בית המשפט העליון מחסל את ועדי העובדים בארה"ב

ביהמ"ש פסק כי לא ניתן לחייב עובדי מדינה שבחרו שלא להצטרף לאיגודים המקצועיים להשתתף במימון משא ומתן קיבוצי ■ איגודי העובדים במגזר הציבורי צפויים להפסיד יותר ממיליון חברים בעקבות הפסיקה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בית המשפט העליון בארה"ב הנחית היום (ד') מהלומה קשה על ועדי העובדים. ברוב של חמישה תומכים מול ארבעה מתנגדים, כאשר השופטים השמרנים יותר תמכו בדעת הרוב, פסק בית המשפט כי לא ניתן לחייב עובדי מדינה שבחרו שלא להצטרף לאיגודים המקצועיים להשתתף במימון עלויות משא ומתן קיבוצי שניהלו בשמם.

משמעות הפסיקה היא כי איגודי עובדים במגזר הציבורי ברחבי ארה"ב, הנתונים גם כך תחת לחץ פוליטי, עלולים לאבד הכנסות של עשרות מיליוני דולרים ולסבול מפגיעה ביעילותם.

בית המשפט ביסס את פסיקתו על התיקון הראשון לחוקת ארה"ב, וקבע כי אילוץ עובדים לשלם דמי חבר לאיגודים שמנהלים משא ומתן עם הממשלה מכריח עובדים לממן מסרים פוליטיים שיתכן שעומדים בסתירה לדעותיהם.

האיגודים טענו כי נימוק זה פגום, מכיוון שעובדים במגזר הציבורי שאינם חברים באיגודים זכאים להחזר של כספים ששימשו למימון פעילות פוליטית, כמו למשל פרסומות התומכות במועמד פוליטי כלשהו.

משא ומתן קיבוצי שונה, טענו האיגודים, ואין לאפשר לעובדים ליהנות מפירות של משא ומתן קיבוצי מבלי שישתתפו בעלויות שלו.

הפסיקה עשויה לעודד עובדים רבים שמרוצים לחלוטין מפעילות האיגוד שלהם לקבל את ההחלטה הכלכלית ההגיונית ולהפסיק להשתתף במימון שלו, ולפי ההערכות איגודי העובדים במגזר הציבורי עלולים להפסיד בעקבות הפסיקה יותר ממיליון חברים.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שיבח את החלטת בית המשפט בציוץ בחשבונו בטוויטר, וכתב כי היא "הפסד גדול לקופות הכסף של הדמוקרטים!".

ארגונים שמרנים בארה"ב מנסים מזה זמן רב להגביל את כוחם של האיגודים המקצועיים במגזר הציבורי. בשנת 2016 נראה היה כי יצליחו בכך כאשר הסתמן רוב בבית המשפט העליון התומך בפסק דין שיקבע כי גביית התשלומים היא בלתי חוקתית.

אלא שבמהלך המשפט מת השופט אנטונין סקליה, ועקב כך הוא הסתיים ללא ההכרעה כאשר דעות השופטים היו חלוקות, ארבעה בעד וארבעה נגד. תיק אחר באותו נושא, שהוגש בשנת 2015, הגיע בהמשך לבית המשפט העליון, והשופט ניל גורסוץ', שמונה על ידי טראמפ במקומו של סקליה, היטה הפעם את הכף והצביע עם הרוב.

פסק הדין שניתן היום מבטל פסיקה משנת 1977 בתיק "אבוד נגד משרד החינוך של דטרויט", שקבעה כי איגודים רשאים לכפות על עובדים במגזר הציבורי לשלם עבור פעילויות הקשורות למשא ומתן קיבוצי שניהלו בשמם, אך לא עבור פעילויות של שתדלנות פוליטית. הבדלה זו איננה בת-קיימא או בת-ביצוע, קבעו השופטים בדעת הרוב בפסק הדין שפורסם היום.

פסק הדין ביטל חוק של מדינת אילינוי המחייב עובדים במגזר הציבורי שבוחרים לא להצטרף לאיגוד "לשם את חלקם היחסי בעלויות של תהליך המשא ומתן הקיבוצי, ניהול חוזים וקידום עניינים הנוגעים לשכר, שעות עבודה ותנאי תעסוקה אחרים". חוקים דומים קיימים ביותר מ-20 מדינות נוספות בארה"ב.

פסק הדין היום ניתן לגבי תביעה שהגיש מארק ג'אנוס, עובד סוציאלי המועסק על ידי מדינת אילינוי, נגד איגוד העובדים, בטענה כי הוא אינו שותף לעמדותיו ולכן אין לאלץ אותו להשתתף במימון פעילותו.

מארק ג'אנוסצילום: WHITNEY CURTIS / NYT

פסיקת בית המשפט העליון לא צפויה להשפיע ישירות על עובדים מאוגדים במגזר הפרטי, מכיוון התיקון הראשון לחוקה מגביל את פעילויות הממשלה ולא את פעילות המגזר הפרטי.

עם זאת, 84% מהעובדים בארה"ב מועסקים במגזר הפרטי, ורק 6.5% מהם מאוגדים, לעומת שיעור דו-ספרתי גבוה בראשית שנות ה-80, וכשליש בשנות ה-60. במגזר הציבורי, המעסיק 16% מהעובדים בארה"ב, שליש מהעובדים עדיין חברים באיגודים מקצועיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker