מלחמת הסחר התחילה - אבל הבנק הפדרלי משותק

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין עלתה הבוקר שלב ■ הבנק המרכזי של ארה"ב לא יוכל להתמודד עם האטה בצמיחה במקביל לעליות מחירים בעקבות מלחמת הסחר

ניו יורק טיימס
ניל אירווין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דונלד טראמפ ונשיא הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל
נשיא הבנק הפדרלי ג'רום פאואל (מימין) ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: בלומברג

כאשר מקבלי ההחלטות הבכירים בבנק הפדרלי נפגשו לפני שלושה שבועות כדי לדון במדיניות המוניטרית בארה"ב, הם הקדישו זמן ניכר לסיכונים של מלחמת הסחר לכלכלה, לפי הפרוטוקול שפורסם ביום חמישי.

רוב הבכירים סביב השולחן "ציינו כי אי הוודאות והסיכונים גברו", וכי המכסים וצעדים אחרים הקשורים לסחר "עלולים להיות בעלי השפעות שליליות על הסנטימנט העסקי ועל ההשקעות". הם דיווחו כי גורמים עסקיים "העידו כי ביטלו השקעות מתוכננות או דחו אותן כתוצאה מאי הוודאות בנושא הסחר".

אבל הם לא דנו - לפחות על פי הפרוטוקול - מהי האסטרטגיה של הבנק הפדרלי במקרה שבו מלחמת הסחר תתחיל לפגוע באופן ממשי בכלכלה. בפגישה הם "דנו באופן כללי בכך שמשום שהכלכלה כבר חזקה מאוד", והאינפלציה היא בערך 2%, "זה יהיה כנראה סביר להמשיך להעלות את הריבית בהדרגתיות". אבל לא היה בפרוטוקול רמז לכך שהבנק הפדרלי מתכנן להשתמש בכוחו לשינוי הריבית בתגובה לעלייה בסיכונים ממלחמות סחר.

זה משקף אתגר כלכלי משמעותי על רקע הטלת המכסים על שותפות הסחר האמריקאיות, והטלת המכסים שלהן בתגובה - מעגל קסמים שצפוי להתחזק בעקבות כניסתם לתוקף של מכסים על יבוא סיני בסך 34 מיליארד דולר.

העניין הוא לא רק האטה בצמיחה הכלכלית בעקבות מלחמה רבת חזיתות. אלא גם בכך שהדרך שבה זה ייעשה לא תאפשר לבנק הפדרלי לקזז את הנזק באופן פשוט. בולם הזעזועים הכלכלי הרגיל אינו מתאים למשבר שנובע מירידה בהיקף הסחר.

זה משום שמלחמת סחר עלולה לגרום בו זמנית לירידה חדה בצמיחה במקביל לעלייה במחירים. כל דבר שהבנק הפדרלי ינסה לעשות כדי לרכך את המכה בצד אחד של המשוואה - יחמיר את המצב בצדה השנה. אם למשל הבנק יחליט לחכות עם המשך העלאות הריבית כדי למנוע ירידה חדה בהיקף ההשקעות, זה יהיה צעד בעייתי משום שהאינפלציה עלולה בשלב זה כבר להאיץ מעבר ליעד של הבנק, שהוא 2%.

מדוע? מחירים של מכונות כביסה, למשל, עלו בחודשים האחרונים על רקע הטלת מכסים חדשים על יבוא מכונות כביסה. מכסים על פלדה ואלומיניום גרמו לעלייה במחיריהם, מה שעלול להשפיע על מחירי מוצרים לצרכן, אם הם כוללים את החומרים האלה ומיוצרים בארה"ב.  

לדברי טין דוי, כלכלן מאוניברסיטת אורגון, "מכסים הולכים להגביל את יכולת הייצור האמריקאית, והמשמעות היא האטה בצמיחה ומחירים גבוהים יותר. הבנק הפדרלי פועל בצד הביקוש; אין לו את הכלים הנכונים להתמודד עם מצב כזה".

עבור הבנק הפדרלי, סיטואציה מקבילה עשויה להיות זעזוע במחיר הנפט שנגרם בעקבות טלטלה גיאו-פוליטית, כמו שקרה בשנות ה-70, או זינוק במחירי המזון בעקבות בצורת. המכנה המשותף של האירועים האלה הוא שהם לא נגרמים מהיסודות הכלכליים - למשל, כאשר מחיר הנפט עולה משום שהכלכלה העולמית משגשגת - אלא בגלל זעזועים חיצוניים. הם רעים לצמיחה, ובמקביל מעודדים אינפלציה.

במקרים כאלה, מדיניות מוניטרית קלאסית נוהגת להסתכל מעבר לקפיצה חד-פעמית באינפלציה שנגרמה בעקבות הזעזוע, ולשים לב האם המחיר הגבוה - של נפט, תירס או אלומיניום למשל - מוביל אנשים לצפות לעלייה כללית במחירים. מצב זה עשוי היה להיות מבורך לפני שנתיים, כאשר הבנק הפדרלי נאבק להגיע ליעד אינפלציה של 2%, אבל המחירים עלו לאטם.

כיום, עם זאת, הבנק הפדרלי פחות או יותר הגיע ליעד האינפלציה, ומשום שהאבטלה נמוכה ברמה היסטורית, יש סיבה להאמין כי עליות מחירים עלולות להיות בדרך אפילו לפני ההשפעה של המכסים החדשים. לפי תחזית של הבנק הפדרלי מיוני, האינפלציה צפויה להיות 2.1% בהמשך השנה ובשנה הבאה.

אבל החישוב הזה עלול להשתנות אם מלחמת סחר תעשה נזק משמעותי למערכת הפיננסית, כמו צניחה של מניות ואג"ח, או לחץ פיננסי על הבנקים. עד כה, למרות ירידות בבורסות, אין משבר מערכתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker