שר החוץ הבריטי התפטר על רקע חילוקי דעות עם תרזה מיי לגבי הברקזיט

בוריס ג'ונסון עזב את תפקידו לאחר שלא היה מוכן לתמוך בתוכניתה של ראש ממשלת בריטניה ל"ברקזיט מרוכך" ■ זהו השר השלישי שמתפטר מהממשלה ביממה האחרונה ■ בתוך כך, דומיניק דאב מונה לתפקיד שר הברקזיט החדש במקום השר שהתפטר

סוכנויות הידיעות
בוריס ג'ונסון ברחוב דאונינג 10, אתמול
בוריס ג'ונסון צילום: OLI SCARFF/אי־אף־פי
סוכנויות הידיעות

שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, התפטר היום (ב') מתפקידו. הוא השר השלישי ביממה שעזב את הממשלה משום שלא היה מוכן לתמוך בתוכניתה של ראש הממשלה, תרזה מיי, ל"ברקזיט מרוכך".

מיי גיבשה פשרה ביום שישי עם הקבינט המפולג שלה לאחר יום שלם של פגישות, אך לאלחר שהתייעץ עם חברים ובני ברית, החליט ג'ונסון כי אינו מסוגל לתמוך בפשרה.

דובר של הממשלה הבריטית אמר: "ראש הממשלה קיבלה את ההתפטרות של בוריס ג'ונסון כשר חוץ. נודיע על מחליפו בקרוב. ראש הממשלה מודה לבוריס על עבודתו".

דומיניק ראב, 44, מונה קודם לכן לשר הברקזיט במקום דיוויד דיוויס, שהתפטר אתמול מתפקידו - כך מסרה מממשלת בריטניה. 

דומיניק ראב, שר הברקזיט הבריטי
דומיניק ראב, שר הברקזיט הבריטיצילום: בלומברג

ראב, שמרן התומך ביציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, הוא חסר ניסיון באופן יחסי והובא לקבינט בינואר במסגרת ארגון מחדש. במפלגה השמרנית הוא ידוע ככוכב עולה בעל שאיפות מנהיגותיות. 

 מיי נקלעה למשבר חריף אחרי שחבר בכיר בממשלתה התפטר במחאה על התוכניות שלה לקדם יציאה קלה מהאיחוד האירופי. שר הברקזיט, לשעבר, דיוויס, וסגנו, סטיב בייקר, התפטרו אתמול, תוך כדי שהם מציגים למיי את מגבלות הכוח שלה ומעמידים את אסטרטגיית המשא ומתן שלה בבעיה.

גם סואלה ברוורמן, חברת פרלמנט שכיהנה בתפקיד תת שר במשרד האחראי על הברקזיט, התפטרה מתפקידה, כך דווח ב"גרדיאן".

דיוויד דיוויס ומישל ברנייה
דיוויד דיוויס ומישל ברנייהצילום: Virginia Mayo/אי־פי

"הכיוון הכללי של המדיניות יותיר אותנו במקרה הטוב בעמדת חולשה במשא ומתן ואולי אפילו עם הגב לקיר", כתב דיוויס במכתב ההתפטרות שלו ששלח למיי ופורסם על ידי משרדה. מיי מתכוונת לאמץ את הרגולציות של האיחוד האירופי בנושא סחורות וחקלאות אחרי הברקזיט "וכך היא מעניקה את השליטה בחלקים גדולים בכלכלה שלנו לאיחוד האירופי, ובטח שלא מחזירה לנו את השליטה בחוקים שלנו באופן אמיתי".

ההתפטרות של דיוויס ובייקר התקבלה יומיים אחרי שראשת הממשלה הודיעה שהיא הבטיחה תמיכה של ממשלתה בתוכנית לשמור על יחסים קרובים עם האיחוד האירופי אחרי היציאה ממנו. דיוויס ובייקר תומכים זמן רב בהיפרדות מאירופה, והם החליטו שהם לא יכולים לתמוך במדיניות זו, כך אמר מקור המקורב לנושא.

בתפקידו כשר האחראי על הברקזיט, היה לדיוויס תפקיד חשוב בדיון הציבורי בנושא בבריטניה. ההתפטרות הכפולה אתמול בערב עשויה להוביל בסופו של דבר לניסיון של ממשלתה להדיחה מתפקיד ראש הממשלה. ההתפטרות עשויה לעודד חברי פרלמנט בריטיים שתומכים בברקזיט, להצביע נגד מיי.

"אין ספק שזו בעיה למיי, בהתחשב בכך שבסוף השבוע נראה היה שהדברים מתקדמים לכיוון של איחוד השורות", אמר מיטול קוטצ'ה, אסטרטג מט"ח בכיר בחברת TD סקיוריטיז בסיגפור. "עכשיו גדל החוסר ודאות בנוגע למשמעויות העתידיות של הצעד".

בתשובתה לדיוויס, התעקשה מיי שהתוכנית שלה תיישם את תוצאות משאל העם שנערך במדינה על הברקזיט לפני יותר משנתיים ואת הכיוון שבחרה מפלגתה אחרי הבחירות הכלליות במדינה בשנה שעברה. "אני לא מסכימה עם האפיון שלך של המדיניות שעליה הסכמנו בממשלה", אמרה ראש הממשלה. "הפרלמנט יחליט אם לתמוך או לא בעסקה שעליה מנהלת הממשלה משא ומתן, אבל אין ספק שמשמעות העסקה היא החזרת הכוח מבריסל לבריטניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ