סין סוגרת את השערים: העולם יצטרך להתמודד עם 100 מיליון טונה אשפה

סין ייבאה 106 מיליון טונה של שקיות, בקבוקים, עטיפות ומכלי פלסטיק בשווי 57.6 מיליארד דולר מאז 1992 ■ המדינה הכריזה בשנה שעברה כי נמאס לה מהזבל של כולם - וממשלות בעולם לא הבינו את סדר הגודל של הבעיה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן טיפול הפסולת בחירייה
מתקן טיפול הפסולת בחירייהצילום: ניר כפרי

מעט מאוד אנשים מחשיבים בקבוקי פלסטיק משומשים כסחורה גלובלית בעלת שווי רב. ואולם, סין ייבאה 106 מיליון טונה של שקיות, בקבוקים, עטיפות ומכלי פלסטיק בשווי 57.6 מיליארד דולר מאז 1992 - השנה הראשונה שבה חשפה סין את הנתונים הפיננסים של תחום זה. כך, כאשר סין הכריזה בשנה שעברה כי נמאס לה מהזבל של כולם, ממשלות בעולם הבינו כי הן עומדות בפני בעיה - אך הן לא הבינו את סדר הגודל שלה.

ההערכה היא כי עד 2030 מדינות העולם יצטרכו לקבור, למחזר או להפסיק לייצר 111 מיליון טונה של פלסטיק. מאז 2017, מפעלי העולם ייצרו 8.3 מיליון טונה של פלסטיק חדש. כ-80% מהפלסטיק נזרק במטמנות. עשירת מהכמות הזו נקברת באדמה; כמה מיליוני טונה מגיעים לאוקיינוסים; רק 9% מכלל הפלסטיק שיוצר אי פעם מוחזר. סין מיחזרה 7.4 מיליון טונה ב-2016 - חצי מהכמות העולמית שמוחזרה באותה שנה.

ככל שעלתה המודעות בסין לגבי ההשפעות השליליות של המיחזור על בריאות הציבור והסביבה, סין נהפכה לבררנית בנוגע לחומרים שהיא מוכנה לקנות לצורך מיחזור. ב-2013 נכנס לתוקפו חוק בסין האוסר על יבוא מוצרים מעורבים עם מזון או מתכת. מאז ירד יצוא הפלסטיק הממוחזר, עד שבשנה שעברה הזהירה סין כי תעצור לחלוטין את יבוא הפלסטיק למחזור.

מדינות אחרות כמו הודו, וייטנאם ומלזיה הגבירו את יבוא הפלסטיק למיחזור, אך בכמויות קטנות יותר מסין. וייטנאם החליטה באחרונה להשעות את יבוא הפלסטיק, מכיוון שהספינות הפכו את הכניסה לנמלים לבלתי אפשרית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker