טרישה מגן על ההחלטה להעלות ריבית: ההתאוששות באירופה צוברת מומנטום

טרישה ניסה להרגיע את החששות לאחר שבשבוע שעבר ביקשה פורטוגל חבילת סיוע מהאיחוד האירופי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התאוששותה של כלכלת אירופה צוברת מומנטום, אמר בסוף השבוע נגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECB), ז'אן קלוד טרישה, בשעה ששרי האוצר של אירופה מנסים לעודד את ביטחון המשקיעים בעקבות בקשת החילוץ של פורטוגל.

בוועידת האיחוד האירופי בהונגריה, הגן טרישה על החלטתו להעלות את הריבית לראשונה מאז 2008, וטען כי "מדיניות מקרו כלכלית יציבה" ו"מעקב אחר התפתחות העלויות בכלכלה", הם המפתח ליצירת משרות והתאוששות כלכלית.

ז'אן קלוד טרישהצילום: בלומברג

טרישה ניסה להרגיע את החששות, לאחר שבשבוע שעבר פורטוגל הלכה בדרכן של יוון ואירלנד וביקשה סיוע פיננסי מהאיחוד האירופי. דיווחים בגרמניה בסוף השבוע טענו כי שרי האוצר של גוש היורו מאמינים שהמשבר ביוון יעמיק וכי היא תזדקק להסדר חובות. "בנוגע ליוון, יש לנו תוכנית, תוכנית שאושרה על ידי הקהילה הבינלאומית ואושרה על ידי המוסדות באירופה, ואנחנו מיישמים את התוכנית הזאת", אמר.

ביום חמישי העלה הבנק המרכזי של אירופה את הריבית בגוש היורו ב-0.25% ל-1.25%, כפי שצפו אנליסטים. זוהי העלאת הריבית הראשונה בגוש היורו מאז יוני 2008, לאחר שהריבית נשמרה ברמה של 1% מאז יוני 2009.

ההודעה על העלאת הריבית הגיעה שעות לאחר שממשלת פורטוגל נכנעה ללחצים וביקשה סיוע בינלאומי מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית (IMF), בעקבות המשבר במדינה שהוביל את התשואות על האג"ח הממשלתיות שלה לשיא והקשה עליה לגייס מימון בשווקים. הסיוע לפורטוגל צפוי להסתכם ב-80 מיליארד יורו (116 מיליארד דולר), לפי הערכת הנציב המוניטרי של האיחוד האירופי, אולי רן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker