בגלל הסכסוך עם קטאר: במזרח התיכון צופים בשידורים פיראטיים של המונדיאל

רשת טלמונדו, בעלת הזכויות לשידור המשחקים בארה"ב בשפה הספרדית, טוענת כי שירות סטרימינג פיראטי שפופולרי במזרח התיכון וצפון אפריקה גונב ממנה שידורים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המשחק בין סעודיה לרוסיה בגביע העולם בכדורגל 2018
המשחק בין סעודיה לרוסיה בגביע העולם בכדורגל 2018צילום: בלומברג

רבים מחובבי הכדורגל במזרח התיכון וצפון אפריקה שצופים בימים האלה בשידורי המונדיאל בטלוויזיה עושים זאת באופן לא חוקי. חברת NBC יוניברסל טוענת כי שידורי גביע העולם בכדורגל שהיא מעבירה נגנבים על ידי שירות סטרימינג פיראטי בשם BeoutQ וכעת גם פיפ"א חוקרת את העניין. 

חטיבת טלמונדו של NBC, שמחזיקה בזכויות לשידורי המונדיאל בארה"ב בשפה הספרדית, היא שהתלוננה נגד BeoutQ, שמגובה לטענתה במשקיעים מקולומביה, קובה והמזרח התיכון. "אנחנו לוקחים הפרות קניין רוחני ברצינות", אמרה החברה לבלומברג, והוסיפה כי היא עובדת באופן צמוד עם פיפ"א כדי להגן על זכויותיה.

טלמונדו אינה הראשונה שמתלוננת על גניבת שידורים. רשת השידור הקטארית beIN, אחת מבעלות זכויות השידורים הגדולות במזרח התיכון ובצפון אפריקה, מאשימה במשך חודשים את BeoutQ בגניבת שידורים שלה בסעודיה. 

תופעת הפיראטיות בשידורי גביע העולם נובעת בחלקה מסכסוכים אזוריים. ב-2017 ניתקו מדינות ערביות בהובלת סעודיה את קשריהן הדיפלומטיים עם קטאר בשל תמיכתה בטרור. בעקבות זאת, לא ניתן לראות באופן חוקי את שידוריה של beIN, שמחזיקה בזכויות לשידור המונדיאל במזרח התיכון, במדינות כמו סעודיה, בחריין ומצרים. פיפ"א ניסתה לתווך עסקה שתאפשר לצפות במשחקים בסעודיה, אך ללא הצלחה.

גולשים ממדינות כמו סעודיה ומצרים העלו לרשתות החברתיות פוסטים שלהם צופים במשחקים דרך השירות הפיראטי. בעוד שאחרים לגלגו על הסעודים, שהצליחו לצפות ביום חמישי במשחק הראשון של נבחרתם במונדיאל רק כדי לראות אותה מפסידה 5-0 לרוסיה. 

מ- BeoutQ לא נמסרה תגובה לבלומברג. בגרסה קודמת של האתר נכתב כי הוא מיזם משותף לחברות שידור מקולומביה וקובה, בתמיכת משקיעים מהמפרץ הפרסי. השירות, לפי האתר, הוא חוקי, משום שהוא אינו מפר את החוק במדינות האלה.

גביע העולם בכדורגל הוא אירוע הספורט הנצפה ביותר בעולם, והזכויות עליו, שבדרך כלל נמכרות לפי אזור או מדינה, הן בין היקרות ביותר בספורט. טלמונדו שילמה 600 מיליון דולר עבור הזכויות לשדר את המשחקים בשפה הספרדית בארה"ב השנה ובמונדיאל 2022. לא ידוע כמה שילמה beIN עבור הזכויות ב-2011.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker