משרד המשפטים האמריקאי יערער על מיזוג AT&T-טיים וורנר

בית משפט פדרלי אישר ביוני את המיזוג ללא תנאים ■ משרד המשפטים טוען כי החברה הממוזגת תפגע בתחרות ותייקר את המחירים לצרכנים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסדרה "משחקי הכס" המשודרת ב-HBO של טיים וורנר
לוגו בלומברג
בלומברג

משרד המשפטים האמריקאי הודיע כי יערער על אישור רכישת טיים וורנר על ידי AT&T תמורת 85 מיליארד דולר, ובכך חידש את מאבק ההגבלים העסקיים של הממשלה נגד המיזוג שיצר ענקית הטלקום והמדיה.

מחלקת ההגבלים העסקיים של המשרד הודיעה ביום חמישי לבית המשפט הפדרלי בוושינגטון על כוונתה לערער על ההחלטה. מניית AT&T נופלת ב-2% במסחר בוול סטריט.

הצלחת ערעור משרד המשפטים תוכל לפצות על המכה הקשה שהונחתה על המשרד ועל הממונה על ההגבלים העסקיים בו, מייקן דלרהים, ולהצדיק בדיעבד את החלטתו להגיש תביעה בניסיון למנוע את המיזוג. המשפט זכה לתשומת לב רבה מכיוון שזו הפעם הראשונה מזה עשרות שנים שבית משפט נדרש להכריע לגבי מיזוג של חברות שפעילותן היא בחלקים שונים של שרשרת ההפצה.

תוצאות הערעור עשויות להיות בעלות השפעה גדולה על האופן שבו רגולטורים בתחום ההגבלים העסקיים ישקלו בעתיד עסקות "אנכיות", כפי שנהוג לכנותן. דחיית הערעור של משרד המשפטים תהווה תקדים מחייב שעשוי להגביל אכיפה עתידית, בעוד שקבלת הערעור תגדיל את יכולתה של הממשלה לפקח על עסקות. כמה מהן מונחות כעת על שולחנו של משפט המשפטים, בהן ההשתלטות המתוכננת של CVS הלת על אטנה , והצעת הרכש של קומקסט עבור פוקס המאה ה-21 .

AT&T סגרה את עסקת רכישת טיים וורנר ב-14 ביוני, יומיים לאחר פסיקתו של השופט המחוזי ריצ'רד לאון. משרד המשפטים הסכים לא להגיש עתירה דחופה לבית המשפט כדי למנוע את סגירת העסקה, לאחר ש-AT&T התחייבה להמשיך להפעיל את חטיבת טרנר ברודקסטינג של טיים וורנר כעסק נפרד עד 2019. כך יהיה קל יותר ל-AT&T למכור את טרנר במקרה שיתקבל הערעור של משרד המשפטים.

"פסיקת בית המשפט לא היתה יכולה להיות יותר יסודית, מבוססת עובדות ומנומקת. אמנם לצד המפסיד בהליך משפטי תמיד שמורה הזכות לערער אם רצונו בכך, אולם הופתענו מכך שמשרד המשפטים בחר לעשות כן בנסיבות אלו", נאמר בהודעת היועץ המשפטי של AT&T.

AT&Tצילום: Mark Lennihan/אי־פי

בפסק הדין, דחה השופט לאון את טענות משרד המשפטים שלפיהן רכישת טיים וורנר תעניק ל-AT&T את הכוח להעלות את המחירים שחברות טלוויזיה בכבלים ובלוויין משלמות תמורת תוכן של טיים וורנר, כמו רשתות CNN ו-HBO, דבר שמצדו יגרור התייקרות במחירים שמשלמים הצרכנים. מנגד, AT&T טענה כי המודל הכלכלי שהציג משרד המשפטים עמוס פגמים וכי העסקה תאפשר ל-AT&T ולטיים וורנר להתחרות בצורה יעילה יותר מול חברות כמו נטפליקס .

הפסיקה היתה מהלומה לגישתו של דלרהים ביחס למיזוגים אנכיים. במשך שנים, חברות קיבלו את אישור רשויות ההגבלים העסקיים על מיזוגים מסוג זה על ידי כך שהסכימו למגבלות מסוימות על אופן התנהלות עסקיהן.

דלרהים הודיע בשנה שעברה כי הסדרים מסוג זה אינם מקובלים מכיוון שהם מחייבים את רשות ההגבלים העסקיים לתפקד כרגולטור שנדרש להבטיח שחברות יעמדו בהבטחותיהן. במקום זאת, חברות צריכות למכור נכסים באופן שימנע את בעיות ההגבלים העסקיים הכרוכות במיזוג, אמר.

עמדה זו הובילה לכך שמשרד המשפטים עתר לבית המשפט בנובמבר נגד AT&T לאחר שמנכ"ל החברה רנדל סטיבנסון דחה את דרישת המשרד למכור את דיירקט-TV או את טרנר ברודקסטינג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker