גוגל משאירה את הקנס האירופי מאחור: ניפצה את התחזיות; המניה קופצת לשיא

צמיחה איתנה בהכנסות מפרסום הצליחה לפצות על קנס של חמישה מיליארד דולר שספגה ענקית האינטרנט ■ זינוק של 58% במספר ההקלקות על פרסומות גוגל ■ נמשכה הנפילה במחירי פרסומות גוגל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משרדי גוגל
משרדי גוגלצילום: BRIAN SNYDER/רויטרס

פתיחת עונת הדו"חות הכספיים של הרבעון השני של 2018 היתה מאכזבת עבור חברות "פאנג" (FANG) - ראשי תיבות של ארבע חברות טכנולוגיה לוהטות שנהפכו בשנים האחרונות לחביבות במיוחד על המשקיעים - פייסבוק, אמזון, נטפליקס ואלפבית, החברה האם של גוגל.

בשבוע שעבר פירסמה נטפליקס תוצאות רבעוניות חלשות, והערב לאחר סגירת המסחר בוול סטריט זכתה חברת FANG שנייה, אלפבית, בהזדמנות לתקן את הרושם - וניצלה אותה בגדול.

אלפבית , החברה האם של גוגל, אמנם דיווחה על ירידה ברווחיה ברבעון השני של השנה כתוצאה מקנס שיא בסך חמישה מיליארד דולר שספגה ענקית הטכנולוגיה האמריקאית מהאיחוד האירופי. עם זאת, תוצאות החברה עלו על תחזיות האנליסטים הן בשורה התחתונה והן בשורה העליונה, הודות להמשך הצמיחה האיתנה בהכנסות מפרסום. 

מניית אלפבית קופצת ב-4.6% לשיא במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בעלייה של 1.1%.

אלפבית, שבראשה עומד המנכ"ל לארי פייג' שייסד את גוגל יחד עם סרגיי ברין, דיווחה על רווח נקי של 3.2 מיליארד דולר, או רווח של 4.54 דולר למניה, ברבעון השני של השנה, ירידה לעומת רווח 3.5 מיליארד דולר, או רווח של 5.01 דולר למניה, ברבעון המקביל ב-2017, שגם בו רשמה החברה הפרשה בגין קנס קודם שספגה מהאיחוד האירופי בסך 2.7 מיליארד דולר.

בניכוי הוצאה חד פעמית בסך חמישה מיליארד דולר שרשמה החברה ברבעון האחרון בעקבות הקנס מהאיחוד האירופי שספגה בשבוע שעבר, דיווחה אלפבית על רווח רבעוני של 8.27 מיליארד דולר, או רווח של 11.75 דולר למניה - הרבה מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 9.66 דולר למניה.

הכנסות אלפבית כולל הכנסות של שותפות בתחום הפרסום הסתכמו ברבעון ב-32.7 מיליארד דולר, זינוק של 26% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 32.2 מיליארד דולר. בניכוי הכנסות של שותפות פרסום הסתכמו הכנסות החברה ברבעון ב-26.2 מיליארד דולר לעומת 20.9 מיליארד דולר ברבעון המקביל, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 25.6 מיליארד דולר.

"סיפקנו רבעון נוסף של ביצועים מאוד חזקים, עם הכנסות של 32.7 מיליארד דולר, צמיחה של 26% לעומת הרבעון השני של 2017, וגידול של 23% ללא השפעת שינויים בשערי מטבע", אמרה סמנכ"לית הכספים של אלפבית, רות פורת, בעת פרסום הדו"חות.

לארי פייג' וסרגיי בריןצילום: אי־פי

השקעות הון של אלפבית כמעט הוכפלו ברבעון השני ל-5.5 מיליארד דולר, לעומת 2.8 מיליארד דולר ברבעון המקביל.

מחירי הפרסומות במוקד

עיקר תשומת הלב בדו"חות אלפבית, שכמעט כל הכנסותיה מקורן בפרסום באינטרנט, הוקדש כצפוי למחירי הפרסומות של גוגל. המחיר הממוצע שמשלמים המפרסמים לגוגל נמצא במגמת ירידה בשל צמיחה חדה יותר בפרסומות במובייל ובאתר יו-טיוב מאשר בפרסומות במחשבים שולחניים. עם זאת, מגמת עלייה מתמשכת במספר ההקלקות על פרסומות גוגל מפצה על כך.

המחיר הממוצע של פרסומות של גוגל - הנמדד במונחי מחיר עבור הקלקה (cost per click) - נפל ברבעון הראשון של השנה ב-22% לעומת הרבעון המקביל. בה בעת, מספר ההקלקות על פרסומות גוגל קפץ ב-58% ברבעון השני בזכות פרסום במובייל וביו-טיוב. ברבעון הראשון קפץ מספר ההקלות ב-59%.

בסעיף "הכנסות אחרות של גוגל" (Google other revenues) - הכולל תחומים כמו שירותי ענן, אפליקציות, חומרה, אנדרואיד, כרום וגוגל פליי, כמו גם את יצרנית המוצרים החכמים לבית נסט (Nest) - רשמה החברה ברבעון הכנסות של 4.4 מיליארד דולר, צמיחה של 37% לעומת הרבעון המקביל, ובהתאם לתחזיות האנליסטים.

הכנסות החברה מפעילות Other Bets ("הימורים אחרים", באנגלית) - שמרביתה עדיין נמצאת בשלב של טרום הכנסות, ואשר כוללת את עסקיה של אלפבית מחוץ לגוגל, בהם תחומים כמו ביוטכנולוגיה, מכוניות אוטונומיות, בינה מלאכותית, סיבים אופטיים, הון סיכון ופרויקטים ניסיוניים נוספים - הסתכמו בתקופה המדווחת ב-145 מיליון דולר, אולם ההפסד התפעולי התרחב ל-732 מיליון דולר לעומת הפסד תפעולי של 633 מיליון דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

כוח העבודה של אלפבית המשיך לגדול, והסתכם נכון לסוף הרבעון השני ביותר מ-89 אלף עובדים, לעומת כ-85 אלף עובדים בסוף הרבעון הראשון, וזינוק של למעלה מ-13 אלף עובדים לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. החברה ציינה כי עיקר הגידול במשרות היה בפעילות הענן.

נחת זרועו הכבדה של הרגולטור האירופי

גוגל נקנסה בשבוע שעבר על ידי האיחוד האירופי ב-4.3 מיליארד יורו (5 מיליארד דולר) - הקנס הגבוה ביותר מעולם שהטילה רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד - בגלל ניצול לרעה של מעמדה של אנדרואיד בתחום מערכות ההפעלה לסלולר. אלפבית הודיעה כי תרשום הפרשה לכיסוי הקנס כבר ברבעון השני של השנה למרות כוונתה לערער על החלטת האיחוד.

עם זאת, מעבר לקנס, השאלה המשמעותית מבחינת המשקיעים היא כיצד יושפעו עסקי גוגל בטווח הארוך מפסיקת הרגולטור האירופי. לפי הפסיקה,ימנע מגוגל להמשיך לנצל את מעמדה הדומיננטי של אנדרואיד כדי לדחוק ביצרניות סמארטפונים ובחברות טלקום להתקין מראש במכשירים את מנוע החיפוש שלה ואת דפדפן האינטרנט כרום, וכן אפליקציות מובייל אחרות שלה, בתמורה לשימוש במערכת ההפעלה אנדרואיד - המותקנת ב-80% מהמכשירים בעולם.

זו אינה הפעם הראשונה שבה אלפבית מרגישה את נחת זרועו הכבדה של הרגולטור האירופי. בשנה שעברה, הממונה על ההגבלים עסקיים באיחוד הטילה על אלפבית קנס בסך 2.7 מיליארד דולר בשל הפרת חוקי התחרותיות של האיחוד. בזמנו, היה זה הקנס הגבוה מעולם שהטיל האיחוד על חברה עסקית.

אלפבית ממתינה כעת להחלטת האיחוד בעניין חקירה שלישית המתמקדת בטענות לפיהן רשת הפרסום אדסנס (AdSense) של גוגל ניצלה לרעה את מעמדה הדומיננטי בשוק.

לפי תחזית חברת המחקר אי-מרקטר (Emarketer), הנתח של גוגל בשוק הפרסום הדיגיטלי העולמי יגיע השנה ל-31%, החברה גם תמשיך להיות מובילת שוק הפרסום במובייל הגלובלי עם נתח של שליש מהשוק, ובנוסף לכך תחלוש על נתח עצום של 59% משוק החיפוש באינטרנט בעולם. אם לא די בכך, יו-טיוב שולט ללא עוררין בשוק של שירותי וידיאו סטרימינג בארה"ב.

הצצה ראשונה להשפעת תקנות הפרטיות האירופיות החדשות

הדו"חות הכספיים שפירסמה אלפבית היום סיפקו הזדמנות ראשונה לראות כיצד הושפעו הכנסותיה מפרסום דיגיטלי בעקבות כניסתן לתוקף לפני חודשיים של תקנות אבטחת המידע האירופיות (GDPR), שמגבילות איסוף ועיבוד מידע של תושבי האיחוד האירופי על ידי חברות וארגונים.

התקנות האירופיות החדשות מחייבות חברות לקבל הסכמה מפורשת מצד צרכנים כדי להשתמש במידע שלהם, ובנוסף לכך לאפשר למשתמשים לשלוט במידע שלהם, לבחון מה המידע שנאסף עליהם, לשנות אותו ואף למחוק אותו.

מיד עם כניסת התקנות לתוקף ב-25 במאי הוגשו תלונות בגין הפרתן נגד גוגל ופייסבוק - שעלולות עקב כך להידרש לשלם קנסות של מיליארדי דולרים. NOYB (ראשי תיבות של הביטוי None of Your Business), ארגון שלא למטרות רווח שבראשו עומד מומחה הפרטיות ברשת האוסטרי, עו"ד מקס שרמס, הגיש תביעות נגד חטיבת אנדרואיד של גוגל, פייסבוק, והחברות בנות של פייסבוק ווטסאפ ואינסטגרם, בטענה כי הללו מפרות את התקנות החדשות.

שינויים בדו"חות אלפבית

התוצאות הכספיות שפירסמה אלפבית היום סימנו את הרבעון השני ברציפות שבו החברה מפרסמת דו"חות רבעוניים במבנה שכולל כמה שינויים לעומת דו"חותיה בעבר.

תקן חשבונאי חדש בארה"ב שנכנס לתוקף בתחילת השנה הביא לכך שאלפבית החלה להציג רווחים או הפסדים מהשקעות בחברות שמניותיהן אינן נסחרות בבורסות - כמו למשל חברות סטארט-אפ. תוצאות אלו מופיעות בדו"חות תחת הסעיף "הכנסות והוצאות נוספות" (Other Income and Expense).

בעקבות התקן החשבונאי החדש אלפבית גם הכניסה שינויים באופן שבו היא מדווחת על הפרמטרים המרכזיים בהכנסותיה מפרסום באינטרנט. בנוסף לפרסום המחיר עבור הקלקה ומספר ההקלקות על פרסומות גוגל, כפי שעשתה עד השנה, החלה החברה לפרסם גם את המחיר עבור חשיפה (cost per impression) ואת מספר החשיפות ברשת הפרסום של גוגל - הכוללת גם הכנסות שמקורן באתרי צד שלישי שמשתמשים בממשקים כמו אדסנס (AdSense), דאבל-קליק ו-AdMob.

לדברי החברה, המעבר לדיווח על הכנסות על בסיס חשיפה במקום הקלקה נבע מכך שהכנסות מבוססות חשיפה הן כעת מנוע צמיחה משמעותי יותר מאשר הכנסות מבוססות הקלקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker