גייטס נגד בזוס: וול-מארט ומיקרוסופט משתפות פעולה כדי להילחם באמזון

וול-מארט תשתמש בשירותי הענן של מיקרוסופט כדי להגדיל את הנוכחות שלה ברשת, ומיקרוסופט תוכל להגדיל את הנוכחות שלה בתחום הענן שבו היא מתחרה מול אמזון

ישראל פישר
סניף וול-מארט בארקנסו
סניף וול-מארט בארקנסוצילום: BLOOMBERG NEWS

וול-מארט ו מיקרוסופט הודיעו השבוע שהן חתמו על הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי לחמש שנים כדי ל"האיץ את המהפך הדיגיטלי" של וול-מארט – כך לפי הודעה לעיתונות שפירסמו שתי החברות. וול-מארט ומיקרוסופט מציבות את ענקית הקמעונות אמזון מול עיניהן, וכל אחת מהחברות רוצה להתחרות בה מכיוון אחר.

לפי ההודעה לעיתונות של וול מארט ואמזון, שיתוף הפעולה יאפשר לוול-מארט להיות תחרותית יותר בתחום הקמעונות ובמסגרת שיתוף הפעולה תספק מיקרוסופט לוול-מארט פתרונות ענן באמצעות שירות אזור – וכך תוכל החברה להתרות בשירות אמזון ווב סרוויס.

"המחויבות של וול-מארט לטכנולוגיה מרוכזת ביצירת דרכים נוחות במיוחד ללקוחות לבצע רכישות ולהעצים את השותפות שלה לעשות עבודה טובה יותר", אמר מנכ"ל וול-מארט, דאג מקמילון. "וול-מארט היא חברה שמובלת על ידי אנשים ומועצמת באמצעות טכנולוגיה, ואנחנו נרגשים ממה שהשותפות הטכנולוגית הזו תביא ללקוחות ולשותפים שלנו", אמר.

אחרי שרכשה אמזון בשנה שעברה את רשת המרכולים הול פודס תמורת 13.7 מיליארד דולר, היא מיצבה את עצמה בתחרות ישירה מול וול-מארט בכל התחומים. אמזון זוכה לצמיחה בנתח השוק שלה על חשבון רשתות אחרות, ובחמש קטגוריות היא נהנית מנתח שוק של יותר מ-90%. נתח השוק הכללי של אמזון והול פודס במכירות קמעונאיות הגיע בסוף 2017 ל-5.6%, וחברת המחקר טלסיי אנליטיקס חוזה שנתח השוק של החברה יגיע עד 2020 ל-9.6%.

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס
מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוסצילום: AP

בשנה שעברה הצליחה וול-מארט לשמור על תואר הקמעונאית הגדולה ביותר עם מכירות של יותר מ-500 מיליארד דולר, אבל קצב הגידול של החברה, ובעיקר הנוכחות המקוונת שלה, לא מצליח להדביק את הפער מול אמזון. וול-מארט רכשה בספטמבר 2017 את אתר הקניות ג'ט, כדי שתוכל להתחרות באמזון בפלטפורמה שמכוונת גם אל מרכזי הערים וכדי שתוכל להתחרות יותר טוב באמזון ברכישות של מוצרי מזון לבית.

מול מיקרוסופט, מתחרה אמזון בעיקר בתחום שירותי הענן, ואף שברבעון הראשון של 2018 רשמה צמיחה מרשימה בנתח השוק בתחום, אמזון עדיין מובילה בו. אמזון שלטה בשליש משוק שירותי הענן ברבעון הראשון, לעומת כ-12% למיקרוסופט וכ-5% לגוגל.

תחום זה נחשב למכניס מאוד לחברות, אך הוא רווחי פחות מתחום התוכנה המסורתי שעליו התבססה מיקרוסופט בעבר. אמזון רשמה ברבעון הראשון הכנסות של 5.44 מיליארד דולר רק משירותי הענן, ומיקרוסופט נהנתה מזינוק של 93% בהכנסות משירות אזור ל-1.76 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker