מרד עובדות הוביל את נייקי להעלות שכר ל-7,000 עובדים

מנכ"ל נייקי התחייב לפעול לצמצום האי-שוויון בעקבות מרד נשים בחברה שהתלוננו על הטרדות מיניות ואפליה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרסומת למעלי ריצה של נייקי
צילום: בלומברג

יותר מ-7,000 עובדים של נייקי יקבלו העלאות בשכרם, בעקבות חוות דעת שערכה החברה, לאחר שגל תלונות על התנהגות לא הולמת ואפליה נגד נשים זיעזע אותה וגרם לפיטורי בכירים בה.

נייקי הציגה את השינויים בשכר – שיחולו על 10% מעובדיה - כחלק ממאמציה להנהיג תרבות ארגונית שבה "העובדים חשים שייכים ומועצמים", לפי מזכר פנימי שנשלח לצוות העובדים אתמול, ושעותק ממנו הגיע לידי "ניו יורק טיימס".

לפני חודשיים התחייב מנכ"ל נייקי, מארק פרקר, באסיפה של עובדי החברה, כי נייקי תשנה את תוכנית השכר ואת ההכשרה למנהליה, כך שישקפו את היעדים שלה לשכר שוויוני וגיוון בכוח העבודה. הוא התנצל בפני העובדים על כך שלא היה ערני לסימני אי-שביעות רצון מצדם.

מארק פרקר
מארק פרקרצילום: Bloomberg

מוקדם יותר השנה התעורר מרד פנימי של נשים בתוך נייקי, שהתלוננו כי נמאס להן מכך שהחברה מתעלמת מהתנהגות לא הולמת כלפי נשים, ואינה מקדמת נשים למשרות בכירות. לפחות 11 מנהלים בכירים עזבו את החברה בעקבות האשמות בהטרדה מינית ואפליה נגד נשים.

חריג לראות בעולם התאגידי שינויים כמו זה שעליו הודיעה אתמול נייקי. ההחלטה של החברה ממחישה כיצד לחץ מצד עובדים יכול לגרום אפילו לחברות ענק לטפל בבעיות במקום העבודה. נייקי עורכת בכל שנה ניתוח של שכר העובדים, אך השנה היא ערכה ניתוח מעמיק יותר של כל התפקידים, בכל הרמות ובכל החטיבות בעולם, נכתב במזכר.

החברה הודיעה גם כי שינתה את האופן שבו היא מחשבת בונוסים. בעבר נקבעו הבונוסים על פי שילוב של ביצועים אינדווידואליים, ביצועי צוות וביצועי החברה כולה. כעת הם ייקבעו בעיקר על פי תוצאותיה של החברה.

תשומת הלב המוגברת לסוגיות של אי-שוויון מגדרי וגזעי עודדה חברות נוספות לשנות את מבנה השכר שלהן. יותר מ-100 חברות בארה"ב, ובהן AT&T , גאפ , מאסטרקארד ו טארגט , התחייבו לבחון מחדש בכל שנה את המשכורות בהן ולפעול לצמצום הפערים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker