כמה יעלה לפרק את צפון קוריאה מהנשק הגרעיני שלה?

מומחים מזהירים שעלות הפירוק של צפון קוריאה מנשק גרעיני תגיע למיליארדי דולרים – ולא ברור מי יממן את זה

לוגו רויטרס
רויטרס
קים וטראמפ בפגישה ביניהם בסינגפור
קים וטראמפ בפגישה ביניהם בסינגפורצילום: Susan Walsh/אי־פי
לוגו רויטרס
רויטרס

בוועידה שנערכה בסינגפור בתחילת יוני בין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לבין מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, סוכם על "עבודה לקראת פירוז גרעיני של חצי האי הקוריאני".

שיחות ההמשך בין שר החוץ האמריקאי, מייק פומפאו, לבין נציגים מצפון קוריאה עדיין לא נערכו ובשבוע שעבר אמר טראמפ כי "יהיה זה פירוז גרעיני מוחלט שכבר התחיל". אם נניח שהפירוק של צפון קוריאה מנשק גרעיני באמת יקרה, איך הוא ייראה וכמה הוא יעלה?

מה המשמעות של פירוק מנשק גרעיני?

כל צד יכול לפרש זאת באופן אחר. האופן המדויק של הפירוק יהיה תלוי במשא ומתן. ייתכן שדרום קוריאה תרצה לשמור על חלקים מפעולותיה הגרעיניות, ככל הנראה לשימוש אזרחי, כמו העשרת אורניום, כפי שאיראן עושה במסגרת הסכם הגרעין שלה עם המעצמות.

ואולם מצד וושינגטון, המשמעות של פירוק גרעיני הוא הסרת האיום הגרעיני שמציבה צפון קוריאה. זה דורש השמדה של הנשק הגרעיני הקיים, סגירת תוכנית הגרעין שמייצרת אותו, והגבלה או ביטול מוחלט של היכולת להעשרת אורניום וייצור פלוטוניום של צפון קוריאה. סביר שארה"ב תדרוש גם הגבלה או סגירה של תוכנית הטילים הבליסטיים של צפון קוריאה.

שום דבר לא ידוע

כדי לסבך את העניינים אפילו יותר, רוב הפרטים על תוכנית הגרעין הצפון קוריאנית, על תוכנית הנשק ועל תוכנית הטילים - לא ידועים. הדיונים על התוכניות מתנהלים בסודיות בדרגים הגבוהים ביותר, שאליהם מתקשים לחדור שירותי מודיעין זרים.

מ-2006 ביצעה צפון קוריאה שישה ניסויים גרעיניים בעוצמה עולה והפתיעה ממשלות זרות עם סדרה של ניסויי טילים שהציגו שיפורים טכנולוגיים והגדלת טווח. בדצמבר ערכה פיונגיאנג ניסוי בטיל בליסטי, שלפי מומחים עשוי להגיע לכל נקודה בארה"ב, אך רבים מאמינים שעדיין לא הצליחו לטפל בסוגיית החדירה המחודשת של ראש הנפץ לכדור הארץ.

קים ג'ונג און במהלך מצעד צבאי בפיונגיאנג בשנה שעברה
קים ג'ונג און במהלך מצעד צבאי בפיונגיאנג בשנה שעברהצילום: KCNA / רויטרס

תקדימים נדירים

יש מקרים בודדים שבהם מדינה ויתר מרצון על נשק גרעיני – וגם אז, זה קרה בנסיבות מאוד ספציפיות והמדינות סיפקו תירוצים לא מובנים.

דרום אפריקה ביטלה את תוכנית הגרעין שלה והתפרקה מנשק גרעיני קצת לפני סיום משטר האפרטהייד ב-1994. כמה מדינות סובייטיות לשעבר ויתרו על הנשק הגרעיני שלהן אחרי פירוק ברית המועצות ב-1991. מתוכן, אוקראינה ויתרה על אלפי פצצות אטום.

דרום אפריקה שמרה על תוכנית הגרעין שלה חשאית עד אחרי שהשמידה את שש פצצות האטום שהחזיקה בהן והשמידה מסמכים רבים הקשורים לתוכנית, ולכן לא ידוע מה היה מחיר הפירוק מנשק גרעיני שלה. הפצצות הושמדו בתוך חודשים בודדים.

גורם רשמי מטעם משרד ההגנה באוקראינה אמר כי ארה"ב שילמה 350 מיליון דולר לצורך השמדת 1,250 ראשי הנפץ גרעיניים ומשגרים במדינה. בתקופת השיא, אוקראינה היתה המדינה בעלת ארסנל הנשק הגרעיני השלישי בגודלו בעולם. תוכנית הגרעין של צפון קוריאה הרבה יותר קטנה, וגודלה המדויק לא ידוע, אך מומחים מעריכים שיש לה כ-30 ראשי נפץ גרעיניים.

אז כמה זה יעלה?

בהתחשב בחוסר הוודאות שכרוכה בנושא, רוב האנליסטים מסרבים לתת הערכה מדויקת על עלויות הפירוק מגרעין, ונוקבים בסכום מעורפל של מיליארדי דולרים.

"יהיה הוגן להגיד שפירוק וניקוי של חלק משמעותי ממתחם הגרעין של צפון קוריאה (בלי לדבר עדיין על הטילים הגרעיניים), יעלה הרבה מיליארדי דולרים וזה ייקח בערך עשר שנים", אמר זיגפריד הקר, מומחה לגרעין מאוניברסיטת סטנפורד שביקר ב-2010 באתר הגרעין ביונגביון.

משרד התקציבים של הקונגרס האמריקאי העריך ב-2008 את עלות ניקוי הכור הגרעיני ביונגביון ושני מפעלי פלוטוניות סמוכים ב-575 מיליון דולר. אז העריך המשרד כי התהליך יימשך ארבע שנים.

מאז 2008 התרחבה פעילות הגרעין של דרום קוריאה באופן משמעותי והיא הגדילה את מלאי הנשק שלה. יש כיום ביונגביון כור שני שכנראה קרוב לכניסה לפעילות, וההערכות של משרד התקציבים לא כוללות העשרת אורניום, מתקני נשק, טכנולוגיית טילים או אתרים שבהם יש מוקשי אורניום.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ