לאחר פשרה בין סעודיה לאיראן - תפוקת הנפט של אופ"ק תוגדל מחודש הבא

שרי הנפט של ארגון יצואניות הנפט אופ"ק הגיעו להסכם עקרוני להגדיל התפוקה במיליון חביות ליום אולם הגידול בפועל יהיה מתון יותר כי כמה מדינות יתקשו לעמוד במכסות שלהן

בלומברג
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הנפט של סעודיה חאליד אל פאליח בוועידת אופ"ק בווינה
שר הנפט של סעודיה חאליד אל פאליח בוועידת אופ"ק בווינהצילום: בלומברג

ארגון יצואניות הנפט אופ"ק הגיע ביום שישי להסכם להגדלת תפוקת הנפט הגולמי במיליון חביות ביום. ההסכם על התפוקה, שיישומו יחל ביולי, הושג הודות לפשרה של הרגע האחרון שמנעה מאיראן להטיל וטו על ההחלטה.

אופ"ק הסכים על הגדלת תפוקה "נומינלית" של מיליון חביות ביום, אמר ביום שישי שר האנרגיה של סעודיה, ח'אלד אל פאלח, לכתבים לאחר פגישת אופ"ק בווינה.

ביום בשבת יתקיים מפגש תיאום בין חברי הקרטל לבין נציגי יצרניות הנפט שאינן חברות בארגון, ובראשן רוסיה שהובילה את המהלך להגברת תפוקת הנפט.

עם זאת, מספר שרים באופ"ק אמרו היום כי בפועל הגידול בתפוקה יהיה בשיעור נמוך יותר של כ-700 אלף חביות ביום. זאת מכיוון שכמה מחברות אופ"ק מתקשות כבר עתה להגיע למכסות התפוקה המלאות שלהן.

כך למשל, חברת אופ"ק ונצואלה לא תוכל להגביר את התפוקה על רקע קריסת תעשיית הנפט במדינה בעקבות המשבר הכלכלי, ומקסיקו - שאיננה חברה בקרטל - אף היא תתקשה להגדיל את תפוקתה.

לסעודיה יש יכולת להגדיל את תפוקתה באופן שיפצה על מדינות אחרות בקרטל הנפט, אולם אל פאלח הודה כי צעד כזה לא יהיה מקובל פוליטית על חברות אופ"ק האחרות.

ההודעה הרשמית שפורסמה בסוף פגישת אופ"ק ביום שישי לא ציינה האם סעודיה, או כל חברה אחרת בארגון, תהיה ראשית לפצות על מכסות חסרות של מדינות אחרות. עם זאת, נאמר בהודעה כי הארגון כמכלול צריך לשאוף "לעמוד באופן מלא" בשיעור של 100% במכסות התפוקה - דבר שאותו ניתן יהיה להשיג רק אם מדינות עם כושר תפוקה עודף ישלימו את החסר אצל מדינות אחרות.

בעקבות ההסכם מזנקים מחירי הנפט: החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסחרים במחיר של 68.35 דולר לחבית, זינוק של 4.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסחרים במחיר של 74.81 דולר לחבית, עלייה של 2.4%, בבורסת ICE בלונדון.

בלילה לפני ישיבת שרי אופ"ק בווינה, בין חמישי לשישי, התרחשה דרמה לאחר שביג'אן זאנגנה, שר הנפט של איראן, נטש ישיבה של הארגון ואף חזה כי אופ"ק לא יצליח להגיע להסכם רשמי לפני הפגישה הרשמית ביום שישי.

ההתנגדות החריפה של איראן להגדלת התפוקה לקראת הפגישה היום, ואיומיה להטיל וטו, היו עלולים לאלץ את סעודיה - יצרנית הנפט הגדולה באופ"ק - לעקוף את הווטו של איראן על ידי יצירת קואליציה של מדינות המעוניינות בהגברת תפוקת הנפט.

נטישת ישיבת אופ"ק מוקדם יותר על ידי הנציג האיראני חשפה את המתיחות בארגון, לאחר שארה"ב, סין והודו קראו לקרטל להגביר את ייצור הנפט כדי להוריד את מחירו. "הלקוחות שלנו התבטאו בקול רם וברור ואנחנו חייבים להקשיב להם", אמר ח'אלד אל פאלח שר האנרגיה של סעודיה, לפני פגישת שרי הנפט. הוא הזהיר כי עליית מחירי הנפט עלולה להשפיע בצורה שלילית על הביקוש לנפט.

"זו לא הייתה ישיבה טובה", אמר שר הנפט האיראני זאנגנה לעיתונאים לאחר שנטש את הישיבה המקדימה כחצי שעה לאחר שהתחילה. "עלו הצעות, אבל אני לא חושב שנגיע להסכם", הוא אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker