המושל שלא בא לארוחת ערב

בניגוד למושלים טריים אחרים, מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו מעדיף לעבוד שעות נוספות על ענייני התקציב של המדינה במקום לחכך מרפקים בוושינגטון, מסרב להתראיין בתוכניות אירוח ונזהר שלא לחצות את קו הגבול - אפילו לא לניו ג'רזי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ניקולאס קונפסור, ניו יורק טיימס

>> כשנשיא ארה"ב, ברק אובמה, הזמין את מושלי המדינות החדשים של ארה"ב לוושינגטון, לארוחת צהריים ולהזדמנות לחכך מרפקים עם שרי קבינט ופקידי ממשל בבית הלבן, אנדרו מ' קואומו שלח את איחוליו.

כשמפיקי "השבוע" ו"פגוש את העיתונות" ביקשו ממנו בפברואר להשתתף בתוכניות הפופולריות שלהם ולדון בכלכלה, העדיף קואומו, שזכה למוניטין בשל הצלחתו בשיפור שוק העבודה והצמיחה בניו יורק, לדחות אותם.

למעשה, מאז שנבחר לתפקידו בינואר לא חצה קואומו את גבולות ניו יורק ולא השתתף באף תוכנית אירוח. ובזמן שמושלים אחרים זכו לכותרות בכלי תקשורת אמריקאיים גדולים בשל מאבקם באיגודי העובדים, בגירעונות התקציביים ובהגירה הבלתי חוקית, קואומו כמעט שלא הוזכר מחוץ למדינת הבית שלו - בניגוד משווע לפקידים נטולי רסן ואגרסיביים יותר בניו יורק ובמקומות אחרים.

אנדרו קואומוצילום: TheMarker

ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, מטייל ברחבי ארה"ב ומקדם פיקוח על כלי נשק ורגולציה בתחום גזי החממה, ומדי פעם יוצא במטוסו הפרטי לחופשה בבית הנופש שלו בברמודה. עמיתו הטרי של קואומו בניו ג'רזי, כריס כריסטי, עורר שמועות באשר לשאיפותיו לנשיאות בביקור שערך בפברואר בוושינגטון, שם נשא נאום בנושא הדרכים לתקן את הפוליטיקה האמריקאית, תחת הכותרת: "הגיעה העת לעשות את הדברים הגדולים".

בסיוריו, הגיע קואומו לעיירות בניו יורק וחזר על וריאציות שונות מנאום התקציב שלו: הפעם היחידה שבה חצה את גבול ניו יורק כמושל, סיפרו עוזריו, היתה כשחלף בטעות דרך קטע כביש ששייך לניו ג'רזי בדרכו לאולבני.

כשהוזמן ממשלו לוושינגטון לדיון עם הרגולטורים הפדרליים לגבי בטיחות תחנת החשמל הגרעינית אינדיאן פוינט, בעקבות רעידת האדמה ביפאן, היה קואומו עסוק בדיוני תקציב קדחתניים ושלח את סגנו רוברט דאפי.

בימת המדיה המועדפת על קואומו היא תחנת רדיו מאולבני שזוכה לכמה אלפי מאזינים ביום, רבים מהם לוביסטים, מחוקקים ופקידי ממשל אחרים. ביום חמישי האחרון, כמה שעות לאחר ניצחונו החקיקתי החשוב ביותר - אישור התקציב במועד - הוא חגג אותו בהודעת וידיאו צנועה באתר האינטרנט הרשמי שלו.

חבריו ועוזריו של קואומו אומרים כי בגישתו של המושל רב הגלוי על הנסתר: זמנו ותשומת לבו הוקדשו למטלה הקשה של תיקון מצבה הפיננסי של ניו יורק, והוא מודע לכך שאם לא יוכל לעמוד בהבטחותיו לרסן את ההוצאות, להדק את חוקי האתיקה ולהגביל את מסי הרכוש, סיכוייו העתידיים בזירת המשחק הלאומית יהיו קלושים.

"הפוליטיקה הטובה ביותר היא ממשל", אמר אנדרו זמבלי, יועץ למושל. "אם אתה עושה את מה שאתה אמור לעשות, האנשים יבינו זאת".

במידה מסוימת, קואומו, דמוקרט, יכול להרשות לעצמו לוותר על ההתלהבות הראשונית מתשומת הלב לה הוא זוכה כמושל. כשר בקבינט לשעבר, שהיה אחראי לדיור ולפיתוח עירוני, עולם הפוליטיקה אינו זר לו. ארבע שנותיו כתובע הכללי של ניו יורק - אחד התפקידים המתוקשרים במדינה - ושם משפחתו המפורסם, העניקו לו חשיפה תקשורתית לאומית נרחבת עוד בטרם נבחר למושל.

יתרה מכך, מסקרים עולה כי קואומו ממשיך להיות אהוד בקרב הבוחרים בניו יורק, למרות מאמציו לבצע קיצוצים נרחבים בתקציב המדינה.

ואולם בהשוואה לעמיתיו, חשיפת קואומו לתקשורת מתונה בהרבה. צ'רלס שומר, סנאטור מניו יורק שמחזיק בתפקיד הדמוקרטי השלישי הבכיר בסנאט, נוהג להופיע כמעט כל סוף שבוע בכנסים בנושאים שונים ומגוונים. בלומברג, שידוע בשל חיבתו לעיתונאים, עורך מסיבות עיתונאים כמעט מדי יום ולרוב עונה על שאלות לאחר אירועים ציבוריים. הוא אף נוהג להביע את עמדותיו בסוגיות כמו הרגלי השתייה של האירים ויתרונות גידול הבאפלו.

קואומו כמעט שלא מביע את דעותיו בנושאים שאינם נמצאים על סדר יומו - משמעת שסייעה לו לחמוק מביקורת לעגנית וממיני-שערוריות מהסוג שמלווה מעת לעת את בלומברג. בשונה מראש עיריית ניו יורק, שמספר בחופשיות על אהבתו לגולף או על טעמו באמנות במסיבות עיתונאים, קואומו, אב מסור שמגדל במשמורת משותפת עם אשתו לשעבר את שלושת בנותיהם, אינו נוהג לחשוף את חייו הפרטיים.

"כל זה הוא המשך של השגיאות שעשה במירוץ הבחירות הראשון שלו למושל ושל הדברים הטובים שעשה כתובע כללי", אמר האנק שינקוף, יועץ פוליטי דמוקרטי. "לשמור את המיקוד במדיניות, לא בעניינים אישיים מכל סוג, ולוודא שהדיון עוסק במדיניות בלבד. הוא מושל ענייני".

בשונה מדמוקרטים בולטים אחרים, קואומו נמנע מלהתערב בסוגיות לאומיות רחבות יותר - בין אם במאמצי הרפובליקאים לבטל את כוח המיקוח הקולקטיבי של איגודי העובדים, או במאבקי התקציב בקונגרס שמאיימים להשבית את הממשל הפדרלי. עוזריו אמרו שקואומו מדבר בפעולות, לא במסרים שטחיים.

"בזמן שוויסקונסין נמצאת במאבק מול איגודיה, גם אנו נמצאים בעיצומם של מאמצים דרמטיים ביותר, אך אנו עובדים עם האיגודים וגופים אחרים", אמר זמבלי, יועצו.

קואומו מודע לכך שתושבי ניו יורק רעבים לנוכחות יציבה במשרת המושל, לאחר שנתיים של סגנון המנהיגות המרוחק והתזזיתי לפרקים של קודמו, דיוויד פטרסון, אמרו מקורביו. זו אחת הסיבות לכך שקואומו דחה את הזמנת הבית הלבן, ובחר שלא להשתתף בכנס החורף של התאחדות המושלים הלאומית בפברואר בוושינגטון.

"צריך משמעת כדי להגיד לא ל'טודיי שואו' ולסרב להופיע ב'פגוש את העיתונות'", אמר קן סנשיין, גורו יחסי ציבור וידיד ותיק של קואומו. "הוא נמצא בסביבה כבר כמה שנים. הוא מבין את הניגוד - 'שפטו אותי לפי ההישגים שלי, לא לפי הלהטוטנות הציבורית שלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ