מהו תפקידה של אירופה בצפון אפריקה?

ג'ון דפטריוס, פרשנות
ג'ון דפטריוס, CNN
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון דפטריוס, פרשנות
ג'ון דפטריוס, CNN

לנשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, יש תוכנית להותיר חותם במסגרת תפקידו כנשיא האיחוד האירופי בעזרת יצירת איחוד סחר למדינות הים התיכון. החישוב פשוט, עד 44 מהמדינות באירופה, במזרח התיכון ובצפון אפריקה יוכלו להשתמש בים התיכון כמרכז כובד לפעילות מסחר ענפה.

סרקוזי רצה להרחיב את התוכנית המקורית שפורסמה באמצע שנות ה-90' בשם "הליך ברצלונה". מבנה המדיניות המתוכנן בשם Euro-Med , היה כבר מוכן, אבל התוכנית הכלכלית מעולם לא התקדמה.

לפי פלורנס עיד, מנכ"לית חברת הייעוץ ערביה מוניטור בלונדון, הציפיות היו גדולות אך האיחוד לא עמד בהבטחותיו: "היקף המסחר בין אירופה למדינות השוכנות לחופיו הדרומיים של הים התיכון מהווה 10% מכלל המסחר באירופה. זהו מספר זעום ביחס לפוטנציאל של 300 מיליון אנשים באזור".

השוק המתפרש ממרוקו במערב ללבנון במזרח יכול להגיע להיקף של 750 מיליון צרכנים באיחוד האירופי, במזרח התיכון ובצפון אפריקה יחד. עם זאת, בעולם של אחרי הפיגוע במגדלי התאומים ב-2001, אנליסטים טוענים כי אירופה מתמקדת בעיקר בביטחון ובניסיון להאט את זרם המהגרים מצפון אפריקה.

החשיבות הנמוכה הניתנת לפן העסקי מובילה מנהיגים כמו ראש ממשלת איטליה סילביו ברסקולוני להתמקד ביחסים דו צדדיים בלבד - איטליה ניסתה להשתמש בקשרים ההיסטוריים שלה כדי לבטח את קשרי הנפט והגז עם לוב. עתה, מדינות באזור מצפות מהאיחוד האירופי לבנות אסטרטגיה לייצוב צפון אפריקה וליצירת אזור מסחר אמיתי באזור הים התיכון.

בצל הצמיחה המתעוררת במדינות ערב, אירופה מעוניינת לעדכן את המדיניות האירופית-ים תיכונית כך שלא תמצא את עצמה בתור צופה פסיבית באזור. ז'אן-קלוד טרישה, נגיד הבנק המרכזי של אירופה אמר כי חשוב שלא רק מדינות הדרום באירופה ישלטו בתהליך כפי שקרה בעבר. טרישה, ממקום מושבו בפרנקפורט, אימץ נקודת השקפה רחבה יותר בנוגע למסחר האירופי הדומה לזו של קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

"שיתוף הפעולה בין מדינות צפון הים התיכון ודרום הים התיכון הוא הכרחי", אמר טרישה במהלך ריאיון במטה הבנק המרכזי של אירופה, "כל מדינות אירופה מעורבות בנושא, גם אלו שלא נמצאות על שפת הים התיכון וזהו דבר עיקרי".

במהלך דיונים בנושא איחוד מדינות הים התיכון רצתה קאנצלרית גרמניה לוודא שלא רק צרפת, איטליה, יוון וספרד בונות מדיניות בנושא. לא במפתיע, הסכסוך הישראלי-פלסטיני סיבך את ההליכים וטורקיה חששה כי איחוד של מדינות הים התיכון יהווה סוס טרויאני שייפגע בסיכוי המדינה להצטרף לאיחוד האירופי.

בעוד אירופה אפופה במשברי חוב והליכי חילוץ, השקעות ממדינות המפרץ העשירות בנפט בצפון אפריקה יצרו שוק של מדינות ערב הנשלט בידי הסקטור הפרטי. הנתח שתפס האזור ברמת ההשקעות הזרות צמח מ-0.6% ב-1998 ליותר מ-7.7% עשור מאוחר יותר בעיקר בעזרת הזרמת הון מהמפרץ לצפון אפריקה. לפני הצמיחה, מצרים, מרוקו וסוריה היו נמלי השקעה זמינים לסוחרים הגדולים ממדינות המפרץ.

אסטרטגים כמו פלורנס עיד קוראים למצב הנוכחי פרדיגמה חדשה. הסקטור הפרטי מקדם את הקשרים עבור ששת החברות במועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ (GCC) המעורבות יותר בקשרים עסקיים באזור. המעורבות של קטאר ואיחוד האמירויות באכיפת איסור התעופה מעל לשמי לוב מהווה דוגמא לשיתוף פעולה זה, אמרה עיד.

"הבעיה עם הניסיון הראשון היתה שהוא הובל על ידי האירופים וצפון אפריקה היתה לרוב צד משני. כדי שהשותפות תעבוד כעת יש צורך בהנהגה מהצד הערבי ברמה שווה לצד האירופי", הוסיפה עיד.

המפתח הוא לשים את הפוליטיקה של תפיסת ההנהגה בצד ולהתמקד בהזרמת כספים לאזור שישמשו לשיקום ובעיקר ליצירת משרות.

ג'ון דפטריוס הוא מגיש התוכנית  Market Place Middle East המשודרת מדי יום שישי בשעה 18:30.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker