העוני הקיצוני לא נעלם – והוא נודד מהודו לאפריקה

מחקר חדש חושף מגמות מטרידות לגבי העוני הגלובלי ■ מדי דקה מתווספים שישה אנשים נוספים למספר האנשים שחיים בעוני קיצוני בניגריה, ואילו בהודו מספרם ממשיך לרדת ■ מיגור העוני הקיצוני יהפוך לקשה ולמאתגר יותר עם הזמן

קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נערות בניגריה מקבלות חיסון נגד פוליוצילום: אי־פי
קורין דגני

"כדאי להתעודד: למרות השמועות, העולם דווקא הופך למקום טוב יותר. למעשה, 2017 תהיה ככל הנראה השנה הטובה ביותר בתולדות האנושות" - כך כתב לפני כשנה זוכה פרסי הפוליצר וכתב "ניו יורק טיימס" ניקולס קריסטוף.

קריסטוף כתב כי חייהם של יותר מ-100 מיליון איש ניצלו הודות לחיסונים, תזונה משופרת וטיפולים רפואיים שפותחו מאז שנות ה-90. לדבריו, "בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית בעוני הקיצוני, שנמדד בהכנסה הנמוכה משני דולר ביום לאדם (תוך התחשבות בנתוני האינפלציה). לאורך רוב שנות האנושות יותר מ-90% מאוכלוסיית כדור הארץ חיה בתנאי עוני קיצוני, לעומת שיעור של כ-10% כיום".

עם זאת, מידע חדש שמפרסם מכון המחקר הידוע ברוקינגס, מעמיד בסימן שאלה את האופטימיות לגבי מיגורו של העוני בעולם. חוקרי המכון, שהשתמשו במידע שנאסף על ידי הארגון World Poverty Clock, זיהו שתי מגמות עכשוויות ומטרידות של מצב העוני בעולם.

צילום: ברוקינגס

כמעט כל העוני הקיצוני יהיה מרוכז באפריקה

נכון לתחילת 2018, ניגריה כבר עקפה את הודו כמדינה שבה חי מספר האנשים הגבוה ביותר בעוני קיצוני, והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו תיקח בקרוב את המקום השני בדירוג. לפי הערכות, נכון למאי 2018 חיים בניגריה 87 מיליון איש בעוני קיצוני, לעומת 73 מיליון איש בהודו. בנוסף, מדי דקה מתווספים שישה אנשים נוספים למספר האנשים שחיים בעוני קיצוני בניגריה, ואילו בהודו מספרם ממשיך לרדת.

לפי התחזיות, עד סוף 2018 יחיו בעוני קיצוני באפריקה 3.2 מיליון איש יותר. כבר כיום, באפריקה חיים כשני שלישים מהסובלים מעוני קיצוני בעולם. אם המגמה תמשיך, באפריקה יחיו עד 2030 כ-90% מאלה החיים בעוני קיצוני. 14 מתוך 18 מדינות בעולם שבהן העוני הקיצוני נמצא במגמת עלייה הן אפריקאיות.    

קשה יותר ויותר לעמוד במטרות הגלובליות

בין ינואר 2016 ליולי 2018 – התקופה שבה התחיל יישום ה-SDG (מטרות פיתוח בן קיימא), 83 מיליון איש הצליחו לצאת ממצב של עוני קיצוני. אבל כדי שהעוני הקיצוני יחוסל עד 2030, כותבים החוקרים, מספר האנשים שיצאו מעוני קיצוני כבר היה צריך להיות 120 מיליון. המשמעות היא שצריך להגביר את חיסול העוני הקיצוני בקצב מהיר יותר.  

בתחילת 2016 היו 725 מיליון איש בעוני קיצוני בעולם. כדי לעמוד במטרה, הקצב הרצוי היה להוריד את מספרם ב-1.5 אנשים בשנייה, כשלמעשה מספרם ירד ב-1.1 בשנייה – והוא צפוי להמשיך לרדת.

השורה התחתונה של הדו"ח היא שמיגור העוני הקיצוני יהפוך קשה ומאתגר יותר עם הזמן. אפשר להתגאות בהישג של השנים האחרונות – אבל צריך לשים לב לכך שלא נעשה מספיק, בעיקר באפריקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker