טראמפ תקף את כוונת הבנק הפדרלי להעלות את הריבית; הדולר ירד

נשיא ארה"ב מתוסכל מהבנק המרכזי: "בכל פעם שהכלכלה מתחזקת - הם רוצים להעלות שוב את הריבית"

בלומברג
סוכנויות הידיעות
דונלד טראמפ ונשיא הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל
נשיא הבנק הפדרלי ג'רום פאואל (מימין) ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: בלומברג

דונלד טראמפ יצא היום (ה') בביקורת נדירה של נשיא אמריקאי מכהן נגד הבנק הפדרלי, והביע תסכול מכך שכוונת הבנק המרכזי להמשיך להעלות את הריבית עלולה לפגוע בהתאוששות כלכלת ארה"ב בגלל התחזקות הדולר.

"אני לא מתלהב" מכוונת הבנק הפדרלי להמשיך להעלות את הריבית, אמר טראמפ בראיון ל-CNBC. "בגלל שאנחנו מתחזקים ובכל פעם שאנחנו מתחזקים הם רוצים להעלות שוב את הריבית. אני לא מרוצה מזה. אבל בה בעת אני נותן להם לעשות מה שהם מרגישים שנכון", הוסיף.

הבנק הפדרלי, שבראשו עומד היו"ר ג'רום פאואל, העלה את הריבית בארה"ב פעמיים השנה ואותת על כוונתו להעלות את הריבית פעמיים נוספות עד סוף 2018.

טראמפ הביע בראיון דאגה כי עיתוי העלאת הריבית בארה"ב עלול להיות גרוע ולהציב את ארה"ב ב"עמדת נחיתות" בזמן שמקביליו של הפד כמו הבנק המרכזי של אירופה (ECB) והבנק המרכזי של יפן ממשיכים להותיר את הריבית נמוכה.

הפד העלה את הריבית חמש פעמים מאז כניסתו של טראמפ לבית הלבן בינואר 2017, כאשר שתיים מהעלאות בוצעו תחת כהונת היו"ר ג'רום פאואל, שנבחר על ידי הנשיא כמחליפה של ג'נט ילן. בראיון, הכתיר טראמפ את פאואל בתור "איש טוב מאוד".

מוקדם יותר השבוע אמר פאואל למחוקקים בעדותו בקונגרס כי "לעת עתה - הדרך הטובה ביותר קדימה היא להמשיך להעלות את הריבית הפדרלית בהדרגה".

הנשיא הודה בראיון ל-CNBC כי התבטאותו ביחס למדיניות הבנק הפדרלי הנה יוצאת דופן, אך אמר כי הדבר לא מטריד אותו. "אני פשוט אומר את מה שהייתי אומר לו הייתי אזרח פרטי", אמר טראמפ. "אז מישהו יכול לומר, 'הו, אולי עדיף שלא תאמר את זה בתור נשיא. לא אכפת לי מה יאמרו, בגלל שהעמדות שלי לא השתנו".

התבטאותו של טראמפ, ששברה רצף של כמעט 30 שנה שבהן הממשל בארה"ב לא התערב במדיניות הבנק הפדרלי, העבירה את הדולר לירידות מול המטבעות המרכזיים בעולם. הדולר נחלש ב-0.2% מול היורו לשער של 1.1665 דולר ליורו, ונסוג ב-0.5% מול הין היפני לרמה של 112.23 ין לדולר. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.1% לאחר שמוקדם יותר היום טיפס ב-0.5% לרמתו הגבוהה ביותר זה שנה.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים יורדת ב-0.03% לרמה של 2.84%, לאחר שמוקדם יותר היום טיפסה לרמה של 2.89% - רמתה הגבוהה ביותר זה כמעט ארבעה שבועות.

לחץ נוסח ארדואן

מרבית הבנקים המרכזיים בכלכלות המפותחות זוכים למידה מסוימת של עצמאות מהממשלה כדי שהמדיניות המונטרית לא תהיה כפופה לגחמות הפוליטיקאים. בשווקים מתעוררים כמו טורקיה, ממשלתו הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן לא שמה לעצמה מגבלה כלשהי מסוג זה.

ארדואן טורקיה
צילום: Kayhan Ozer/אי־פי

זה זמן רב שרווחות הערכות כי נשיאות טראמפ תבשר על שבירת הטאבו על התבטאויות על מדיניות מוניטרית, לאחר שטראמפ כבר תקף את הבנק הפדרלי במהלך קמפיין הבריאות, והפגין שוב ושוב נכונות לשבור מוסכמות ומנהגים של הממסד בוושינגטון.

אמנם חלפו שנים רבות מאז, אבל הבית הלבן כבר הפעיל בעבר לחץ על הפד. בדצמבר 1965, הנשיא לינדון ג'ונסון זימן את יו"ר הבנק הפדרלי ויליאם מקצ'סני מרטין לחוותו בטקסס, כדי להתעמת איתו על החלטת מרטין להעלות את הריבית. מרטין עמד על שלו.

אי אפשר לומר את אותו הדבר לגבי יו"ר הפד ארתור ברנס תחת הנשיא ריצ'רד ניקסון. הקלטות מהחדר הסגלגל חשפו כי ניקסון דרש מברנס להמריץ את הכלכלה בעזרת ריביות נמוכות לקראת הבחירות של 1972. כאשר ברנס סרב לשתף פעולה מיד, הבית הלבן השתיל בעיתונות סיפור שקרי לפיו ברנס ביקש העלאת שכר גדולה - כך לפי ספר של כותב הנאומים של ניקסון, ויליאם ספייר. בסופו של דבר ברנס הסכים, וסייע לניקסון אך גרם בתוך כך להתגברות האינפלציה שהכבידה על כלכלת ארה"ב במשך קרוב לעשור.

הדוגמא הידועה האחרונה של נשיא אמריקאי שלחץ על הבנק הפדרלי אירעה כאשר הנשיא ג'ורג' בוש האב התמודד בבחירות על כהונה נוספת. הבית הלבן תחת בוש לחץ על אלן גרינספן מאחורי הקלעים להוריד את הריבית ואף קרא בפומבי לפד להוריד את הריבית ביוני 1992. גרינספן אכן הוריד את הריבית 13 פעמים במהלך 1991-1992, אולם האט את קצב הורדת הריבית בשנה שאחרי כן, ועורר בכך אי-שביעות רצון בבית הלבן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker