איך תשפיע הורדת דירוג האשראי של ארה"ב על השווקים? - גלובל - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך תשפיע הורדת דירוג האשראי של ארה"ב על השווקים?

7תגובות

מהו דירוג אשראי?

דירוג האשראי מאותת על כושר הפירעון של מי שמנפיק אג"ח (כלומר לוקח הלוואה מרוכשי האג"ח). לוות בטוחות לחלוטין, כמו ארה"ב, מקבלות את הדירוג הגבוה ביותר, AAA. ככל שהדירוג נמוך יותר, הסיכון שבקניית האג"ח אמור להיות גבוה יותר. בפועל, דירוג האשראי אינו משקף תמיד את יכולת הפירעון של הלווים, אלא מהווה המלצה בלבד.

מדוע התערערה אמינותם של דירוגי האשראי במשבר?

מכיוון שסוכנויות דירוג האשראי העניקו דירוג מושלם לאג"ח שהיו מגובות במשכנתאות מסוכנות מאוד. רבות מאג"ח שדורגו ב-AAA התגלו כחדלות פירעון. מדינות שהיה להן דירוג אשראי גבוה הידרדרו במהלך המשבר במהירות רבה, והורדות דירוג האשראי שלהן נעשו בדיעבד - לאחר שהשווקים כבר "הצביעו ברגליים" נגד האג"ח שלהן.

מה השלכות של הורדת דירוג אשראי על מדינה?

ככל שדירוג האשראי נמוך כך המשקיעים עשויים לדרוש ריבית (תשואה) גבוהה יותר על אג"ח. המשמעות היא התייקרות בעלויות המימון - כדי לממן את פעילותן הן משלמות יותר כסף ללווים. התייקרות עלויות המימון מחמירה עוד יותר את מצב התקציב של המדינה. במקרים קיצוניים, כמו במקרים של אירלנד, פורטוגל ויוון, מימון מחדש של חובות קיימים לא התאפשר בשל הזינוק החד בתשואות על האג"ח, והן נאלצו לבקש סיוע מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית. מצד שני, אף שיפאן איבדה את דירוג האשראי המושלם שלה ב-2001, אג"ח ל-10 שנים שלה משלמות תשואה לפירעון של 1.235% בלבד, נכון לאתמול - נמוך בהרבה מרוב המדינות בעולם. יפאן גם נושאת בחובות הגדולים ביותר בעולם המתועש - יותר מכפליים מהתמ"ג שלה - ואינה נחשבת לבעלת סיכון לחדלות פירעון.

מדוע S&P מאיימת להוריד את הדירוג של ארה"ב?

לארה"ב יש גירעון וחובות גדולים מאוד שהיא צברה מאז תחילת העשור הקודם. החשש הוא שבהיעדר הסכמה על הקטנתם, הם עלולים לתפוח ולסכן את יכולתה של ארה"ב לגייס עוד הון, לפרוע חובות ולממן את התקציב.

ארה"ב נמצאת בגירעון וחובות כבר כמה שנים, מדוע יצאה האזהרה עכשיו?

בשל מחלוקת פוליטית בעניין הקיצוצים בתקציב. הבית הלבן והסנאט נמצאים בידי הדמוקרטים; בית הנבחרים בידי הרפובליקאים. שתי המפלגות מסכלות זו את תוכניות של זו. ללא החלטה על קיצוצים, יש סכנה שהתקציב לא יתקבל.

כמו כן, תקרת החוב הלאומי עומדת להגיע למיצויה תוך כחודש. אם הקונגרס לא יאשר את העלאתה, ארה"ב תגיע תוך שבועות ספורים למצב שבו לא יהיה לה מימון לפעילות שוטפת ולמחזור חובות, והיא תיאלץ לדחות פירעון של אג"ח מסוימות.

כיצד מציעים האמריקאים לקצץ את התקציב?

הרפובליקאים מציעים לקצץ 4 טריליון דולר תוך עשר שנים. הדמוקרטים מציעים סכום דומה ב-12 שנים.

אז מדוע אין הסכמה על הקיצוץ?

הבעיה היא שכל צד רוצה לקצץ באופן שונה בתכלית. הרפובליקאים, בעידוד תנועת מסיבת התה, רוצים לקצץ את הגירעון והחובות על ידי הפחתת ההוצאות בלבד. יו"ר ועדת התקציב של בית הנבחרים, הרפובליקאי פול ריאן, הגיש הצעה הכוללת את גלגול עלויות שירותי הבריאות לידיהם של מבוטחי מדיקר ומדיקייד (ביטוח הבריאות הממלכתי לקשישים ולנזקקים, בהתאמה). בנוסף, הם מציעים כי משלמי המסים העשירים ביותר יזכו לקיצוץ מדרגת המס העליונה מ-35% ל-25%.

לעומת זאת, הדמוקרטים מציעים לקצץ בביטחון ולהעלות מסים לעשירים ביותר. נשיא ארה"ב ברק אובמה ציין כי לתת טריליון דולר בהטבות מס לעשירים אינה דרך טובה לסגירת גירעון.

מדוע אנליסטים רבים מתחו ביקורת על אזהרת הדירוג?

הדו"ח של S&P מציין מצב שידוע כבר זמן רב, ולפיכך אין בו הרבה חדש בעיתוי הנוכחי. אנליסטים רבים אמרו כי ההתרעה היא חסרת אחריות ומסכנת את השווקים, וחלקם אף ציינו את האמינות הנמוכה של סוכנויות דירוג האשראי.

האם ארה"ב באמת אינה לווה בטוחה?

היעדר חלופות טובות להשקעות בטוחות הופך את האג"ח של ארה"ב לני"ע מהמבוקשים ביותר בעולם. כיום מחזיקות סין ויפאן, לדוגמה, טריליונים באג"ח של ארה"ב. משקיעים סולידיים, כמו קרנות פנסיה, מבכרים את האג"ח של ארה"ב על פני חלופות רווחיות יותר, מאחר שהן נתפשות כמקלט בטוח. בתקופת המשבר הפיננסי, למרות הגירעונות, אותן אג"ח נהנו ממרוץ עליות חסר תקדים.

עם זאת, מרבית הכלכלנים מסכימים כי בטווח הארוך הגירעון אכן מסכן את מעמדה של ארה"ב כמנהיגה הכלכלית והפיננסית של העולם, ועמו, את מעמד הדולר והאג"ח הממשלתיות. אחד התהליכים המובהקים המובילים לכך הוא התחזקות מעמדן של הכלכלות המתעוררות, בהן סין וברזיל.

מה יקרה למאזן של ארה"ב אם דירוג האשראי אכן יקוצץ?

כאמור, הורדת דירוג אשראי עלולה להוביל לנטישה של המשקיעים את אג"ח שלה. במקרה כזה תשואת האג"ח מזנקת (כפי שקרה אחרי ההכרזה של S&P). מכיוון שארה"ב חייבת כיום 9 טריליון דולר לציבור, כל עלייה בתשואה משקפת מיליארדי דולרים נוספים בהוצאות שמרחיבות את הגירעון.

איך תשפיע הורדת דירוג על השווקים?

יש אנליסטים שחוזים כי הורדת דירוג תוביל לנפילה חדה בשוקי המניות בארה"ב. עם זאת, יש לזכור שמצבן של חברות בארה"ב מעולם לא היה טוב יותר - הצמיחה ברווחי החברות היא מהירה וחזקה בזכות יעילות גבוהה וביקוש מתאושש בשווקים רבים בעולם, והרווחים צפויים להגיע לשיא השנה. נתוני יסוד כאלה נוטים להוביל את שוקי המניות לעליות. הורדת דירוג צפויה להביא לנפילה באג"ח של ממשלת ארה"ב, ואף בדולר.

עם זאת, שניהם נמצאים במגמת ירידה כבר כמה חודשים - בעיקר אג"ח שיורדות עם התחזיות להתאוששות כלכלית. ככל שאג"ח יורדות, התשואות עולות ועמן גם הריביות על משכנתאות, כך שהמגמה פוגעת גם בצרכנים.

כיצד תשפיע הורדת דירוג על הכלכלה העולמית?

אם השווקים יעריכו שמצבה של המעצמה הכלכלית הגדולה בתבל הוא רעוע, הבהלה עלולה להתפשט לשווקים ברחבי העולם. לכלכלות גדולות כמו סין ויפאן יש אינטרס גדול מאוד בארה"ב - הן מחזיקות מאוד גדולות של אג"ח שלה, והן יפסידו המון כסף אם האג"ח האלה יצנחו. היחלשות הדולר פוגעת גם בכושר היצוא שלהן. לפיכך, גם כלכלות היצוא והכלכלות המתעוררות הנמצאות כיום בתנופה למול ארה"ב הנחלשת, ייפגעו מהורדת דירוג של ארה"ב.

והשאלה שמעניינת את כולם: מה הסבירות שהדירוג אכן יקוצץ?

S&P מעריכה את הסיכוי להורדת דירוג ב-1 ל-3 בשנתיים הקרובות. בטווח הקצר, ארה"ב תלויה בכושר ההנהגה של ממשל אובמה וביכולתו להגיע לקונצנזוס סביר בנוגע לתקציב. רמת הסהרוריות של המתנגדים שלו נמצאת ללא ספק באחד משיאיה ההיסטוריים, אך החלטה שתביא את ארה"ב לחדלות פירעון לא נראית סבירה. מעבר לכך, יש לזכור כי כמו בפיזיקה, גם בכלכלה הכל יחסי - כל עוד מצבן של מדינות אירופה קשה כל כך והסיכונים בכלכלות כמו רוסיה (שחיתות) וסין (חוסר שקיפות, בועות ובעיות מבניות) כל כך גדולים, ארה"ב עדיין מצטיירת כמבצר בטוח למשקיעים הפיננסיים. לפיכך, הורדת דירוג שלה היא בעלת סבירות נמוכה עד אפסית.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#