טראמפ מסלים המלחמה: יטיל מכסים על מוצרים סיניים ב-200 מיליארד דולר; השווקים נופלים

ממשל טראמפ פירסם הלילה רשימת מוצרים סיניים, מטלוויזיות ועד בגדים, עליהם יטיל מכס של 10% נוספים, ככל הנראה מסוף אוגוסט; סלולריים הוחרגו מהרשימה, כדי להגן על אפל

דפנה מאור
דפנה מאור
צילום: Jonathan Ernst/רויטרס
דפנה מאור
דפנה מאור

ממשל טראמפ מסלים את מלחמת הסחר מול סין: הלילה פירסם הממשל רשימה של מוצרים סיניים, בשווי של 200 מיליארד דולר, עליהם תטיל ארה"ב מכסים נוספים. בתגובה נופלות בורסות אסיה – מדד שנחאי יורד ב-1.9% טוקיו ב-1.4; הונג קונג ב-1.4%. הנפט הגולמי מאבד 0.7% ונסחר ב-73.56 דולר לחבית.

סין טרם הגיבה רשמית בצעדים משלה, אולם בכיר במשרד המסחר אמר כי סין תגיב בצעדים תקיפים נגד המכסים. ארה"ב מתנהגת בצורה חסרת אחריות, אמר לי צ'נגנג, עוזר לשר המסחר, לכתבים בפורום בבייג'ין שמארחת סין עם העיר שיקגו.

קראו את רשימת המוצרים מסין עליהם תטיל ארה"ב מכסים נוספים

המכסים, בגובה 10% עשויים להיכנס לתוקף לאחר שדיונים בנושא יסתיימו ב-30 באוגוסט, כך נאמר בהכרזה של נציג הסחר של ארה"ב ביום שלישי בלילה. המוצרים ברשימה כוללים מוצרי צריכה כמו בגדים, רכיבי טלוויזיות ומקררים, וכן מוצרי הייטק, אולם מהרשימה נעדרים טלפונים סלולריים, שכן ארה"ב מבקשת להגן,  ככל הנראה, על אפל, מפני פגיעה בעסקיה.

עם זאת, כוללת הרשימה שורה של מינרלים נדירים אשר מהווים רכיבים חיוניים במוצרים רבים, ממכוניות היברידיות ועד למסכים שטוחים וטורבינות רוח. בתחילת העשור הגישה ארה"ב תלונה לארגון הסחר העולמי נגד סין בטענה כי היא מגבילה את ייצוא המינרלים האלה ובדרישה כי תייצא יותר, לאחר שהמחירים זינקו בעקבות מחסור עולמי. הארגון פסק לטובתה של ארה"ב, והמחירים צנחו בסופו של דבר לאחר שהיצרניות עברו להשתמש בחלופות. סין ייצאה בשנה שעברה יותר מ-80% מהמינרלים הנדירים, לפי U.S. Geological Survey.

אם צעד זה ייכנס לתוקף, המכסים על סחורות סיניות יחולו על כמעט חצי היבוא ממנה. ארה"ב מייבאת בסין סחורות בשווי של  505 מיליארד דולר בשנה ויש לה גירעון סחר של 375 מיליארד דולר מולה, נכון ל-2017.

מלחמת הסחר נפתחה רשמית  ביום שישי בבוקר, כאשר ארה"ב הטילה מכסים של 25% על סחורות המיובאות מסין בסך 34 מיליארד דולר. סין השיבה מיד בצעדי גומלין,  ואמרה כי ארה"ב פתחה במלחמת הסחר הגדולה בהיסטוריה.

החלתם של המכסים מגיעה לאחר חודשים של איומים, משא ומתן, נסיגה ושוב חזרה לרטוריקה לוחמנית מצד ארה"ב וסין. סין היתה אמורה להתחיל במהלך ראשון של הטלת מכסים בלילה, אבל נסוגה והחליטה לאפשר לארה"ב לירות את יריית הפתיחה. 

סין לא תוכל להטיל מכסי תגמול נוספים בסדר גודל דומה לזה שבו מאיים טראמפ, מכיוון שכל היבוא מארה"ב לסין הסתכם בשנה שעברה ב-130 מיליארד דולר, לעומת היצוא מסין לארה"ב שהיה גבוה בהרבה.

ואולם סכסוך הסחר כבר נותן את אותותיו במסחר בין המדינות. כך למשל, סין כבר ביטלה הזמנות של 1.1 מיליון טון פולי סויה מארה"ב, וחברות סיניות צפויות לבטל את מרבית ההזמנות הנותרות של פולי סויה מארה"ב לשנה הנוכחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker