ארה"ב תמצמץ ראשונה - ועוד שלושה תרחישים להתפתחות מלחמת הסחר

נשיא ארה"ב הכריז ביום שישי כי יטיל מכסים על מוצרים סיניים, מרובוטים ועד כלי רכב, בסך 50 מיליארד דולר ■ סין השיבה באופן מיידי במהלומה משלה, שתפגע בעיקר בחקלאים האמריקאים - ועלולה להצית מאבק שיפגע בכלכלה העולמית כולה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דונאלד טראמפ ושי ג'ינפינג
דונאלד טראמפ ושי ג'ינפינגצילום: Andy Wong/אי־פי

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין הוכרזה רשמית, לאחר שביום שישי הודיע הממשל האמריקאי על הטלת מכסים של 25% על מוצרי יבוא בסך 50 מיליארד דולר מסין. סין מיהרה להשיב בהודעה על פעולת תגמול — ותטיל מכסים בהיקף דומה על יבוא מארה"ב.

מכסים ראשונים בסך 34 מיליארד דולר על 818 מוצרי יבוא מסין לארה"ב ייכנסו לתוקף ב–6 ביולי, ומכסים על מוצרים בסך 16 מיליארד דולר נוספים עדיין נבחנים, מסר נציג הסחר של ארה"ב רוברט לייטהייזר בהודעה נפרדת. רשימת המוצרים הסיניים שעליהם תטיל ארה"ב מכסים כוללת 1,102 סוגי מוצרים — ובהם מוצרי רובוטיקה, תעופה וחלל, ציוד תעשייתי ורכב. הרשימה אינה כוללת מוצרי צריכה כמו סמארטפונים ומכשירי טלוויזיה.

בהודעה שפירסם ביום שישי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הוא התחייב להטיל מכסים נוספים על סין, אם זו תממש את האיום להטיל מכסי יבוא נגדיים. "ארה"ב אינה יכולה עוד להמשיך לסבול אובדן טכנולוגיות וקניין רוחני עקב התנהלות כלכלית בלתי־הוגנת", מסר טראמפ בהודעה. "מכסים אלה חיוניים כדי למנוע העברות לא־הוגנות נוספות של טכנולוגיה וקניין רוחני אמריקאי לסין וכדי להגן על משרות אמריקאיות. בנוסף, הם ישמשו כצעד ראשוני בדרך לאיזון יחסי הסחר בין ארה"ב לסין". עד 30 ביוני יפרסם הממשל מגבלות על השקעות סיניות בארה"ב, נאמר בהודעה.

הביקורת מצד המגזר העסקי בארה"ב על הודעת טראמפ לא איחרה לבוא. "הטלת מכסים מגלגלת את עלות התנהלות הסחר הבלתי־הוגנת של סין לצרכנים, יצרנים, חקלאים וחוואים אמריקאים. זאת אינה הגישה הנכונה", נאמר בהודעה שפירסמה לשכת המסחר של ארה"ב, הלובי העסקי הגדול ביותר במדינה.

המכסים שעל הטלתם הודיעה היום שלשום ארה"ב כוללים "מוצרים הקשורים לתוכנית האסטרטגית של סין, 'תוצרת סין 2025', שבמסגרתה רוצה סין להפוך למובילה בתחומי היי־טק מתקדמים שיניעו צמיחה כלכלית עתידית בסין, אך יפגעו בצמיחה הכלכלית בארה"ב ובמדינות רבות אחרות", נאמר בהודעת הבית הלבן.

טראמפ הדגיש בהודעה את "ידידותו הגדולה" עם נשיא סין, שי ג'ינפינג, אך הוסיף כי המסחר בין שתי המדינות "היה מאוד לא הוגן, מזה זמן רב מאוד".

ארה"ב רוצה שסין תשים קץ לנהלים שלדברי ממשל טראמפ מעודדים העברה של קניין רוחני לידי חברות סיניות, כמו למשל חיוב חברות זרות להיכנס לשותפויות עם חברות מקומיות כתנאי לכניסה לשוק הסיני.

הסחר של ארה"ב עם שותפותיה המרכזיות, ב-2017, במיליארדי דולרים

זמן קצר לאחר ההודעה על הטלת המכסים האמריקאיים, פורסמה באתר האינטרנט של משרד המסחר של סין הודעה שבה נאמר כי סין תטיל בתגובה מכסים בהיקף זהה על יבוא מארה"ב, וכי כל ההסכמות שאליהן הגיעו שני הצדדים קודם לכן בטלות. "ארה"ב ממשיכה לשנות את דעתה ופתחה עכשיו במלחמת סחר", נאמר בהודעת משרד המסחר הסיני. לפי ההודעה, "סין אינה מעוניינת במלחמת סחר", אך "תשיב מלחמה שערה" כדי להגן על האינטרסים הלאומיים שלה, על הגלובליזציה ועל מערכת הסחר העולמית.

"ננקוט באופן מיידי צעדי מיסוי באותו היקף ובאותה עוצמה", נכתב בהודעה הסינית. "כל ההסכמות בתחום הכלכלי ובתחום הסחר שאליהן הגיעו שני הצדדים לפני כן אינן תקפות עוד".

משרד המסחר של סין גם קרא למדינות נוספות "לנקוט פעולה משותפת נגד ההתנהגות המיושנת של ארה"ב שמחזירה אותנו לאחור".

"סין בהחלט אינה חפצה במלחמת סחר, אבל לנוכח ההתנהגות הזדונית, המזיקה וקצרת־הרואי של ארה"ב, סין צריכה לנקוט צעדי נגד עוצמתיים ולהגן בנחרצות על האינטרס הלאומי ועל האינטרס של העם", הוסיף המשרד.

בהודעה נפרדת שפירסמה רשות המכס של סין נאמר כי המדינה תגדיל ב–25% את המכסים על יבוא של 659 מוצרים שונים מארה"ב, בשווי כולל של 50 מיליארד דולר. מכסים על יבוא בסך 34 מיליארד דולר יוטלו החל מ-6 ביולי, ויכללו מוצרים חקלאיים, ובהם פולי סויה, תירס, חיטה, אורז, בשר, דגים, מוצרי חלב, אגוזים וירקות. ההתמקדות של סין בהטלת מכסים על יבוא סחורות חקלאיות צפויה לפגוע במיוחד בתומכיו של טראמפ באזורים החקלאיים של ארה"ב.

לפי נתוני המכס הסיני, היבוא החקלאי של סין מארה"ב הסתכם בשנה שעברה ב-24.1 מיליארד דולר, דיווח בחודש שעבר העיתון "פיפלס דיילי". סכום זה היווה כ–19% מסך היבוא החקלאי של סין ב–2017, שהסתכם ב–125.9 מיליארד דולר, לפי נתוני משרד החקלאות של סין.

ארה"ב ייבאה מסין בשנה שעברה סחורות בשווי של 505 מיליארד דולר, וייצאה לסין כ–130 מיליארד דולר, ועקב כך רשמה ב–2017 גירעון סחר של 375 מיליארד דולר מול סין, לפי נתוני הממשל בארה"ב.

טראמפ מהמר כי סין תמצמץ ראשונה בקרב על מכסים. "תקוותנו היא שזה לא יוביל לתגובה נמהרת מצד סין", אמר לייטהייזר בראיון בפוקס ניוז לאחר הכרזת המכסים. הרבה תלוי בנכונותו של טראמפ ללכת רחוק כדי להשיג את מטרותיו. ייתכן שהוא יסלים את המלחמה בזמן קצר מאוד, אמרו לבלומברג מקורות יודעי דבר.

"השאלה היא אם ממשל טראמפ באמת רוצה לשאת ולתת עם סין, או קודם לגרום לה לנזק, ורק לאחר מכן להתחיל במגעים רציניים", אמר סקוט קנדי, סגן מנהל לימודי סין במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים בוושינגטון. להלן כמה תרחישים אפשריים.

1. שני הצדדים נסוגים

לפני פחות מחודש, התרחיש הזה נראה אפשרי. בעקבות שיחות בין שתי המעצמות בוושינגטון, אמר שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין כי הממשל "מכניס את מלחמת הסחר להקפאה", ולא יטיל מכסים על סין. התקוות התעוררו כי ארה"ב תקבל העלאה מתונה ברכישות סיניות של מוצרים אמריקאיים, אך תוך ימים הנשיא נסוג ממתווה השיחות.

הפסקת אש קצרת טווח נראית עתה בלתי־סבירה. ביום שישי אמר בכיר בממשל כי ארה"ב מעוניינת בשינויים מבניים בדרך שבה סין מנהלת את הסחר הטכנולוגי. הממשל רוצה שבייג'ין תפסיק לאלץ חברות אמריקאיות להעביר את הידע שלהן לסין. בייג'ין אותתה כי לא תסכים לשינויים גדולים בתוכנית "תוצרת סין 2025" שלה, שמתווה את הדרך להובלה שלה בתעשיות פורצות דרך כמו בינה מלאכותית.

2. סין תמצמץ ראשונה

נשיא סין יצא להגנתו של הסדר הקיים בסחר העולמי. מבחינת סין, המון מוטל על כף המאזניים. במשך שנים השקעות של הממשלה והיצוא הניעו את צמיחתה. ממשלת שי מנסה להעביר את הדגש לצריכה פרטית, תוך האטה הדרגתית ומבוקרת של הצמיחה. מלחמת סחר עלולה לשבש את הניהול הזהיר של הכלכלה הסינית, שהפגינה במאי סימנים של האטה.

התרחיש הטוב ביותר לארה"ב הוא שסין תיסוג בתחום הטכנולוגיה, תפסיק לדרוש ידע מחברות אמריקאיות ותפתח את השוק שלה ליותר מוצרים ושירותים אמריקאיים. "טראמפ מהווה קלף מנצח עבור נציגי המשא ומתן מאחר שהוא מעניק להם תנופה וגיבוי מלא, אמר רוד האנטר, שותף בפירמת עורכי הדין בייקר מקנזי, שהיה מנהל הכלכלה הבינלאומית במועצת הביטחון הלאומית של הבית הלבן תחת הנשיא ג'ורג' וו. בוש.

3. ארה"ב תמצמץ ראשונה

טראמפ מתגאה ביכולת המשא ומתן שלו. הוא כתב את הספר "אמנות העסקה", שבו הוא מתאר כיצד השיג את רצונו בעסקות נדל"ן. ואולם קיימים ספקות בנוגע ליכולתו כנשיא. מאמצי ארה"ב לשנות את הסכם הסחר החופשי הצפון אמריקאי (נפטא) כושלים. מבקרים טוענים כי טראמפ לא השיג הרבה בפגישתו עם שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, בשבוע שעבר. אפשרי בהחלט כי סין תחשוף את הבלוף של טראמפ, וזאת מכיוון שהסינים יודעים כי טראמפ נהנה מהעליות בשוק המניות והצמיחה בכלכלת ארה"ב — שעלולים להיות בסיכון במקרה של מלחמת סחר.

רשימת המוצרים שהסינים רוצים למסות בתגובה כוללת מגוון של מוצרים חקלאיים כמו סויה וכותנה. אם יתממשו, המכסים יפגעו קשות במדינות החקלאיות שתמכו בטראמפ בבחירות ב–2016. "מה שטראמפ מאותת פה הוא שברצונו להמשיך במגעים ולפתור את המחלוקות בטווח הקצר ולא בארוך", אמר טרי היינס, מנהל וראש תחום מחקר פוליטי במכון המחקר אוורקור ISI, לבלומברג טלוויז'ן.

4. מלחמת סחר כוללת

יש סיבה להאמין כי ארה"ב וסין לא יפתרו את הבעיה בקרוב, וכי המצב יסלים במהירות. אף צד אינו רוצה להיתפש כחלש. טראמפ עלה לשלטון בזכות תמיכה של מדינות "רצועות החלודה" בארה"ב — שבהן תעשיות כבדות שסבלו מהגלובליזציה. בחירות האמצע לקונגרס בנובמבר מפעילות עליו לחץ לקיים את הבטחותיו לבסיס המצביעים שלו. הפיכתה של סין למנהיגה גלובלית היא חלק מהאסטרטגיה ארוכת הטווח של הנשיא שי, ומאיימת על ארה"ב.

אם טראמפ ידרוש שינוי מערכתי במודל הכלכלי של סין, העולם יסבול מתקופה ארוכה של מתיחות בין סין לארה"ב. ממשלים קודמים בארה"ב דחקו בבייג'ין להפסיק לשלוט בתעשיות כמו פלדה, אך לא הצליחו להשיג את רצונן.

חברת המחקר בלומברג אקונומיקס מעריכה כי למלחמת סחר תהיה השפעה ישירה מוגבלת על הצמיחה בשתי המדינות. ואולם זה ישתנה אם הקונפליקט יחלחל ויפגע בביטחון העסקי והצרכני. "מלחמת סחר יכולה להתפתח בדרכים שונות, החל בהתכתשות שולית וכלה במערכה כוללת, עם נזק רב לעובדים, לחקלאים ולצרכנים בארה"ב", אמר מייקל סמארט, מנהל רוק קריק גלובל אדווייזורס. "אנחנו עוד לא שם, אבל זה מפחיד, כי נראה שאנחנו בדרך לסכסוך רציני, וקשה לראות את דרך היציאה ממנו", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker