לוגו בלומברג
בלומברג

מתיחות הסחר מאיימת על הצמיחה הגלובלית, כך אמרו גורמים בכירים בתום ועידת שרי האוצר של 20 המדינות המתועשות (G20) שהתקיימה בבואנוס איירס שבארגנטינה בסוף השבוע. לדברי שרי אוצר ונציגי בנקים מרכזיים בוועידה, הצמיחה הגלובלית עדיין איתנה ושווקים מתעוררים רבים מוכנים יותר להתמודדות עם משבר כלכלי - אך הסיכונים  הניצבים בפני הכלכלה הגלובלית גברו.

"הסיכונים העיקריים לכלכלה הגלובלית הם עלייה במתיחות סביב סוגיית הסחר ובמתיחות גיאופוליטית, עלייה באי-שוויון והאטה בצמיחה", כך נאמר בהצהרה משותפת של משתתפי הוועידה. לפי ההצהרה, המדינות המתפתחות גם מתמודדות עם תנודתיות רבה בשווקים ובריחת הון מהמדינות.

הסחר העולמי היה הנושא הדומיננטי בדיוני שרי האוצר של ה-G20, לאחר שביום שישי אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי הוא מוכן להטיל מכסים על כל המוצרים המיובאים מסין לארה"ב. נציגי אוסטרליה וקנדה אמרו כי ארה"ב עדיין מחויבת לסחר חופשי, אך הנציגים האירופאים התייחסו לנושא בצורה תקיפה יותר. שר האוצר של צרפת ברונו לה מר אמר כי האיחוד האירופי ישקול לקיים מגעי סחר עם ארה"ב רק אם טראמפ ייסוג מהמכסים על יבוא פלדה ואלומיניום ויחזור בו מהאיום למסות יבוא מכוניות. "אנחנו מסרבים לנהל משא ומתן כשאקדח מוצמד לרקתנו", אמר לה מר.

שר האוצר של ארה"ב סטיבן מנוצ'ין ניסה להרגיע את הרוחות בנוגע לדבריו של טראמפ ביום שישי האחרון, אז האשים הנשיא את האיחוד האירופי ואת סין במניפולציות במטבע. מנוצ'ין אמר כי אין סיכוי שתפרוץ מלחמת מטבעות, והוסיף כי ארה"ב לא מנסה להתערב בשוק המט"ח.

עם זאת, מנוצ'ין לא ניסה לרכך את עמדת הממשל האמריקאי בכל הקשור לנושא הסחר. הוא אמר כי ארה"ב תמשיך ללחוץ על מדינות אחרות לפתוח את השווקים שלהן ליצוא אמריקאי ולהשקעות אמריקאיות. בנוסף, מנוצ'ין פיקפק בכך שהיחלשות היואן הסיני ביום שישי היתה תוצאה של הכוחות הפועלים בשווקים ולא של התערבות ממשלת סין. הוא אמר כי ארה"ב תמשיך לעקוב מקרוב על שוקי המט"ח של סין, כאשר היואן איבד מערכו יותר מכל מטבע אחר בחודש האחרון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker