ארה"ב וסין רומזות על חידוש שיחות הסחר בין הצדדים

גורמים משני הצדדים העלו אפשרות לחידוש שיחות הסחר בין נציגים בכירים של שתי הכלכלות הגדולות בעולם ■ המכסים על סחורות ומוצרים סינים בשווי 200 מיליארד דולר, עליהם הכריז טראמפ אתמול, צפויים להיכנס לתוקף בסוף אוגוסט

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ספינת מטען
ספינת מטעןצילום: בלומברג

גורמים בממשל הסיני ובממשל האמריקאי העלו את האפשרות לחידוש שיחות הסחר בין נציגים בכירים של שתי המעצמות הכלכליות. זאת לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ,  הודיע על רשימת מוצרים וסחורות סיניים בשווי 200 מיליארד דולר עליהם יוטלו מכסים בסוף חודש אוגוסט.

לאחר חשיפת רשימת המוצרים הסיניים, וואנג שאווון, סגן שר המסחר הסיני קרא לממשל האמריקאי ליישב את הסכסוך באמצעות משא ומתן בין הצדדים. קריאה זו הגיעה כאשר במקביל בייג'ין חידשה את איומיה להגיב לאיומי טראמפ. עם זאת, דבריו של וואנג תואמים את הנכונות מצד הממשל האמריקאי לחדש את שיחות הסחר, כך לדברי גורם שמכיר שאת ממשל טראמפ.

סבב שיחות הסחר האחרון בין סין לארה"ב הסתיים בתחילת יוני כאשר הסיכויים לחתימה על הסכם כלשהו נראו קלושים. בשבוע שעבר הטילה ארה"ב מכסים על מוצרים סיניים בשווי 34 מיליארד דולר, מה שגרר תגובה מידית של סין שהטילה מכסים על מוצרים אמריקאים בשווי 34 מיליארד דולר.

"כשיש בעיה בסחר, אנחנו צריכים לדבר על זה. צריך לשבת יחד ולנסות להגיע לפתרון", אמר וואנג בריאיון לבלומברג. לוושינגטון ולבייג'ין יש שבעה שבועות להגיע לעסקה לפני שהמכסים על מוצרים סינים בשווי 200 מיליארד דולר ייכנסו לתוקפם ויחמירו את מלחמת הסחר.

המגעים בן שתי המדינות מתרחשים כעת בערוצים לא רשמיים ברמות הנמוכות של הממשל, כך לפי גורמים שמעורים בנושא. גם כאשר ארה"ב הטילה את המכסים על סין נשיא ארה"ב המשיך להדגיש את הידידות האישית שלו עם נשיא סין שי ג'ינפינג.

דוברת הבית הלבן  לינדסי וולטרס אמרה כי "ממשל טראמפ פתוח לאפשרות של שיחות עתידיות עם סין, אך חשוב שסין תטפל בבעיות שהועלו בשיחות קודמות". עם זאת התסכול בשני הצדדים גובר. גורמים בכירים בממשל טראמפ טענו אתמול כי סין היא שפתחה במלחמת הסחר עם סחר לא הוגן ופגיעה בקניין הרוחני של ארה"ב. אחד הבכירים בממשל אמר כי ארה"ב הבהירה מה הן החששות שלה בנושא הסחר, אך סין לא שינתה את דרכיה.

וואנג הגיב לטענות ממשל טראמפ ואמר כי סין לא תיכנע לסחיטה האמריקאית או תהסס להגיב. סין ניסתה להציג את עצמה כצד המתגונן בכל סכסוך הסחר. "אם צד אחד לא עומד בהבטחותיו, אז השיחות לא יהיו מוצלחות", אמר וואנג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker