כשאילון מאסק הכריז שהוא סוציאליסט - המצייצים בטוויטר השתגעו

היזם שעומד מאחורי טסלה קרא לסוציאליסטים "משעממים", ואז אמר שהוא סוציאליסט, טען שקרל מרקס היה קפיטליסט, ולבסוף קרא לעצמו אנרכיסט

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילון מאסק
אילון מאסקצילום: Jae C. Hong/אי־פי

מנכ"ל טסלה וספייס-אקס, אילון מאסק, נמצא תחת מתקפה בטוויטר אחרי שהצהיר ברשת החברתית שהוא סוציאליסט. מאסק פעיל מאוד בטוויטר, ומגיב פעמים רבות לתגובות שהוא מקבל ממשתמשים אחרים, אך במסגרת ויכוח ברשת, הוא פירסם את ההצהרה השנויה במחלוקת והוסיף כי קרל מרקס היה קפטיליסט. הדברים פורסמו על רקע פיטורים ותלונות על פגיעה בזכויות עבדים בחברות שלו.

ביום שישי החל היזם לצייץ על פערי השכר הנמוכים בחברה שלו בין המנכ"ל לעובדים, והמשיך לצייץ על סוציאליזם וסוציאליסטים. הוא כתב: "אלה המגדירים עצמם סוציאליסטים הם בדרך כלל מדכאים, בלי חוש הומור והלכו לקולג'ים יקרים. הגורל אוהב אירוניה".

"סוציאליזם מול קפיטליזם היא אפילו לא השאלה הנכונה. מה שחשוב באמת הוא שלא יהיו מונופולים שמגבילים את החופש של האנשים", הוסיף.

בתגובה, שאל אותו אחד הגולשים איך הוא היה מגדיר את עצמו, ומאסק השיב: "סוציאליסט". התגובה הזו של מאסק עוררה תגובות משועשעות וזועמות, אבל ציוץ ההמשך של מאסק, גרר תגובות חריפות יותר: "מרקס היה קפיטליסט. הוא אפילו כתב על זה ספר", צייץ תוך כדי שהוא מתייחס ככל הנראה ל"קפיטל", הטקסט המכונן של הקומוניזם והסוציאליזם.

בקפיטל, שפורסם ב-1867, ערך באמת מרקס ניתוח של תיאוריות קפיטליסטיות, אך הוא כולל ביקורת רבה על שיטות אלה ועל האווירה הפוליטית שגורמת לצבירת הון על ידי בעלי הון.

בעקבות התגובות, מאסק לא נרגע בשבת והמשיך לצייץ: "'בלי חוש הומור' הוכח כנכון. מפתיע! כמה סוציאליסטים צריך כדי להחליף נורה? תשובה: זה לא מצחיק!"

מיד אחר כך הוא המשיך: "דרך אגב, אני בעצם סוציאליסט. פשוט לא מהסוג שמעביר משאבים מהכי יצרני להכי פחות יצרני ומעמיד פנים שהוא עושה טוב, ובעצם הוא גורם נזק. סוציאליזם אמיתי מנסה לקחת את הטוב מהכל".

כעבור כמה שעות כבר הגדיר את עצמו מאסק: "אם אתם חייבים לדעת, אני אנרכיסט אוטופי כמו שמתאר הכי טוב איאן בנקס". מאסק התכוון כנראה לסדרת "תרבות" של הסופר הסקוטי איאן בנקס, שבה הוא מתאר אנרכיה שיוצרים מחשבים בעלי תחושה.

לקינוח, העלה מאסק סרטון מיוטיוב שבו צחקו היוצרים על ההמנון הסובייטי וכתב: "הסמי-ארוטיקה של הרוע".

הגולשים, כצפוי, עקצו ברובם את מאסק. המשתמש @existentialcoms כתב: "הרבה אנשים מפורסמים מסתבכים בצרות בטוויטר ומראים שהם גזענים. זה די מגניב לראות שאילון מאסק משנה קצת את הדברים וחושף שהוא אדם סתום".

המשתמש @batanball כתב: "לא, אתה תאגידיסט. גרמת לממשלה להעניק סובסידיות לפרויקטים טרנדיים ואז משתמש בהם כדי לעבוד על המשקיעים בשוק ההון כדי שיחשבו שהעסקים שלו רווחיים".

@richburroughs כתב: "אין כמו מיליארדר שלועג לסוציאליזם כי הוא לא רוצה שהעובדים שלו יתאגדו".

בשבוע שעבר פירסם מאסק ציוץ שבו הוא מכריז על הפיטורים של יותר מ-4,000 עובדים מטסלה – כ-9% מכוח העבודה שלה. "קשה אך הכרחי", הוא כתב על סבב הפיטורים בחברה שמתקשה לעמוד ביעדי ייצור המכוניות החשמליות שקבעה לעצמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker