נשים מרוצות בעבודה הרבה יותר משהיו ב-1950; גברים - פחות

מחקר חדש מצא כי אף שדפוסי העבודה המודרניים גורמים ליותר לחץ על העובדים, נשים חשות שביעות רצון גדולה יותר בעבודתן

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
מנהלת במשרד
מנהלת במשרד
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

"כסף, לעתים, עולה יותר מדי ביוקר", אמר פעם הפילוסוף והסופר האמריקאי ראלף וולדו אמרסון. אבל מחקר חדש מראה שמאז 1950, המחיר של קניית כסף דרך עבודה בארה"ב ירד. מחקר של גרג קפלן מאוניברסיטת שיקגו וסם שולהופר-וול מהבנק הפדרלי של שיקגו בחן את הקשר שבין התחושות של אמריקאים לגבי עבודות שונות לבין השינויים בשוק העבודה.

הסיכוי של גברים ונשים להיהפך לחקלאים כיום, למשל, נמוך מאשר ב-1950, והסבירות כי ירצו להיות מנהלים ומנהלות גבוה יותר. לנשים יש סבירות נמוכה יותר כיום להיות מזכירות מאשר בשנות ה-50, בעוד שהסיכוי של גברים לעבוד במגזר השירותים עלה.

אם היינו יוצאים מתוך נקודת הנחה שהתחושות של אנשים לגבי משרות מסוימות זהות כיום לאלה שהיו ב-1950, אפשר היה לומר כי עובדים כיום מרוצים יותר ועייפים פחות.

שביעות רצון בעבודה - גברים מול נשים
צילום: TheMarker

אבל כשמביאים בחשבון שינויים שחלו מאז 1950 במדדים אחרים של אושר, ואת ההבדלים בין גברים לנשים, אפשר לראות שהתחושות של עובדים כיום פחות חיוביות. הכלכלנים מצאו כי דפוסי התעסוקה המודרניים גורמים ליותר לחץ על העובדים בימינו. נשים עובדות כיום במשרות שדווקא גורמות להן ליותר אושר ותחושה של משמעות בחיים מאשר ב-1950, אך כשמדובר על גברים - ההיפך הוא הנכון. משרות של מפעילי מכונות או עובדי פס ייצור, שבהן עבדו יותר גברים בעבר, דווקא היו מקושרות לרמות גבוהות יותר של שביעות רצון אצלם, ולכן הגברים כיום מרוצים פחות.

יש כמובן הגבלות למחקר. ההבדלים בין המינים עלולים להיטשטש אם הם עושים עבודות שונות בתוך אותה קטגוריה. בנוסף, הגישות למשרות מסוימות משתנות גם בהתאם לסטטוס, לשכר ולסוג האנשים שעובדים בהן – דברים שבוודאי השתנו עם הזמן.

יש גם מחקר של בטסי סטיבנסון וג'סטין וולפרס מאוניברסיטת מישיגן שמצא כי נשים בשנות ה-70 דיווחו על שביעות רצון גבוהה יותר משל גברים, וכי הפער מאז דווקא הצטמצם. אם ההנחות של שני המחקרים נכונות, הרי שרמת שביעות הרצון מחוץ לעבודה דווקא ירדה אצל נשים ביחס לגברים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ