשתמשים החודשיים שלה חצה במהלך הרבעון את רף המיליארד, היתה לאחרונה אחד ממנועי הצמיחה הגדולים של הכנסות פייסבוק מפרסום. לפי תחזית חברת המחקר אי-מרקטר (EMarketer), הכנסות אינסטגרם צפויות לטפס ליותר משמונה מיליארד דולר ב-2018. בנק ולס פרגו צופה כי עד 2020 תתרום אינסטגרם 20 מיליארד דולר בשנה לשורה העליונה של פייסבוק, או כרבע מהכנסות ענקית הרשתות החברתיות. עם זאת, פייסבוק אינה נוהגת לפרט בדו"חותיה הכספיים את חלוקת ההכנסות על פי השירותים השונים.

פייסבוק הפכה בשנים האחרונות בהדרגה ממפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם לחברה שמחזיקה בשורה של אפליקציות מובייל פופולריות בהן רשת פייסבוק, שירות ההודעות הקבוצתיות ווטסאפ (המתהדר ביותר מ-1.5 מיליארד משתמשים חודשיים), שירות המסרים המיידיים מסנג'ר של פייסבוק (למעלה מ-1.3 מיליארד משתמשים), ואינסטגרם (יותר ממיליארד משתמשים חודשיים).

אלפבית, החברה האם של גוגל - מתחרתה הגדולה ביותר של פייסבוק בשוק הפרסום המקוון - דיווחה מוקדם יותר השבוע על תוצאות כספיות שעלו על תחזיות האנליסטים הודות לצמיחה חזקה בעסקי הפרסום באינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker