הנוסעים זעמו: "ביטלנו את כרטיסי הטיסה שלכם כי הם זולים מדי"

יותר מ-2,000 נוסעים של חברת התעופה בריטיש איירווייז שתיכננו לטוס מלונדון לתל אביב או לדובאי זעמו כשגילו שכרטיסיהם בוטלו ■ בחברה הבטיחו החזר מלא ושוברי פיצוי, וטענו כי "אין שום חוזה מחייב בחוק בין הצדדים"

סוכנויות הידיעות
גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
מטוס של בריטיש איירוויס בשדה התעופה הית'רו
מטוס של בריטיש איירוויס בשדה התעופה הית'רוצילום: בלומברג
סוכנויות הידיעות
גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג

יותר מ-2,000 נוסעים של בריטיש איירווייז שתיכננו לטוס מלונדון לתל אביב או לדובאי נדהמו לגלות שהחברה ביטלה את כרטיסי הטיסה שלהם - משום שהם נמכרו במחיר נמוך מדי.

החברה מכרה בטעות בשבוע שעבר את כרטיסי הטיסה במחיר נמוך דרך כמה סוכני נסיעות, וכשגילתה את הטעות הודיעה על ביטול הכרטיסים. בריטיש איירווייז התנצלה על הטעות, ואמרה כי תעניק לכל הנוסעים החזר מלא, בתוספת שובר בשווי 100 ליש"ט לטיסה הבאה. עם זאת, מכיוון שההחזר והשובר ניתנים דרך סוכני נסיעות - ייקח זמן עד שבאמת יקבלו אותם.

לקוחות רבים של החברה זעמו כשגילו שהכרטיסים שלהם - שהוצעו במחיר של 200 ליש"ט לתל אביב ו-220 ליש"ט לדובאי - בוטלו. כמה מהם ביטאו את כעסם ברשתות החברתיות. אפרים גולדסטין התלונן בטוויטר כי זו הפעם השלישית השנה שכרטיסים שהוא רכש לטיסה עם בריטיש איירווייז מבוטלים. נועה בודנר צייצה כי הכרטיסים שהזמינה לה ולבתה הפעוטה ב-260 ליש"ט בוטלו, ולאחר מכן גילתה כי אם תזמין אותם מחדש - הם יעלו לה 522 ליש"ט. "כבר גרמתם לי לשלם על טעויות שלכם בעבר", כתבה. "אולי הפעם תכבדו את הלקוחות שלכם ולא תמתינו עד שבתי המשפט יורו לכם לעשות זאת?" הוסיפה.

דובר מטעם בריטיש איירווייז אמר לעיתון "אינדיפנדנט" כי "נדיר מאוד שקורות טעויות כאלה, ואם הן קורות, אין שום חוזה מחייב בחוק בין הצדדים".

לפי בכיר בענף התעופה הישראלי, ההזמנות שנערכו לטיסות בתל אביב לא נעשו דרך סוכנויות ישראליות, אלא רק באמצעות סוכנויות אנגליות ואתרי אינטרנט מקומיים. לכן, אם היו ישראלים שנפגעו מכך, הדבר אירע רק למי שנמצא באנגליה.

למרות הפיצוי שהציעה החברה לנוסעים, הדעות חלוקות לגבי הזכאות הצרכנית שנוצרת במצבים כאלו. מצד אחד ההנחה היא כי לצרכנים יש זכות מלאה לקבל את התמורה שרכשו, גם אם מדובר במחיר זול במיוחד שאפשר היה לשער שהוא טעות מראש, מאחר שהרכישה אכן נעשתה ואושרה במעמד ההזמנה, ובמיוחד כשמדובר על חברה גדולה וותיקה כמו בריטיש איירוויז.

מצד שני, ההערכות הן כי לצרכנים שרכשו את הכרטיסים אין באמת אפשרות לצפות לפיצויים נוספים, מלבד מה שהציעה כבר החברה, מאחר שברור שמדובר על מחירי טעות.

במקרה שאירע בדנמרק בפברואר 2015, נעשתה שגיאה בהזנת הנתונים על ידי חברת התעופה יונייטד איירליינס, שהובילה לרישום שגוי של מחירי כרטיסי הטיסה בנקודת המכירה הדנית, ולהצגת המחירים בתעריפים מוזלים מאוד. הידיעה בדבר השגיאה של יונייטד איירליינס התפשטה עד מהרה באתרי האינטרנט, וכרטיסי הטיסה נרכשו על ידי נוסעים שלכאורה היו אזרחי דנמרק. בהמשך התברר כי חלק מרוכשי הכרטיסים התחזו לתושבי דנמרק, והיו תושבים של מדינות אחרות.

עניין ההתחזות אמנם אינו דומה למקרה זה, אך ניתן להניח שתגובת בית המשפט תקפה גם הפעם. כך, משרד המשפטים האמריקאי אישר בזמנו ליונייטד איירליינס שלא לכבד את הכרטיסים שנרכשו בתעריפים שגויים, תוך שהוא מביע דאגה מהגילוי בדבר ההתחזות של צרכנים לתושבי דנמרק.

מבריטיש אירווייז נמסר בתגובה כי "החברה מתנצלת מאוד בפני לקוחותיה ותחזיר להם את מלוא עלות הכרטיס שבוטל, ובנוסף תעניק לכל לקוח שובר מתנה כפיצוי על אי-הנעימות שנגרמה. אין באפשרות החברה לכבד את הכרטיסים שנרכשו בתנאים השגויים. בריטיש איירווייז מבקשת מכל לקוח שנגרמו לו הוצאות חריגות כתוצאה מביטול הכרטיסים, לפנות אליה ישירות כדי לבחון דרכים לסייע לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ