חודש לאחר יישום תקנות אבטחת המידע באירופה - עיתונים מארה"ב עדיין חסומים

אתרי חדשות אמריקאים מרכזיים, כמו "לוס אנג'לס טיימס" ו"ניו יורק דיילי ניוז", טרם השלימו את ההתאמות הטכנולוגיות הנדרשות כדי לעמוד בתקנות האירופית להגנת מידע המשתמשים שנכנסו לתוקף בחודש שעבר

נמרוד הלפרן
ניו יורק דיילי ניוז
ניו יורק דיילי ניוזצילום: בלומברג
נמרוד הלפרן

חודש חלף מאז כניסתן לתוקף של תקנות אבטחת המידע האירופיות החדשות (GDPR), ואתרי חדשות אמריקאים מרכזיים כמו "לוס אנג'לס טיימס" ו"ניו יורק דיילי ניוז" ממשיכים להיות חסומים בפני גולשים מהאיחוד האירופי.

הגישה לאתרים באירופה נחסמה ב-25 במאי עם יישום התקנות שמגבילות איסוף ועיבוד מידע של תושבי האיחוד האירופי על ידי חברות וארגונים. לפי דיווח BBC, על האתרים החסומים נמנים כל העיתונים שבבעלות חברת המדיה טרונק (Tronc), בהם "ניו יורק דיילי ניוז", "שיקגו טריביון" ו"בולטימור סאן". טרונק מכרה לאחרונה את "לוס אנג'לס טיימס" למיליארדר פטריק סון-שיונג.

נוסח ההודעה בה נתקלים גולשים מאירופה כשהם נכנסים לאתרי האינטרנט של העיתונים הללו נותר ללא שינוי בחודש החולף. "למרבה הצער, אתר האינטרנט שלנו אינו זמין כרגע במרבית מדינות אירופה. אנו מטפלים בנושא ומחויבים לבחון אפשרויות שתומכות באספקת מלוא מגוון המוצרים הדיגיטליים שלנו לשוק האיחוד האירופי", נכתב בהודעה.

אתרי אינטרנט של עיתונים שבבעלות המו"לית לי אנטרפרייזס אף הם ממשיכים להיות חסומים באירופה מאז כניסת התקנות לתוקף. החברה, שבבעלותה 46 עיתונים יומיים ברחבי ארה"ב, בהם "אריזונה דיילי סאן" ו"סנט לואיס פוסט", פירסמה תחילה באתרים הודעה בה נאמר כי הם "אינם זמינים באופן זמני" - אולם גולשים מהאיחוד האירופי נתקלים כעת בהודעה לפיה הגישה "אינה זמינה בגלל סיבות משפטיות", דיווח BBC.

החברות נאלצו לחסום בחודש שעבר את הגישה של גולשים מאירופה לאתריהן לאחר שלא השלימו את ההתאמות הטכנולוגיות הנדרשות במועד כניסתן לתוקף של תקנות אבטחת המידע האירופיות החדשות.

התקנות נועדו להבטיח כי משתמשים יוכלו לשלוט במידע שלהם, לבחון מה המידע שנאסף עליהם, לשנות אותו ואף למחוק אותו. חברות גם נדרשות לקבל הסכמה מפורשת מצד צרכנים כדי להשתמש במידע שלהם. חברות שלא עומדות בדרישות להגנה על מידע המשתמשים צפויות לספוג קנס של עד 4% מהמחזור השנתי הגלובלי שלהן, או 20 מיליון יורו (25 מיליון דולר) - הגבוה מבין השניים.

הרגולציה להגנת מידע המשתמשים שנכנסה לתוקף בחודש שעבר אושרה על ידי האיחוד האירופי כבר לפני שנתיים כך שלרשות חברות המדיה עמד זמן רב להתאים את הפלטפורמות שלהן לתקנות הפרטיות החדשות. חברות מדיה רבות נערכו מבעוד מועד לתקנות, ואתרי חדשות אמריקאים מרכזיים כמו "ניו יורק טיימס" ו"וושינגטון פוסט" לא הושפעו מכניסתן לתוקף.

ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימסצילום: Richard Drew/אי־פי

אתרי חדשות אחרים כמו "הפינגטון פוסט" ו"טק-קראנץ'" וכן רשתות חברתיות כמו טוויטר ביקשו עם כניסת התקנות לתוקף מגולשים מאירופה לאשר את הגדרות הפרטיות שלהם בטרם יורשו להמשיך לגלוש.

עם זאת, גם במגזר הטכנולוגיה היו חברות שלא הספיקו חברות להיערך. כך למשל אפליקציית אינסטפייפר (Instapaper) - שירות סימניה שמאפשר לשמור מאמרים ודפי אינטרנט - נאלצה להפסיק את פעילותה באירופה, אך מסרה כי תחדש את הגישה לשירות ביבשת בהקדם האפשרי.

לא רק חברות מדיה וטכנולוגיה נדרשות לעמוד בתקנות החדשות. כל חברה או ארגון שמחזיק במידע על אזרחי האיחוד האירופי, החל מבנקים וחברות תעופה וכלה במסעדות וסטארט-אפים קטנים, נדרשים לכך.

התאמת הטכנולוגיות הקיימות לתקנות החדשות עולה לחברות ביוקר. ואולם בעוד שעבור חברות ענק מדובר בטיפה בים ההוצאות שלהן, החברות הקטנות יותר עלולות להתקשות לעמוד בעלויות הכבדות. לפי סקרים שנערכו לקראת כניסת התקנות לתוקף, בין 60% ל-85% מהחברות אמרו כי לא נערכו לתקנות החדשות, דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" בחודש שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ