אלופת העולם בעוני: ניגריה עקפה את הודו

מספר האנשים החיים בעוני קיצוני בניגריה הוא 87 מיליון לעומת 73 מיליון בהודו ■ מחקר חדש של מכון ברוקלין מזהיר כי בתוך 12 שנים תשע מתוך עשר המדינות שבהן מספר העניים הרב היותר - יהיו באפריקה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
נבחרת ניגריה במונדיאל 2018
נבחרת ניגריה במונדיאל 2018צילום: TORU HANAI/רויטרס

ניגריה, אחת מהכלכלות העשירות ביותר באפריקה, השיגה את הודו ונהפכה למדינה שבה מספר העניים הרב ביותר בעולם. באפריקה נמצאות תשע מתוך עשר המדינות שבהן מספר העניים הגדול ביותר בעולם, כך עולה ממחקר חדש של מכון המחקר ברוקלין.

לפי המחקר, ניגריה העשירה באוצרות טבע, כמו נפט, השיגה במאי את הודו: מספר האנשים החיים בעוני קיצוני בניגריה עלה ל-87 מיליון לעומת הודו שבה חיים 73 מיליון איש בעוני. במחקר צוין כי 14 מתוך 18 המדינות בעולם שבהן חלה עלייה במספר האנשים החיים בעוני קיצוני הן באפריקה. הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו מדורגת במקום השלישי וצפויה לעקוף אף היא את הודו בקרוב.

בעיית העוני באפריקה העלתה חשש בקרב מקבלי ההחלטות באפריקה ובעולם כולו לגבי נושאים כמו יציבות השלטון, ביטחון והגירה, שהיא כבר בעיה קשה באירופה. הטענות שעולות במחקר אינן חדשות. בפברואר דיווח הבנק האפריקאי לפיתוח כי 152 מיליון איש בניגריה, כ-80% מהאוכלוסייה, חיים על פחות מ-2 דולרים ליום.

שר המסחר, התעשייה וההשקעות של ניגריה, אוקצ'וקוו אנלמה, אמר כי הנתונים משקפים תקופה שבה ניגריה היתה במיתון. "אני חושב שיש להבין שהמחקר מבוסס על נתונים לא עדכניים", אמר אנלמה. הוא הוסיף כי הוא מקווה שהמדיניות הכלכלית תסייע בצמצום העוני.

לדברי מחברי המחקר, הנתונים מעידים על מגמה גלובלית בעוני העולמי. בהודו מספר העניים יורד בקצב של 44 אנשים בדקה. בניגריה, לעומת זאת, מספר העניים עולה ב-6 אנשים לדקה. חומי קראס, אחד ממחברי המחקר, אמר כי בעוד גידול האוכלוסייה בהודו מאט למרות ההתפתחות הכלכלית של המדינה, במדינות אפריקה ההפך הוא הנכון.

"קצב גידולה אוכלוסייה באפריקה הוא המהיר ביותר מכל אזור אחר בעולם. השילוב של קצב גידול האוכלוסייה, עימותים צבאיים, בעיות כלכליות וחברתיות וממשלות וממשל גרוע במדינות הוביל למצב הנוכחי באפריקה", אמר קראס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker