דו"ח OECD: "כוכבות-על" של הטכנולוגיה פוגעות בעליית שכר העובדים

הצמיחה החלשה בשכר העובדים שמאפיינת את שוק התעסוקה העולמי מאז המשבר הפיננסי, קשורה לעלייתן של חברות חדשניות מבחינה טכנולוגית שמשתלטות על מגזרים שונים

סוכנויות הידיעות
בלומברג
צילום: SHUTTERSTOCK
סוכנויות הידיעות
בלומברג

עלייתן של חברות חדשניות מבחינה טכנולוגית שהפכו ל"כוכבות-על" בתחומן, פוגעת בצמיחת השכר של כלל העובדים, לפי תחזית התעסוקה השנתית של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD).

קצב עליית השכר במדינות רבות לא עומד בקצב השיפור בפריון העבודה, ובגילום האינפלציה אף חלה האטה בצמיחת השכר, שהגיעה בממוצע ל-1.2% במדינות OECD - כמחצית מקצב עליית שכר של 2.2% שנרשם לפני המשבר הפיננסי העולמי לפני עשור.

במדינות שבהן חלה האטה בקצב עליית שכר העובדים, נרשמת במקביל עלייה בתזרים המזומנים של חברות "כוכבות-על" שעושות שימוש רב יחסית בטכנולוגיה בפעילותן, ומעסיקות מספר נמוך מהממוצע של עובדים, נאמר בתחזית שפורסמה ביום רביעי.

OECD ציין גם כי תהליך זה, שאותו כינה "הרס יצירתי", הוא תולדה של פיתוחים במגזר הטכנולוגיה, והשפעתו ניכרת במיוחד במדינות ובמגזרים עתירי משרות צווארון כחול הדורשות מיומנות נמוכה יחסית.

הארגון הזהיר כי התקדמות טכנולוגית עלולה לגרום לתרחיש של "המנצח לוקח הכל" שבו ינותק לגמרי המיתאם בין שכר לפריון עבודה. לדבריו, בעוד שחברות עתירות טכנולוגיה גדולות ממשיכות להרוויח מהמצב, ממשלות צריכות גם להיזהר מפני מגמות שיפגעו בתחרות.

הדרך המומלצת לסייע לעובדים היא לאפשר ייצוג חזק יותר של ועדי עובדים ובמקביל להגדיל את ההשקעות בהכשרה מקצועית ובחינוך, ציין OECD.

אנחל גורייה, מזכ"ל OECD
אנחל גורייה, מזכ"ל OECD

"זה שמגמת הצמיחה לא משתקפת בשכר בתקופה שבה חל שיפור בתעסוקה, מבליטה את השינויים המבניים בכלכלות שלנו שהעמיקו כתוצאה מהמשבר הפיננסי, ומדגישה את הצורך הדחוף של מדינות לסייע לעובדים, במיוחד עובדים בעלי מיומנות נמוכה", אמר מזכ"ל OECD, אנחל גורייה, בעת הצגת הדו"ח בפריז.

למה נעלמת הצמיחה בשכר?

הצמיחה החלשה בשכר שמאפיינת את שוקי העבודה העולמיים מאשר המשבר הפיננסי פגעה בצורה הקשה ביותר בעובדים העניים ביותר, תוך הגברת אי-השוויון ואי-שביעות הרצון, לפי הדו"ח.

OECD ציין כי העלייה בשכר "נעדרת" למרות השיפור בתעסוקה וכי כל עליות השכר שבכל זאת נרשמו לא התחלקו באופן שווה. שכר העבודה הריאלי של המאיון העליון של העובדים טיפס בקצב מהיר הרבה יותר מהשכר החציוני של עובדים במשרה מלאה.

הלחץ בו נתונים העובדים יחד עם תחושתם שהם מאחרים את הרכבת מעוררים אצלם תרעומת, שתרמה לעלייתו של פופוליזם פוליטי ולתגובת נגד חריפה לגלובליזציה. דונלד טראמפ נבחר לאחר קמפיין שבו טען כי בעיות העובדים נובעות מהגירה וממדיניות סחר גלובלית; סגן ראש ממשלת איטליה הטרי, מתאו סלוויני, העמיד בראש סדר העדיפויות שלו את הגבלת ההגירה, והנושא אפילו איים על מעמדה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

OECD מנה מספר סיבות לחולשת הצמיחה בשכר, ובכלל זה האטה בצמיחת פריון העבודה, וריכוז עליות השכר בחברות החדשניות ביותר, בשעה שעובדי החברות שאינן מובילות מקבלים רק פירורים. מלבד זאת, עובדים מעוטי הכשרה מקצועית לא הצליחו לנצל לטובתם את השינויים בתחום העבודה, וצמצום ההטבות למובטלים אילץ את חלקם לעבוד במשרות עם שכר נמוך מהממוצע.

גורם נוסף שמגביל את השכר הוא התופעה של עובדים זמניים או במשרה חלקית, נושא שעלה לכותרות באיטליה, שם המגזר העסקי מתכתש עם הממשלה החדשה סביב כוונתה להגביל חוזי עבודה זמניים. לדברי הממשלה, השינוי נדרש כדי לשפר את הבטחון התעסוקתי של העובדים.

ישנו "חוסר שביעות רצון הולך וגובר אצל רבים ביחס לאופי ההתאוששות, אם לא חוסנה", נכתב בדו"ח OECD. "אמנם המשרות סוף סוף חזרו, אבל רק קומץ ברי מזל בפסגה נהנים משיפור בשכר ובאיכות המשרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker