טראמפ שוקל להוציא צו שיאסור על עסקים בין חברות טלקום אמריקאיות לזרות

הצו החדש יעניק לשר המסחר את הסמכות להורות לחברות אמריקאיות לא לרכוש ציוד מספקיות זרות ■ לפי טיוטת הצו, רשתות אמריקאיות הן "יעדים מושכים לריגול, חבלה ומעורבות זרה"

סוכנויות הידיעות
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: Pablo Martinez Monsivais / AP
סוכנויות הידיעות

פקידים בממשל טראמפ דנים באפשרות להכריז על "מצב חירום לאומי" כדי להגן על רשתות הטלקום האמריקאיות, במהלך שעלול להרחיב את הסמכות הפדרלית ולמנוע מחברות אמריקאיות לעשות עסקים עם ספקיות ציוד זרות - כך דיווח היום (א') ה"וושינגטון פוסט", שציטט מקורות המקורבים לעניין ומסמכים של הבית הלבן.

על פי טיוטת הצו הנשיאותי, שהגיע לידי העיתון, הנשיא יאשר לשר המסחר לחסום עסקות שבהן מעורבות חברות לציוד טלקום אמריקאיות וזרות בנימוקים של ביטחון לאומי. רשתות אמריקאיות הן "יעדים מושכים לריגול, חבלה ומעורבות זרה", נכתב בצו.

לנשיא יש כבר סמכות להטיל וטו על רכישות אפשריות של חברות אמריקאיות על ידי חברות זרות, אם הוא חושב שמדובר בעסקה שמהווה סיכון לביטחון הלאומי. הצו החדש יעניק גם לשר המסחר את הסמכות להורות לחברות אמריקאיות לא לרכוש ציוד מספקיות זרות, אמרו מומחים ל"פוסט". פקיד בכיר בבית הלבן אמר כי התהליך עדיין נמצא ב"דיון ראשוני". משרד המסחר סירב להגיב.

יש אנליסטים שתוהים על הכוונה להכריז על מצב חירום לאומי, במסגרת חוק International Emergency Economic Powers (IEEPA ) דווקא עכשיו. החוק חוקק ב-1977, והשתמשו בו כל הנשיאים מאז ג'ימי קרטר, כדי להטיל סנקציות על מדינות, בהן איראן ורוסיה. החוק מעניק לנשיא סמכות נרחבת לגבי פעילות כלכלית.

טראמפ השתמש בתירוץ של ביטחון לאומי כדי להטיל במארס מכסים על פלדה ואלומיניום שמיובאים לארה"ב. הוא גם הורה למשרד המסחר לבדוק את האפשרות למכסים דומים על מכוניות וחלקי חילוף זרים.

ממשל טראמפ שקל להשתמש בחוק כדי ליישם הגבלות על השקעות סיניות בחברות טכנולוגיה אמריקאיות, אך החליט לבסוף להסתמך על גירסה מורחבת של המלצות הוועדה להשקעות זרות בארה"ב, או CFIUS. הוועדה בדקה את הסיכונים לביטחון לאומי שיכולים לצוץ אם גוף זר שולט בחברה אמריקאית.

וילבור רוס
וילבור רוסצילום: בלומברג

בדיקה מיוחדת

רכישות של ספקיות טלקום אמריקאיות על ידי חברות זרות נתונות לבחינה מיוחדת. ברית לא רשמית של משרד המשפטים, משרד ההגנה, המשרד לביטחון לאומי וה-FBI – הידועה בשם "צוות טלקום" – בוחנת רכישות כאלה כדי להבטיח שהחוק נאכף וכי לסוכנויות המודיעין יש גישה לרשתות אמריקאיות.

טיוטת הצו הנשיאותי אינה מזכירה את סין, אך מאפשרת לשר המסחר לסמן "מדינות, מוצרים או שירותים מסוימים שמייצגים סיכון בלתי-מקובל על הביטחון הלאומי". יש הטוענים כי המסמך מיועד במיוחד לחברות הסיניות וואוויי ו-ZTE.

לדברי מומחים, הצו הנשיאותי יעניק לממשלה סמכויות חדשות ויוצאות דופן לפקח על עסקים. למשרד המסחר תהיה סמכות "לחקור, לחסום, לפקח, למנוע, לבטל, לאסור או לנקוט בכל פעולה נדרשת", נכתב בצו. משמעות הדבר ששר המסחר יוכל להורות לחברת טלקום אמריקאית לא לרכוש ראוטרים או ציוד תשתיות אחר מחברה כמו וואוויי.

שר המסחר האמריקאי, וילבור רוס, אמר בשבוע שעבר ל- CFIUS כי "אנו שמחים לסייע לכם עם כל דבר שיקל על ההגבלות של השקעות סיניות במדינה. תהיה לנו סמכות לוותר על כל מה שהסינים מציעים לנו לרכוש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker