מדד ביג מק: השקל נמוך ב-15% מערכו ההוגן

לפי המדד של "אקונומיסט", המטבעות החזקים בעולם הם הפרנק השווייצי והקרונה השוודית ■ בין המטבעות שנסחרים מתחת לשווים ההוגן ניתן למצוא את הלירה הטורקית, הפסו הארגנטיני והריאל הברזילאי

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המבורגר של מקדונלדס
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

"אקונומיסט" עידכן באחרונה את מדד הביג מק, המדד לבחינת הערך ההוגן של מטבעות. מחירי ההמבורגרים נותרו ללא שינוי ב-19 מתוך 44 מדינות, אך ערכו של כל מטבע השתנה. אם מחירי ההמבורגרים, לאחר שהומרו לדולרים, שונים בין המדינות, אז המטבעות של חלק המדינות נראים יקרים מדי. תנודות חדות בשערי החליפין, מבלי שחל שינוי במחיר ההמבורגר, יכולים לגרום לעלייה או ירידה של מטבעות במדד.

כך, המטבעות בעלי השער המופרז ביותר לפי מדד ביג מק הם הפרנק השווייצי והקרונה השוודית, והמטבעות הנסחרים מתחת לשערם ההוגן הם מטבעות השווקים המתעוררים. לפי המדד, השקל נמוך ב-15% לעומת הדולר מערכו ההוגן.

הפסו הארגנטיני ירד ברמה הגבוהה ביותר במדד מאז ינואר, אז ערכו ההוגן של המטבע היה נמוך ב-25% לעומת הדולר, ועתה ערכו ירד ל-51% לעומת הדולר. שווי הפסו צלל בעקבות חשש ממשבר חובות נוסף במדינה והאינפלציה הגבוהה.

ערכם של הלירה הטורקית והריאל הברזילאי צלל ירדו מסיבות דומות. הקרונה הנורווגית היא המטבע היחיד שהתנודתיות בשוויו ההוגן נבע מסיבות של כוח קנייה. ירידה של 14% במחיר הדולרי של מדד ביק מק בנורווגיה גרם לשווי ההוגן של הקרונה לרדת מיותר מ-18% לעומת הדולר בינואר לנמוך מ-5% לעומת הדולר כעת. עם זאת, מחירי ההמבורגרים בנורווגיה אולי יורדים, אך האינפלציה במדינה מגיעה ל-2.6%.

סוחרי המט"ח יודעים לעתים לזהות תנודות בטווח הארוך לפני שהשפיעו על המחירים המקומיים. כך, למשל, בבריטניה הליש"ט צנחה מאז משאל העם על הברקזיט ב-2016, וכעת שוויו של המטבע הבריטי נמוך ב-23% מערכו ההוגן לפי מדד ביג מק.

במקרים אחרים תנודת המטבעות שונה מאינדיקטורים כלכליים בסיסיים בשל אי התאמה זמנית בסיכונים ובריביות לטווח קצר. כלכלת ארה"ב רותחת והבנק הפדרלי מעלה את הריבית, אך במקומות אחרים בעולם הצמיחה נותרה ללא שינוי. כך, הדולר התחזק וכמעט כל מטבע אחר במדד נחלש לעומתו מאז ינואר. רק הפרנק השווייצי הקרונה השוודית עולים בשווים ההוגן מול הדולר.

מדד ביק מק הומצא על ידי "אקונומיסט" ב-1986 כאמצעי למדידה אם שערי המטבעות אכן ברמה הנכונה. המדד מבוסס על שוויון כוח קנייה (PPP), הרעיון הוא שבטווח ארוך שערי החליפין בין שתי מטבעות צריכים לנוע לכיוון רמה השווה למחירי סל מוצרי מזון ושירותים (במקרה הזה המבורגר) בשתי המדינות.

ה"בורגרנומיקס" מעולם לא היה מיועד להיות מדד מדויק לבדיקת ערכם ההוגן של המטבעות, אלא כלי להבנה קלה יותר של תאוריית שערי החליפין. עם זאת, מדד ביג מק נהפך למדד מקובל בעולם, שמופיע בספרי לימוד לכלכלה ובלימודי כלכלה במוסדות אקדמיים.

סניף של מקדונלד'סצילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker