שרי האוצר של גוש היורו לוחצים על פורטוגל לבצע רפורמות כלכליות מעמיקות כתנאי לסיוע

היום נפגשים שרי האוצר של האיחוד לדיון בחילוץ לפורטוגל; אנליסטים מעריכים כי החבילה תהיה בשווי 80 מיליארד יורו

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שרי האוצר של גוש היורו אמרו היום כי על פורטוגל ליישם רפורמות כלכליות עמוקות על מנת לקבל סיוע מהאיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית.

שרי האוצר, אשר מתכנסים בהונגריה לוועידה של יומיים, אותתו כי ידרשו מליסבון להתחייב לסבב נוסף של אמצעי צנע, אשר יהיה עמוק יותר מזה שנדחה על ידי הפרלמנט בפורטוגל בחודש שעבר. "חבילת הקיצוצים צריכה להיות מחמירה באמת, משום שאחרת אין שום הגיון במתן ערבות לאף אחד", אמר שר האוצר של פינלנד, הירקי קטיינן, לעיתונאים בבודפשט. "החבילה צריכה להיות מחמירה יותר ומקיפה יותר מזו שהפרלמנט התנגד לה".

שרת האוצר של צרפת, כריסטין לגארד, אמרה כי היא מצפה מפורטוגל להציג צעדים שישיבו את האמון בכלכלתה, אשר נחשבת הכי פחות תחרותית בגוש היורו.

פורטוגל תהיה המדינה האחרונה בגוש היורו שתזדקק לחילוץ, כך אמר אתמול אוולד נווטני, חבר מועצת הבנק המרכזי של אירופה (ECB), לקראת פגישת שרי האוצר. האיחוד האירופי צריך להגיש לפורטוגל את השלב הראשון בסיוע מוקדם ככל האפשר, אמר נווטני. "הגישה הטובה ביותר היא להסכים מהר ככל האפשר על השלב הראשון ורק אז לדון בתוכנית הסופית", הוסיף.

השרים ידנו בוועידתם בהיקף החבילה ובתנאיה, לאחר שביום רביעי בלילה פנתה פורטוגל בבקשה רשמית לסיוע בינלאומי. אנליסטים מעריכים כי פורטוגל תזדקק ל-80 מיליארד יורו (114 מיליארד דולר) על מנת לעמוד בהתחייבויותיה, ויש אשר טוענים כי החבילה תגיע ל-90 מיליארד יורו.

עם זאת, עדיין ישנם ספקות בנוגע ליכולתה של ממשלת המעבר בפורטוגל להסכים על אמצעי צנע נוספים, שככל הנראה יהיו תנאי הכרחי לסיוע. ממשלתו של ז'וזה סוקרטרס נפלה בחודש שעבר לאחר שלא הצליחה להביא לאישור קיצוצים.

שרת האוצר של ספרד שבה ואמרה היום בבודפשט כי ארצה לא תהיה הבאה בתור לבקש חילוץ. אלנה סלגדו אמרה כי "בוודאי" שפורטוגל תהיה המדינה האחרונה בגוש היורו לבקש סיוע, וכי חילוצה של ספרד אינו מתקבל על הדעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker