היא עשירה, ירוקה – ובדרך להיות מעצמה בתחום התעופה החשמלית

נורבגיה מעוניינת להיות חלוצה בתחום המטוסים החשמליים ■ לפי ארגונים סביבתיים, הצמיחה של תעשיית התעופה היא אחת הסיבות העיקריות לשינויי האקלים ■ עם זאת, ייתכן שמטוסים חשמליים ישנו בעתיד את התמונה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלסונד, נורבגיה
אלסונד, נורבגיהצילום: Dreamstime

נורבגיה היא אחד השווקים הגדולים ביותר של המכונית החשמלית טסלה. כעת, גם תעשיית התעופה שלה מוכנה למהפך – ורוצה להיות חלוצה בשוק המטוסים החשמליים. בשנה שעברה נמכרו במדינה כ-8,500 מכוניות אלקטרוניות, והסלוגן התיירותי שלה הוא "מועצמת על ידי הטבע" (או: מונעת על ידי הטבע).

וידרו, חברת תעופה מקומית שמפעילה מטוסים קטנים לטיסות קצרות טווח, לא חושבות שצפויות בעיות טכנולוגיות, ומתכננת להשיק את הטיסה המסחרית הראשונה שלה באמצעות אנרגיה חשמלית בעשור הקרוב.

"כיום, אנחנו מטיסים את המטוסים הקטנים ביותר בנתיבים הקצרים ביותר, בהתבסס על טכנולוגיה ישנה שפותחה בשנות ה-70", אומר מנכ"ל החברה, סטיין נילסן. "היתה התפתחות רבה בתחום התעופה, אבל לא במטוסים הקטנים ביותר".

היום תיערך טיסת ההשקה של מטוס דו-מושבי חשמלי, שימריא מנמל התעופה של אוסלו עם שר התחבורה הנורבגי במושב הנוסע. המטוס יוצר על ידי החברה הסלובנית פיפיסטרל, והוא מסוגל לטוס במשך שעה

החברה אבינור, שנמצאת בבעלות המדינה ומפעילה את שדה התעופה, אומרת כי טיסת המבחן הקצרה תדגים את ההיתכנות של תעופה לא מזהמת.

טיסת ניסיון של המטוס החשמלי של פיפיסטרל, באוסטרליה:

טיסת ניסיון של המטוס החשמליקרדיט: יוטיוב

נורבגיה, יצואנית הנפט והגז הגדולה באירופה, הבטיחה לקצץ את פליטות גזי החממה שלה ב-40% עד 2030. כמעט 50% מהמכוניות שנמכרות בה הן חשמליות, ונבנות בה בימים אלה גם מעבורות שיפעלו על בטריות. מעבר למטוסים חשמליים אמור להקטין גם הוא את פליטת המזהמים, אף שפעילים בתחום הסביבה שומרים על סקפטיות.

"הצמיחה בהיקף התעופה בעולם היא אחת הסיבות המרכזיות לשינויי האקלים, שלחלוטין אינם בשליטה", אומר טרולס גולוסן, מנהל גרינפיס נורבגיה. "אפילו אם יש סיכוי שנצליח להפעיל מטוס חשמלי קטן, אין שום אינדיקציה לכך שהוא יחליף בעתיד מטוסים לטווח בינוני וארוך".

מנגד, נילסן מווידרו אומר כי "אלה שצריכים לנהוג במכונית שנוסעת על דלק ימשיכו לעשות את זה, אבל למרות זאת, סך הפליטות בתעשייה יורדות. אנחנו צריכים לאמץ את ההשקפה הזו גם בתעשיית התעופה".

והנה ההתרגשות שעורר המטוס הנקי בעולם, כשהגיע לנורבגיה:

המטוס הנקי בעולם מגיע לנורבגיהקרדיט: יוטיוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker