הגירעון התקציבי של ארה"ב יפחת - גם אם הקונגרס לא יעשה דבר

בינואר 2013 יפוגו הקלות המס שהעניק ג'ורג' וו.בוש לאמריקאים; אם עד אז לא יימצא פתרון המקובל על הרפובליקאים והדמוקרטים - החזרת שיעורי המס לרמה בתקופת קלינטון תמחק חלק מהגירעון

דיוויד ליאונהרדט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> שאלה מכשילה: אם הקונגרס לא יעשה דבר בשנים הקרובות, מה יקרה לגירעון התקציבי? התשובה: הוא יצטמק - והרבה. העובדה הפשוטה הזו מהווה את התקווה הגדולה ביותר להפחתת הגירעון.

לפי החוק הפדרלי הנוכחי, העלאות מסים משמעותיות ייכנסו לתוקף בשנים הבאות. הדבר החשוב ביותר הוא שבסוף 2012 יפוג תוקפם של הקלות המס שהעניק הנשיא ג'ורג' וו. בוש לכל שכבות ההכנסה.

כמובן, ששתי המפלגות מעדיפות להאריך לנצח את הקלות המס האלה, החלים על הכנסות שמתחת ל-250 אלף דולר. שתי המפלגות מתנגדות לקיצוצים חדים בתקציב הצבא, הביטוח הלאומי ומדיקר (ביטוח בריאות לקשישים), לפחות בטווח הקצר. למרבה הצער, הגירעון יישאר גבוה להבהיל במהלך העשור הקרוב ללא קיצוצים בתוכניות הרווחה או העלאות מס.

מנהיגי הדמוקרטים והרפובליקאים מהלכים על קצות האצבעות סביב הנושא הזה. אובמה תומך ברפורמה במסים, שתסייע לקצץ את הגירעון. ואולם, הוא אינו מפרט בדיוק אילו מסים ישתנו.

עמדת הרפובליקאים עמומה אף יותר מהנשיא. תוכניתו של פול ריאן, יו"ר ועדת התקציב של הסנאט, כוללת קיצוצי מס ספציפיים מאוד לעשירים והפרטה של מדיקר, אך טוענת שתביא לקיצוץ הגירעון הרבה לפני שההפרטה תתבצע. כיצד? על ידי ביטול הטבות מס - כלומר העלאת מס בפועל - אם כי ריאן אינו מפרט אילו הטבות מס יבוטלו. הקטנת הגירעון מופיעה תחת הסעיף הכללי: "רפורמה במס".

ברק אובמהצילום: בלומברג

הרפובליקאים מתייחסים להעלאות מס כאל נתון טכני בתוכנית קיצוץ הגירעון. במציאות, הדרך הנכונה להעלאת מסים עשויה להיות הבעיה הפוליטית המרכזית העומדת בפני ארה"ב.

עם התעשרותן של מדינות, האזרחים רוצים יותר שירותים ציבוריים: החל מצבא חזק ועד פנסיות גדולות. ארה"ב אינה שונה. ואולם, התרבות הפוליטית של ארה"ב יוצאת דופן במובן זה - היא גרמה להעלאות מסים, הנחוצות לתשלום עבור שירותים משופרים אלה, להיחשב לצעדים בלתי נתפשים.

כאן נכנסות לתמונה הפחתות המס שביצע הנשיא בוש. הן סללו דרך לחוסר אחריות תקציבית. ההקלות אמורות לפוג ב-31 בדצמבר 2012, זמן קצר לאחר הבחירות. אם הרפובליקאים יזכו בבית הלבן ובשני בתי הקונגרס, הם יאריכו את כל קיצוצי המס, בלי התחשבות בגירעון. אם אובמה יזכה בבחירות והדמוקרטים ישלטו בקונגרס, הם צפויים להאריך את הקיצוצים רק להכנסות מתחת ל-250 אלף דולר.

אם אובמה יזכה והרפובליקאים ישלטו בבית הנבחרים, הסנאט, או שניהם - התוצאה תהיה מעניינת. בשנה שעברה נכנע אובמה לדרישת הרפובליקאים להאריך את קיצוצי המס במלואם. הוא צדק, לדעתי, בגלל מצבה הקשה של הכלכלה. ואולם, בשנה הבאה הכלכלה אמורה להיות חזקה יותר. שינויי מס מתונים לא ישפיעו על הצמיחה - כמו העלאת המס שביצע ביל קלינטון ב-1993, שלא מנעה את הפריחה בשנות ה-90. אפשר לטעון גם שקיצוצי המס של בוש קדמו לעשור של הצמיחה הכלכלית האטית ביותר מאז מלחמת העולם השנייה.

אובמה יסרב להאריך את קיצוצי המס לעשירים, שנהנו מהעלאת השכר הגדולה ביותר מכל קבוצה אחרת בשנים האחרונות, ונהנו מהירידה החדה ביותר במסים. הרפובליקאים עשויים לסרב להצעה. ואז, מה שיקרה הוא ששיעורי המס יחזרו בתחילת 2013 לרמה שהיו בתקופת קלינטון.

שינוי זה לכשעצמו יפתור 75% מהגירעון במשך חמש שנים. השאר יכול להגיע מקיצוץ בהוצאות הממשלה, בין אם בתוכניות רווחה או בצבא. בטווח ארוך של 20 שנה, תפוגתם של קיצוצי המס של תקופת בוש תסגור רק 40% מהגירעון. זו התחלה טובה. אף אחד לא מאמין שכל הגירעון ייסתם באמצעות העלאת מסים. חלק גדול מהקיצוץ יגיע מהאטת קצב גידול ההוצאות על בריאות, שהן המקור העיקרי לגירעון בטווח הארוך.

מוטב שאבהיר כי סיומם של הקלות המס של בוש אינה הדרך הטובה ביותר להעלות מסים. מוטב היה לערוך רפורמה ולייעל את מערכת המס. כלכלנים ופוליטיקאים משמאל ומימין מסכימים על כך, כולל אובמה וריאן.

הבעיה היא שרבות מהפרצות בחוקי המס הן פופולריות מאוד. קל לומר שרפורמה במס היא דבר רצוי. ואולם, לתמוך בהפחתת ניכויי מס על ריבית משכנתאות, או בביטול הפטור ממס לביטוח בריאות שמעניקים המעסיקים, - אינו מהלך פשוט.

קבוצה דו-מפלגתית המכונה "כנופיית השש" עובדת כעת על הצעה להפחתת הגירעון בצורה אמינה ומפורטת. הבית הלבן מדווח כי אובמה תומך במאמץ, אך המטלה קשה מאוד. בסופו של דבר, כדי להפחית את הגירעון, צריך להעלות מסים או לקצץ בהוצאות, או שניהם גם יחד. הבוחרים לא אוהבים את שניהם. אבל אם המפלגות לא יצליחו להגיע להסכמה, ייתכן שהפתרון יגיע מאליו ב-1 בינואר 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker