שוק ההון מתמחר ריבית נמוכה, אבל הוא טועה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> שלושה שבועות לאחר העלאת הריבית של 0.5% בידי בנק ישראל ל-3%, השוק המקומי מסרב להתרגש יתר על המידה. למרות הציפיות האינפלציוניות הגבוהות ועל אף ההערכות של מחלקת המחקר של בנק ישראל שהריבית בתוך שנה תגיע ל-4%, שוק המק"מ מתמחר ריבית של 3.6% בלבד בתוך שנה.

נראה כי הסיבות לעיוות ולתשואות הנמוכות שמציע שוק המק"מ בעיקר באיגרות הארוכות יותר, לעומת הערכות הריבית של מחלקת המחקר של הבנק המרכזי, נעוצות בעודפי ביקוש בידי משקיעים זרים; בעודפי נזילות בעקבות פדיונות צפויים של יותר מ-15 מיליארד שקל החודש באג"ח ממשלתיות שקליות; ובחוסר אמון בקרב המשקיעים ביכולתו של הבנק המרכזי להמשיך ולעלות את הריבית לנוכח היחלשות הדולר. פער הריביות הגבוה והאפשרות להרוויח "כסף קל" ממשיך למגנט את המשקיעים הזרים להשקעה במק"מ ובאג"ח ממשלתיות שקליות קצרות בריבית קבועה.

בנוסף, מתחזקות ההערכות כי נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, לא יעלה את הריבית בחודש הקרוב ואולי אף בחודשיים הקרובים. זאת בטענה כי הוא לא חזה את הפיחות החד בשער החליפין דולר/שקל וכי העלאת הריבית בארה"ב לא תוקדם עקב התמתנות בצמיחה וחוב שממשיך לתפוח.

השוק טועה והריבית תעלה אף מעבר ל-4% בתוך שנה. הסיבה היא לחצים אינפלציוניים. מהודעת הריבית האחרונה עולה כי הבנק המרכזי מעריך כי הלחצים האינפלציוניים ימשיכו להתחזק ויזמינו העלאות ריבית נוספות. האינפלציה בישראל גואה בין השאר על רקע לחצים הכוללים האצה בשכר בעקבות אבטלה נמוכה ועלייה בביקוש לעובדים, עלייה בביקוש לצריכה ושוק הדיור שממשיך לבעבע. השפעת הריבית על האינפלציה (דיכוי ביקושים) היא בפיגור של 2-3 רבעונים, ולכן רצוי להעלות את הריבית שעה אחת קודם.

לא רק הלחצים האינפלציוניים ישפיעו על הריבית אלא גם צמיחה חזקה. בנק ישראל העלה את תחזית הצמיחה שלו ל-2011 ל-4.5%. אנחנו מעריכים שהמשק המקומי יצ מח ביותר מ-5% ב-2011.

"ריבית של 4% עד סוף השנה", הריבית בישראלצילום: TheMarker

סיבה נוספת היא שוק הדיור. מחירי הנדל"ן עלו ב-16% בשנה האחרונה וסיכמו עליית מחירים של 54% ב-3 השנים האחרונות. חרף העלאת הריבית של בנק ישראל, עדיין לא נרשמת האטה בביקוש למשכנתאות, ומפרסום הפרוטוקולים של בנק ישראל עולה כי בבנק חוששים מפני התנפחות בועה.

כדי לרכוש דירה ממוצעת בישראל נדרשות 132 משכורות ממוצעות, לעומת 100 בסין שנחשבת למדינה הסובלת מבועה במחירי הנדל"ן ומאופיינת במינוף משכנתאות נמוך מאצלנו. בנק ישראל ינסה למתן את שוק הדיור עם מגבלות נוספות, אך לא ניתן יהיה להתחמק מהמשך העלאת הריבית, שתייקר את עלות המימון ותייצר חלופה למשקיעים בשוק זה.

כפי שציינו, הריבית המתומחרת מעקום המק"מ של בנק ישראל מסתכמת ב-3.6% בתוך שנה. אם ציפיות הריבית של המשקיעים יתכנסו לכיוון התחזיות של מחלקת המחקר של בנק ישראל (4%) בזמן הקרוב, עשויה תשואת המק"מים לעלות, כלומר המחיר עשוי לרדת. בשלב זה ייתכן כי עדיף להחזיק מק"מים קצרים יותר ובאג"ח ממשלתיות בריבית משתנה, שנחשבות למן מק"מ משופר המפצה על עליית ריבית. בנוסף, הביקוש לאג"ח בריבית משתנה עולה בתקופה של העלאות ריבית.

בתקופה הקרובה צופים גידול בהנפקות קונצרניות כשחלק לא מבוטל מההנפקות צפוי להיות באג"ח בריבית משתנה לנוכח הביקושים לאג"ח מסוג זה בשוק. הנפקות מספיק גדולות מפוצלות לכמה מסלולים, ובהם מסלול של ריבית משתנה.

בנק ישראל ומשרד האוצר קבעו מגבלות להקטנת הכדאיות של משקיעים זרים במק"מ, וכפי הנראה ייאלצו להטיל מגבלות נוספות בהמשך. אם יעשו כן, אנחנו עשויים לראות התמתנות חדה בביקושים של משקיעים זרים שיובילו לעליית תשואות. בנוסף, התמתנות בביקושים למק"מ בידי משקיעים זרים יורידו דרמטית את הלחצים לייסוף השקל, ולכן הציפיות להעלאת ריבית מהירה יותר בשוק המקומי עשויות לעלות.

-

מאיר מזוז הוא מנכ"ל אקסלנס קרנות נאמנות ויניב חברון הוא מנהל מחלקת מאקרו ואסטרטגיה באקסלנס נשואה. חברות מקבוצת אקסלנס מחזיקות ו/או עשויות להחזיק ני"ע ונכסים המוזכרים בכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום