האיחוד הטיל קנס של 5 מיליארד דולר על גוגל בגלל אנדרואיד

האיחוד האירופי הורה לגוגל לשנות את הדרך שבה היא מתקינה אפליקציות של החברה, כמו מנוע החיפוש ושירותים אחרים, במכשירי האנדרואיד שלה; גוגל תערער על הקנס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה גוגל בקליפורניה. "בעלי החברות הם עשירים וריכוזיים מאוד, וצריך לקחת את ההשלכות של התהליך הזה בצורה רצינית"
מטה גוגל בקליפורניהצילום: Michael Short / בלומברג

גוגל נקנסה היום (ד) על ידי האיחוד האירופי ב-4.3 מיליארד יורו (5 מיליארד דולר) בגלל אפליקציות במערכת ההפעלה אנדרואיד – הקנס הגבוה ביותר אי פעם שהטילה רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד. לשם השוואה, הקנס משתווה לחלקה השנתי של הולנד בתקציב האיחוד האירופי. גוגל תערער על הקנס.

עם זאת, אלפבית החברה האם של גוגל, ייצרה הכנסות בסכום הקנס תוך 16 יום בלבד ב-2017, כך לפי דו"חות החברה שדיווחה על הכנסות של 110.9 מיליארד דולר ב-2017. ואולם, מלבד הקנס האיחוד האירופי הורה לגוגל להפסיק תוך 90 יום את ההתנהלות הלא חוקית שלה בחוזים עם יצרניות סמארטפונים, שדוחפים את שירותי גוגל למכשירי האנדרואיד.

"גוגל השתמשה באנדרואיד ככלי להגברת הדומיננטיות של מנוע החיפוש שלה", אמרה מרגרט וסטגר נציבת התחרות של האיחוד האירופי בהצהרה שפירסמה. "התנהלות זו מנעה מיריבות את ההזדמנות לתחרות בתחום", היא אמרה.

גוגל בנתה עסקי פרסום משגשגים בעיקר בזכות תפקידה המרכזי במכשירי אנדרואיד. גוגל שולטת בכשליש מהפרסום במובייל בעולם, לפי חברת המחקר eMarketer, שמייצר לה מכירות של 40 מיליארד דולר מחוץ לארה"ב. גוגל עשויה להפסיד נתח משמעותי מהכנסות הפרסום במובייל אם תיאלץ לוותר על "נדל"ן" במיליוני מכשירי אנדרואיד.

קנס זה מתווסף לקנס שהטיל האיחוד בשנה שעברה על גוגל בסך 2.4 מיליארד דולר בגין פגיעה בתחרותיות במנוע החיפוש הפופולרי שלה. גוגל עשויה לשלם קנס נוסף בעתיד בעקבות חקירה של האיחוד של חוזי הפרסום של החברה באינטרנט.

האיחוד האירופי חקר את החוזים של גוגל שדרשו מיצרניות הטלפונים כי מכשירי האנדרואיד ישתמשו במנוע החיפוש של החברה ובשירותים אחרים של גוגל אם ברצונם לקבל רישיון שימוש בפליי סטור – חנות האפליקציות של גוגל.

בנוסף, האיחוד התמקד בחקירה בתשלומים של גוגל לחברות תקשורת ויצרניות טלפונים שהעניקו בלעדיות למנוע החיפוש של החברה במכשיריהן. כמו כן, האיחוד בחן חוזים שמנעו מיצרניות טלפונים וחברות תקשורת למכור טלפונים עם גרסאות שונות של אנדרואיד.

גוגל שולטת ביותר מ-90% מהשוק האירופי בתחום מנועי החיפוש, מערכות הפעלה לסמארטפונים וחנויות אפליקציות, כך מסר האיחוד ב-2016.          

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker