מיקרוסופט היכתה התחזיות: העיניים היו נשואות לענן אבל עסקי ה-PC הפתיעו

זינוק של 89% בהכנסות שירות תשתיות הענן אז'ור ■ צמיחה מפתיעה של 17% במכירות חטיבת המחשוב האישי ■ חברת התוכנה הגדולה בעולם עלתה על תחזיות הרווח רבעון תשיעי ברציפות ■ סיפקה תחזית מכירות חזקה לרבעון הנוכחי

נמרוד הלפרן
מיקרוסופט
מיקרוסופטצילום: © Jacky Naegelen / Reuters/ר

מיקרוסופט , חברת התוכנה הגדולה ביותר בעולם, דיווחה הערבל על צמיחה חדה מהצפוי בהכנסות וברווחים הרבעוניים - עדות להצלחת מאמציו של המנכ"ל סאטיה נאדלה להעתיק את מוקד פעילות החברה מתוכנות למחשבים אישיים אל תחום מחשוב הענן. בה בעת, הכנסות חטיבת המחשוב האישי של מיקרוסופט הפתיעו לטובה על רקע צמיחה ראשונה מזה שש שנים במכירות המחשבים האישיים בעולם.

ענקית הטכנולוגיה האמריקאית רשמה רווח נקי של 8.87 מיליארד דולר, או רווח של 1.14 דולר למניה, ברבעון השני של 2018, לעומת רווח של 8.07 מיליארד דולר, או רווח של 1.03 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 1.13 דולר למניה - חמישה סנט מעל לתחזיות האנליסטים. זה הרבעון התשיעי ברציפות שבו מיקרוסופט עולה על תחזיות הרווח של האנליסטים.

החברה רשמה ברבעון השני הכנסות של 30.09 מיליארד דולר, גידול של 17% לעומת הכנסות של 25.61 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה הקודמת. אנליסטים צפו הכנסות נמוכות יותר של 29.23 מיליארד דולר.

במבט קדימה, סמנכ"לית הכספים של מיקרוסופט, איימי הוד, סיפקה תחזית הכנסות חזקה לרבעון הנוכחי. מיקרוסופט צופה הכנסות בטווח של 27.35-28.05 מיליארד דולר ברבעון השלישי של 2018 - מעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 27.4 מיליארד דולר. החברה לא סיפקה תחזית רווח לרבעון הנוכחי.

הכנסות חטיבת מחשוב הענן (Intelligent Cloud) של מיקרוסופט, הכוללת בין השאר את שירות תשתיות הענן אז'ור (Azure), המשיכה להוביל את הצמיחה ברבעון השני של השנה, עם הכנסות של 9.6 מיליארד דולר - מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 9.09 מיליארד דולר. הכנסות החטיבה זינקו ב-23% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, שיפור לעומת גידול של 17% בהכנסות חטיבת מחשוב הענן ברבעון הראשון של השנה, וצמיחה של 15% ברבעון הרביעי.

הכנסות אז'ור קפצו ב-89% ברבעון השני של 2018 - האטה לעומת זינוק של 93% ברבעון הראשון של השנה, ונסיקה של 98% ברבעון הרביעי של 2017.

הכנסות חטיבת המחשוב האישי של מיקרוסופט (More Personal Computing) - החטיבה הגדולה ביותר של החברה במונחי מכירות, שכוללת את מערכת ההפעלה וינדוס כמו גם מוצרי חומרה כמו מחשב הטאבלט סרפס וקונסולת המשחקים Xbox - הסכתמו ב-10.8 מיליארד דולר ברבעון השני של שנה - מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 10.4 מיליארד דולר. לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, צמחו הכנסות החטיבה ב-17%, וסימנו בכך את המשך מגמת ההאצה בצמיחת מכירות חטיבת המחשוב האישי, שגדלו ברבעון הראשון ב-13% לאחר צמיחה של 2% ברבעון הרביעי של 2017.

מנכ"ל מיקרוסופט העולמית, סאטיה נאדלה
מנכ"ל מיקרוסופט העולמית, סאטיה נאדלהצילום: בלומברג

מכירות חטיבת פריון העבודה והתהליכים העסקיים (Productivity & Business Processes), הכוללת בין השאר את אופיס 365 (גרסת הרשת של יישומי אופיס) ואת הרשת החברתית העסקית לינקדאין, הסתכמו ב-9.7 בתקופה המדווחת - בהתאם לתחזיות האנליסטים. לעומת הרבעון המקביל צמחו הכנסות החטיבה ב-13%, שיעור צמיחה זהה לזה שנרשם ברבעון הראשון.

הכנסות אופיס 365 גדלו ברבעון השני של 2018 ב-38% - האטה לעומת זינוק של 42% בהכנסות ברבעון הראשון של השנה וקפיצה של 41% ברבעון הרביעי של 2017. הכנסות הרשת החברתית העסקית לינקדאין צמחו ב-37% בתקופה המדווחת.

השקיעה של וינדוס

מיקרוסופט סבלה בשנים האחרונות מפגיעה במכירות מוצרי הדגל שלה, מערכת ההפעלה וינדוס ותוכנות אופיס, כתוצאה מהירידה במכירות של מחשבים אישיים בעולם, אולם צמיחתו המהירה של תחום מחשוב הענן סייעה לפצות על החולשה בעסקי מיקרוסופט הקשורים ל-PC.

התוצאות החזקות של חטיבת המחשוב האישי שפירסמה היום מיקרוסופט באו על רקע התאוששות מפתיעה במכירות מחשבים אישיים בעולם ברבעון השני של 2018, שצמחו לעומת הרבעון המקביל בראשונה מאז 2012, לפי חברת המחקר גרטנר.

במארס הודיעה מיקרוסופט על פיצול קבוצת ההנדסה שמפתחת מוצרים תחת דגל וינדוס לשתי חטיבות נפרדות - מהלך שסימן ירידה נוספת בחשיבות וינדוס בתקופה שבה החברה מעתיקה את מוקד פעילותה מתוכנות למחשבים אישיים לתחום מחשוב הענן. מיקרוסופט הודיעה בחודש שעבר על כוונתה לרכוש את גיטהאב (GitHub), מאגר הקוד הפתוח הפופולרי, תמורת 7.5 מיליארד דולר במניות, אם כי העסקה טרם נסגרה.

המהפכה של נאדלה

מאז כניסתו של סאטיה נאדלה לתפקיד המנכ"ל לפני יותר מארבע שנים, נהנתה מיקרוסופט מהתאוששות דרמטית בעסקיה, הודות להתמקדות הגוברת בתחומי מחשוב הענן והמובייל.

בה בעת, שירות תשתיות הענן אז'ור הפך את מיקרוסופט לאחת ממובילות שוק ה-IT לעסקים גדולים, ומהווה כיום את האיום המשמעותי היחיד על שליטתה הבלתי מעורערת של אמזון ווב סרוויסס (AWS) בשוק שירותי הענן.

שירות אז'ור זכה לזריקת עידוד מוקדם יותר השבוע בעקבות הודעת ענקית הקמעונות וול-מארט כי תשתמש בשירות תשתיות הענן של מיקרוסופט במהלך חמש השנים הבאות.

המהלך שהוביל נאדלה, של מעבר מפעילות בתחום התוכנות ל-PC לעבר תחומים עסקיים עם שולי רווח גבוהים יותר כמו תשתיות ואפליקציות, הזניק את מניית מיקרוסופט לשיאים חדשים והגדיל את שווי השוק של החברה ביותר מחצי טריליון דולר בחמש השנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker