הרפובליקאים בקונגרס הציגו תקציב משלהם שיקצץ הגירעון ב-6 טריליון דולר בתוך 10 שנים

התקציב הרפובליקאי כולל הפחתה של מס החברות, קיצוצים נרחבים וביטול של הרפורמה במערכת הבריאות

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הרפובליקאים בבית הנבחרים האמריקאי חשפו היום תוכנית תקציב הכוללת קיצוצים בסך 6 טריליון דולר שנועדה להפחית את הגירעון התקציבי של ארה"ב ל-995 מיליארד דולר השנה ול-379 מיליארד דולר עד 2018.

התוכנית הרפובליקאית לתקציב 2012 כוללת קיצוצים בסך 6.2 טריליון דולר ב-10 השנים הקרובות, הפחתה של מס החברות ומס ההכנסה המירבי ל-25%, ביטוח של הרפורמה במערכת ביטוח הבריאות של ממשל אובמה, רפורמה מקיפה בתוכניות הרווחה הפדרליות והענקת אישור לחברות נפט גז לבצע קידוחים תת ימיים. בנוסף, לאחר 2021 לא יוכלו עוד גמלאים בארה"ב ליהנות משירותי תוכנית מדיקר הממשלתית, שתבוטל בהדרגה, אלא יצטרכו לבחור בתוכנית ביטוח בריאות פרטית. בתוכנית מדיקייד, המספקת סיוע רפואי לנזקקים, יקוצצו 700 מיליארד דולר ב-10 השנים הקרובות במסגרת התוכנית.

"התקציב הזה עוזר לנו לייצר משרות היום, עוזר את שטף הבזבוז של הממשל המבזבז כסף שאין לו ומסייע לנו להסיר את נטל החוב", אמרו הרפובליקאים בקונגרס בהודעתם. למרות שהיא צפויה להקטין את הגירעון התקציבי של ארה"ב ל-379 מיליארד דולר עד 2018, לפי הרפובליקאים, היא אינה צפויה להוביל לאיזון תקציבי עד 2040.

תוכנית התקציב הרפובליקאית, שנוסחה על ידי יו"ר ועדת התקציב של בית הנבחרים, פול ריאן, צפויה לזכות באישורו של בית הנבחרים, הנמצא תחת שליטה רפובליקאית, אך אינה צפויה לעבור בסנאט הנמצא תחת שליטה דמוקרטיה. פירוש הדבר הוא כי היא תהווה אחד ממוקדי הדיון המרכזיים בין המפלגות לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2012.

תוכניתם של הרפובליקאים זכתה מיד עם פרסומה לביקורת חריפה מצד מחוקקים דמוקרטיים. חבר הקונגרס, כריס ואן הולן, ממדינת מרילנד, הדמוקרט הבכיר בוועדת התקציב של בית הנבחרים, אמר כי "תוכניתו של ריאן אינה אלא אותה אג'נדה אידיאולוגית של הרפובליקאים, המקדמת הטבות מס למיליונרים ולחברות הנפט הגדולות במקביל לקיצוץ בחינוך של ילדינו ובטיפול הבריאותי לקשישים, אלא שהפעם היא על סטרואידים".

תוכניתם התקציבית של הרפובליקאים בקונגרס התפרסמה על רקע קיפאון במגעים הקדחתניים בין הרפובליקאים והדמוקרטים בנוגע לתקציב הממשלה לשנת הכספים הנוכחית, שתסתיים ב-30 בספטמבר, על רקע חששות כי אם לא תושג פשרה בארבעת הימים הקרובים ייאלץ הממשל להשבית חלק גדול מהשירותים הפדרליים לאזרחים. הבית הלבן כבר הורה בסוף השבוע למשרדי הממשלה להיערך לקראת השבתת פעילות, בעקבות כישלון המגעים עם הרפובליקאים הדורשים קיצוצים נוספים בסך מיליארדי דולרים.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker