טוויטר מכריזה מלחמה על עוקבים מזויפים: מוחקת עשרות מיליוני חשבונות

בעקבות המהלך, שמטרתו לשקם את האמון בפלטפורמה, צפויה נפילה של 6% במספר העוקבים הכולל ברשת החברתית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
טוויטר
טוויטרצילום: Jeff Chiu/אי־פי

טוויטר תתחיל מחר למחוק עשרות מיליוני חשבונות החשודים כמזויפים מתוך רשימות העוקבים של משתמשיה, במה שמסתמן כמהלך גדול חדש שמטרתו לשקם את האמון ברשת החברתית הפופולרית.

המהלך נועד לתת מענה לסוג רווח של הונאת מדיה חברתית. משתמשים רבים נהנים ממספר עוקבים מנופח בטוויטר או בשירותים אחרים בעזרת חשבונות מזויפים או אוטומטיים, ובכך יוצרים מראית עין של השפעה חברתית שמשמשת אותם לקידום עמדות פוליטיות, מיזמים עסקיים או קריירה בתחום הבידור.

השלכותיה של החלטת טוויטר יורגשו באופן מיידי: החל מיום חמישי, משתמשים רבים, כולל אלו שרכשו עוקבים מזויפים או כל מי שעוקב אחריו חשבון חשוד, צפויים להיות עדים לירידה במספר העוקבים שלהם. טוויטר אמנם סירבה לנקוב במספר המשתמשים המדויק שיושפעו מכך, אולם החברה ציינה כי בכוונתה למחוק עשרות מיליוני חשבונות מפוקפקים ברשימות העוקבים של המשתמשים. המהלך יצמצם את מספר העוקבים הכולל בטוויטר בכ-6% - נפילה משמעותית.

גורמים בטוויטר הודו כי גישה קלה לעוקבים מזויפים, והאיטיות שבה הגיבה החברה לבעיה, פגעו בערך ההשפעה החברתית שצברו משתמשים לגיטימיים, ועוררו חשדות סביב אלו שהצליחו לצבור במהירות מספר עוקבים גדול.

"אנחנו לא רוצים לספק תמריץ לרכישת עוקבים וחשבונות מזויפים כדי לנפח באופן מלאכותי את מספר העוקבים, מכיוון שזהו אינו מדד מדויק של השפעתו של מישהו בפלטפורמה או של השפעתו בעולם", אמר דל הארווי, סגן נשיא טוויטר לאמון ובטיחות. "אנחנו חושבים שזהו מדד ממש חשוב ומשמעותי, ואנחנו רוצים שלאנשים יהיה אמון כי מדובר במשתמשים פעילים שעוקבים אחרי חשבונות אחרים".

שוק העוקבים המזויפים פגע גם בקשריה של טוויטר עם המפרסמים, אשר מתבססים יותר ויותר על "משפיעים" במדיה חברתית - מיני-ידוענים שמקדמים מותגים ומוצרים אצל העוקבים שלהם - כאמצעי להגיע ללקוחות. בחודשים האחרונים, חברות פרסום ושיווק הגבירו את הלחץ על טוויטר, יו-טיוב ופלטפורמות אחרות כדי לסייע לוודא שהמשפיעים אמנם נהנים מהחשיפה לה הם מתיימרים.

בחודש שעבר, ענקית מוצרי הצריכה יוניליוור, המוציאה מיליארדי דולרים בשנה על פרסום, הודיעה כי תפסיק לשלם למשפיעים שרכשו עוקבים ותעניק עדיפות להוצאות על פרסום בפלטפורמות שנקטו בצעדים כדי לחסל את תופעת ההונאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker