התינוקות באמריקה מתמעטים - ומכירות החיתולים קורסות

בשנה שעברה צנחו מכירות החיתולים בארה"ב ב-6% - ואלה חדשות רעות לחברות הענק שעומדות מאחורי המותגים האגיס ופמפרס ולעובדים שמאבדים את משרתם ■ "אתה לא יכול לעודד אמהות להשתמש ביותר חיתולים אם תינוקות לא נולדים"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תינוקות בבית חולים לילדים בטהראןצילום: אי-פי

שיעור הילודה בארה"ב התחיל לרדת ב-2008, במקביל למשבר הכלכלי. הירידה הזו המשיכה, בין השאר, בעקבות גישה טובה יותר לאמצעי מניעה וילודה בגיל מבוגר יותר – כך טוענת לשכת הסטטיסטיקה הלאומית לנתוני בריאות.

אחת ההשלכות של הירידה בילודה היא צניחה במכירות של חיתולים חד-פעמיים, לפי רשת החדשות CNN: בין אפריל 2017 לאפריל 2018 ירדו המכירות בכ-6%, לפי נתוני נילסן. "למציאות החדשה הזו יש מחיר", אמרה ל-CNN סבטלנה אודוסליבאיה, ראש מחקר מגזר התעשייה ביורומוניטור. הירידה במכירות תהיה ככל הנראה "הנורמלי החדש בעתיד הנראה לעין".

הנפגעות העיקריות הן פרוקטר וגמבל (חיתולי פמפרס) וקימברלי קלארק (האגיס), שהן שתי יצרניות החיתולים הגדולות בארה"ב. בינואר הודיעה קימברלי כי תפטר בערך 13% מעובדיה ותסגור עשרה מפעלי ייצור כדי לחסוך כסף. "אתה לא יכול לעודד אמהות להשתמש ביותר חיתולים בשוק מפותח שבו תינוקות אינם נולדים", אמר המנכ"ל תומס פולק לאנליסטים.  

חיתולים הם תחום חשוב בעסקים של שתי החברות. האגיס וחיתולי הגמילה של קימברלי מהווים בערך שליש ממכירות החברה, שמגיעות ל-18 מיליארד דולר בשנה סך הכל; פמפרס הוא המותג המוביל של פרוקטר וגמבל, עם מכירות של יותר מ-8 מיליארד דולר בשנה. יחידת המוצרים לתינוקות הכניסה לחברה בשנה שעברה כ-14% מהכנסות שנתיות של 65 מיליארד דולר.

שתי החברות האלה, כאמור, שולטות בשוק החיתולים האמריקאי: פרוקטור וגמבל מחזיקה ב-43%, וקימברלי מחזיקה ב-35%, לפי יורומוניטור.

בניגוד למגמת הירידה בילודה בארה"ב ובמקומות רבים אחרים – למשל הודו, דרום אפריקה, מצרים ואיראן – נודע בחודש שעבר כי לאחר ארבעה עשורים, סין שוקלת לבטל לחלוטין את מגבלות הילודה. הנהגת סין רוצה לבלום את מגמת ההזדקנות — שבכל העולם נתפשת, כפי שכינה זאת המגזין "אקונומיסט", כ"איום דמוגרפי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker