למרות הסנקציות שהוטלו עליו: ענקית הסחורות גלנקור תשלם תמלוגים לדן גרטלר

התשלומים יועברו ביורו ובאמצעות בנק מחוץ לארה"ב, לאחר שארה"ב הטילה בדצמבר האחרון סנקציות על גרטלר בטענה להתנהלות מושחתת בקונגו

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן גרטלר ליד מכרה במחוז קטנגה בקונגו, ב-2012
דן גרטלר ליד מכרה במחוז קטנגה בקונגו, ב-2012צילום: בלומברג

גלנקור, החברה הגדולה בעולם למסחר בסחורות, בודקת את גבולות הסנקציות של ארה"ב. לאחר הפסקה של כמה חודשים, חזרה החברה לשלם לישראלי דן גרטלר, שותפה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, כדי לשמור על הגישה שלה למכרות חשובים במדינה. גלנקור הפסיקה השנה לשלם תמלוגים לחברה של גרטלר לאחר שארה"ב הטילה עליו סנקציות בשל חשדות לשחיתות בעסקות שלו עם ממשלתו של ג'וזף קבילה, שליט קונגו. כעת היא שבה לשלם לו, ללא אישור מצד הרשויות בארה"ב.

גלנקור אמרה כי ההסדר עם גרטלר הוא "האופציה היחידה שיש בידינו להימנע מסיכון של החרמה" של נכסיה במכרות בקונגו. המכרות, מוטנדה ו-KCC, עשירים בנחושת וקובלט, ומהווים חלק חשוב באסטרטגיה של גלנקור להרוויח מעלייתן של הסוללות למכוניות חשמליות.

התשלומים לגרטלר יהיו ביורו ולא בדולר ודרך בנק לא אמריקאי, לפי ההודעה שפורסמה היום. דובר מטעם החברה אמר כי גלנקור דנה בעניין עם הרשויות בארה"ב ובשווייץ, אך סירב לומר אם משרד האוצר האמריקאי התחייב כי לא ינקוט צעדים נגד החברה בשל הפרת סנקציות.

בדצמבר הטילה ממשלת ארה"ב סנקציות על גרטלר בטענה שצבר מאות מיליוני דולרים דרך עסקות כריה "מפוקפקות ומושחתות" ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, האשמה שהוא מכחיש. שתי חברות הכריה של גלנקור במדינה, KCC ומוטנדה, שילמו בשנים האחרונות תמלוגים לחברות בבעלות גרטלר, כפי שדרשה מהן גקהמיינס, חברת הכריה של הממשלה. אולם גלנקור אמרה כי הפסיקה לשלם את התמלוגים האלה, כדי להימנע מהפרת הסנקציות.

ב-27 באפריל חברה הקשורה לגרטלר הגישה תביעה בקונגו בדרישה להקפיא חלק מהנכסים של KCC ומוטנדה, ובה דרשה גם פיצויים של קרוב ל-3 מיליארד דולר על תמלוגים לא משולמים. כעת יקבל גרטלר 25.6 מיליון יורו (29.7 מיליון דולר) בתמלוגים מהפעילות במוטנדה השנה. התמלוגים מ-KCC ישולמו רק ב-2019.

נגד גרטלר הועלו בשנים האחרונות לא פעם טענות לגבי שחיתות בקונגו, אך הוא הכחיש אותן ולא הוגש נגדו מעולם כתב אישום. גרטלר, שסבו היה ממייסדי בורסת היהלומים ברמת גן ב-1947, הגיע לקונגו ב-1997, כשהיה בן 23, בחיפוש אחר יהלומים גולמיים. בינו לבין קבילה, שעמד אז בראש צבא קונגו וכיום הוא נשיא המדינה, התגבשה חברות עמוקה. מאז גרטלר השקיע בברזל, זהב, קובלט ונחושת, כמו גם חקלאות, נפט ובנקאות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker