תרחיש יום הדין הכלכלי של בריטניה: הממשלה נערכת לקריסת המו"מ על הסכם ברקזיט

עדכונים שבועיים של הממשלה יסבירו לאזרחים איך להתכונן ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי ללא הסכם ■ 250 אלף עסקים קטנים יתבקשו להתחיל להגיש הצהרות מכס "על יבש" ■ נופשים בריטים באירופה מתכוננים להתחיל לרכוש ביטוח רפואי ולהוציא רישיון נהיגה בינלאומי

רויטרס
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דגל האיחוד ובריטניה
צילום: DANIEL LEAL-OLIVAS/אי־אף־פי

אזרחי בריטניה יתחילו, החל מהשבוע הבא, לקבל עדכוני מידע שבועיים מהממשלה שיסבירו להם כיצד להבטיח כי הם מוכנים לתרחיש שבו בריטניה תצא מהאיחוד האירופי ללא הסכם ובאופן לא מוסדר, כך דיווח ביום שישי העיתון "טיימס" הלונדוני.

חבילות המידע הטכני יופצו למשקי בית ולעסקים על רקע הספירה לאחור לקראת סיום השנתיים שהוקצו למשא ומתן על תנאי יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט), ב-29 במארס 2019, דיווח העיתון. אם עד לתאריך זה לא יושג הסכם, תבוטל תקופת המעבר הנוספת בת 21 החודשים, ויציאת בריטניה תתרחש מיידית.

העיתון דיווח עוד כי במסגרת קמפיין ההסברה הממשלתי החדש, כ-250 אלף עסקים קטנים יתבקשו להתחיל להגיש הצהרות מכס "על יבש", כהכנה למקרה של ברקזיט ללא הסכם. בה בעת, נופשים בריטיים בחו"ל יתודרכו לגבי רכישת ביטוח רפואי למקרה שההסכמים הדו-צדדיים הנוכחיים יסתיימו ללא הסכמים חלופיים.

לפי תוכנית הברקזיט שהציגה בשבוע שעבר ראשת הממשלה תרזה מיי, בריטניה תשאף לקשרי מסחר הדוקים ככל הניתן עם האיחוד בנוגע למוצרי ייצור, אולם גם היא אם תצליח להבטיח את התמיכה בכך בארצה, היא עדיין תצטרך לשכנע את האיחוד האירופי להסכים לתנאים.

המשמעות היא כי אפשרות של ברקזיט לא מוסדר - כזה שאינו מלווה בהסכם הכולל תוכנית מקובלת על הצדדים להסדרת מערכת יחסים חדשה ביניהם - בהחלט אפשרי.

5,000 עובדים נוספים לרשות המכס; 7 מיליון רישיונות נהיגה בינ"ל

יציאה של בריטניה מהאיחוד ללא הסכם בחלוף השנתיים מהפעלת סעיף 50 באמנת ליסבון, תפטור את לונדון מהחובה המשפטית לשלם לאיחוד האירופי 39 מיליארד ליש"ט (51 מיליארד דולר) עבור היציאה מהאיחוד האירופי, לפי דו"ח של בית הנבחרים הבריטי.

בהיעדר הסכם סחר חדש בין בריטניה לאיחוד האירופי, ברזיט לא מוסדר יביא לכך שהאיחוד ובריטניה יטילו מכסים על סחורות מיובאות זה מזו ולהיפך. בדיקות מכס שיתחילו להתבצע במטען שחוצה את תעלת למאנש עלולות לגרום לתוהו ובוהו בנמלי ים ואוויר, ולגרום למחסור במוצרי מזון ומוצרים אחרים.

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי
ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מייצילום: MATT DUNHAM/אי־אף־פי

רשות המסים והמכס הבריטית (HMRC) הודיעה השבוע כי במקרה של ברקזיט לא מוסדר, תעניק עדיפות להמשך זרימת הסחורות על פני גביית מכסים, דיווח העיתון "פייננשל טיימס". לדברי הרשות, יהיה צורך ב-5,000 עובדי מכס חדשים במקרה של ברקזיט ללא הסכם, ומתוך מספר זה כ-1,100 עובדים חדשים כבר גויסו.

העיתון דיווח גם כי משרד החשב הלאומי של בריטניה (NAO) חשף השבוע שהממשלה טרם גיבשה תוכנית להקמת מערכת שתנפיק עד שבעה מיליון רישיונות נהיגה בינלאומיים לתיירים בריטיים שיבקשו לנהוג באיחוד האירופי, למקרה שההסדרים הקיימים עם האיחוד לא יכובדו.

ברקזיט ללא הסכם גם יגרום לפקיעתן של זכויות התושבות של 3.7 מיליון אזרחי מדינות האיחוד החיים בבריטניה, ושל 1.3 מיליון אזרחי בריטניה המתגוררים באיחוד האירופי. בה בעת, עסקים בריטיים יאבדו את זכותם למכור את שירותיהם ברחבי האיחוד ללא צורך להוציא רישיון נפרד בכל מדינה.

יציאה ללא הסכם גם תשאיר את צפון אירלנד מחוץ לאיחוד האירופי, וללא הסדרים מוסכמים לגבי אופן הניהול של כ-300 נקודות מעבר לאורך גבול של 500 ק"מ בין צפון אירלנד (הנמצאת תחת שלטון בריטי) לבין אירלנד העצמאית - שחברה באיחוד.

קרן המטבע: ברקזיט ללא הסכם יחתוך 4% מהתוצר של בריטניה

יציאה של בריטניה מהאיחוד ללא הסכם סחר חדש, שתגרור מבחינה חוקית את כניסתם לתוקף של כללי הסחר של ארגון הסחר העולמי (WTO), תגרום להתכווצות של כ-4% בתוצר המקומי הגולמי (GDP) של בריטניה בטווח הארוך, לפי מחקר חדש של קרן המטבע הבינ"ל (IMF).

הפגיעה בכלכלת האיחוד האירופי תהיה מתונה יותר, בהיקף של 1.5% מהתוצר, לפי המחקר של קרן המטבע, אשר שיקלל בחישוביו גורמים כמו שיבושים בשרשרת ההפצה של עסקים וירידה במסחר ובהשקעות ההדדיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker