אלן הבסי, לשעבר החשב הכללי של ניו יורק, נידון לעונש של עד 4 שנות מאסר

בית המשפט קבע כי ישוחרר כעבור שנה בלבד במקרה של התנהגות טובה

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אלן הבסי, לשעבר החשב הכללי של מדינת ניו יורק, נידון היום לעונש של ארבע שנות מאסר בגין חלקו בפרשת הענקת שוחד וטובות הנאה על ידי קרנות השקעה על מנת לקבל כספים לניהול (pay to play) קרן הפנסיה של מדינת ניו יורק. עם זאת, הבסי עשוי להשתחרר מהכלא בתוך שנה אחת בלבד במקרה של התנהגות טובה.

הבסי - אשר מתוקף תפקידו כחשב הכללי ניהל את קרן הפנסיה של עובדי מדינת ניו יורק, נכסיה מסתכמים ב-125 מיליארד דולר - הודה בקבלת מתנות וטובות הנאה בסך מיליון דולר במסגרת הפרשה.

לאחר הקראת גזר הדין, נאזק הבסי על ידי שוטרים ונלקח מבית המשפט כדי להתחיל לרצות את עונשו. בחודש שעבר נדחתה הקראת גזר דינו של הבסי לאחר שאושפז בבית חולים לבדיקת חירום - באותו היום שבו אמור היה בית המשפט לקבוע את גזר הדין.

פרשת השוחד בה מדובר התעוררה בעקבות החלטת הבסי ועוזריו להורות כי מחצית מ-10 מיליארד דולר שהקצתה קרן הפנסיה של ניו יורק להשקעות בקרנות גידור וחברות השקעה פרטית, יטופלו על ידי חברות שהעניקו להם טובות הנאה וכסף. חברות שסירבו לשלם נדחו לעיתים קרובות על ידי קרן הפנסיה.

קרן הפנסיה של מדינת ניו יורק השקיעה 250 מיליון דולר בקרן מרקסטון הפועלת בישראל, ובכך הובילה גיוס של 800 מיליון דולר. מרקסטון השקיעה בישראל, בין השאר, במגנוליה, אלרן נדל"ן, תומקאר, סטימצקי, זרעים גדרה, נילית ודפי זהב. השקעה גדולה במיוחד ביצעה מרקסטון בהקמת בית ההשקעות פריזמה בסכום של 200 מיליון דולר, שלא צלח ונמכר תמורת מניות לאקסלנס ופסגות.

כחלק מחקירת הפרשה והעסקות הנלוות לה הודה בדצמבר 2009 אליוט ברוידי, יו"ר מרקסטון, בתשלום של לפחות 75 אלף דולר עבור בתי מלון והוצאות נוספות הקשורות לטיולים בחו"ל עם בכיר ממשרד החשב הכללי של מדינת ניו יורק, שעל פי הדיווחים הוא הבסי. העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח בשנה שעברה מפי מקורבים לפרשה, כי באחד המקרים התעקש הבסי לשהות במלון קינג דייויד בירושלים.

ברוידי יסד את מרקסטון עם רון לובש ואמיר קס המנהלים אותה. בדצמבר 2009 הודה בתשלום שוחד לארבעה בכירים בקרן הפנסיה של עובדי מדינת ניו יורק בקרוב למיליון דולר. במסגרת העסקה עם משרד התובע הכללי של ניו יורק הסכים ברוידי להחזיר 18 מיליון דולר שהקרן הרוויחה מעמלות בגין ההשקעה עבור קרן הפנסיה של ניו יורק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker