שקרים, טיוח ומקורבים שמשקרים בשביל אשת ראש הממשלה - ביפן

אשתו של ראש ממשלת יפן היתה מעורבת בשערורייה למכירת קרקעות. הטיוח והאתרוג על ידי המקורביה מסכנים כעת את מערכת הממשל במדינה

ניו יורק טיימס
קואיצ'י נקאנו
טוקיו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראש ממשלת יפן, שינזו אבה
ראש ממשלת יפן, שינזו אבהצילום: רויטרס

תחילה נחשפה עסקת קרקעות שבה היתה מעורבת אשתו של ראש הממשלה, ולאחר מכן נחשף טיוח בקנה מידה עצום על ידי פקידי ממשל. השר הרלוונטי מכיר בכך שפעל שלא כהלכה, מתנצל ואומר שהוא ימלא את חובתו - על ידי החזרת שכר של שנה שלמה כשר בקבינט, כ-15,600 דולר.

ביפן רואים בזה כיום התנהלות נאותה של הממשלה. הבכיר המדובר הוא טארו אסו, שר האוצר שסירב להתפטר, בתמיכתו של ראש הממשלה שינזו אבה.

פרטי עסקת הקרקעות, שבה מעורבת חברה להפעלת בתי ספר בשם מוריטומו גקואן בעלת קשרים לאשתו של אבה, עדיין אינם ברורים. אולם כבר ידוע שהטיוח גרוע יותר מהעבירה ושהאחראים לו עשויים לחמוק מעונש. ממשל אבה, שהסתבך בשערוריות וזוכה לתמיכה דלה מאוד בסקרים, סבור שהוא יצליח לעבור את התקופה הסוערת בשלום ומסתמך על אדישות הציבור. ייתכן שהוא צודק.

ביוני 2016 העניקו בכירים במשרד האוצר הנחה של יותר מ-85% על קרקע שנמכרה למורטומו גקואן. אחרי שאבה התחייב להתפטר אם יימצאו ראיות למעורבות שלו ושל אשתו בעסקה, השמידו או פגעו פקידי ממשל בנתונים שהיו עשויים להפליל אותם. על פי משרד האוצר עצמו, נערכו שינויים במעל 800 פסקאות ביותר מתריסר מסמכים רשמיים בתחילת 2017, במטרה להעלים סתירות עם דבריהם של פקידי ממשל למחוקקים באופוזיציה, שתחקרו אותם בנוגע לעסקה.

אסו, המכהן כסגן ראש הממשלה, ונובוהיסה סגאווה, מי שכיהן כמנכ"ל המשרד הפיננסי, המנהל נכסים בבעלות המדינה, מסרו למחוקקים מידע כוזב בחקירה: אסו עשה זאת 11 פעמים וסגאווה לא פחות מ-43 פעמים. ממסמכים ממשלתיים שהודלפו עולה כי מינהלת ביקורת החשבונות, העצמאית כביכול, שיתפה פעולה עם משרדי ממשלה במטרה להגן על אבה.

על פי חשדות, ייתכן שמשרד האוצר עדיין מסתיר נתונים מפלילים. ואולם ב-31 במאי, החליטה התביעה באוסאקה לא להגיש כתב אישום נגד אף אחד מבין 38 החשודים שחקרה (ובהם 37 פקידי ממשל) בגין הפרת אמונו של משלם המסים.

טארו אסו, שר האוצר של יפן
טארו אסו, שר האוצר של יפןצילום: Jose Luis Magana/àéÎôé

בשערורייה גדולה אחרת, הפיק מוסד חינוכי אחר רווחים מהטבות יוצאות דופן שסייעו לו לזכות במכרז ממשלתי לפתוח בית ספר לווטרינריה. מסמכים רשמיים מ-2015 מתייחסים ל"כוונותיו של ראש הממשלה" ככוח המניע את העסקה ומזכירים פגישות בין פקיד ממשלה מקומי לבין מזכיר של ראש הממשלה, ובין אבה לבין מנהל תאגיד בתי הספר, קוטארו קאקה, ידיד של אבה מימי הלימודים באוניברסיטה.

לדברי אבה וקאקה לא היה כל פגם בהתנהלותם ואולם רק 14% מהמשתתפים בסקר דעת קהל שערך היומון מאיניצ'י ב-27-26 במאי אמרו שהם מאמינים להסבריו של ראש הממשלה בנוגע לעסקה. 70% אמרו שהם אינם מאמינים לו.

תרבות של שוחד

התנהלות שלטונית לא תקינה מאפיינת את יפן זה שנים רבות. אחרי מלחמת העולם השנייה חולקה המדינה למחוזות בחירה. כך יכלו גם מפלגות קטנות לקבל הזדמנות להיבחר, כדי לעודד ייצוג פרופורציוני. אולם במציאות ביצר הדבר את כוחה של המפלגה הליברל דמוקרטית השמרנית, שלמדה כיצד למנות נציגים בתגובה להלכי הרוח בעם, ופילג את האופוזיציה לגמרי. המפלגה הליברל דמוקרטית, מפלגתו של אבה, שלטה במשך כמעט ארבעה עשורים. בין הפוליטיקאים, הפקידים והתאגידים התפתחו יחסי כדאיות שזכו לכינוי "משולש הברזל", וההתנהלות של הקבוצות הללו על פי האינטרסים הצרים שלהן הכתיבו עד מהרה את המתנהל בזירה הפוליטית, ועודדו שחיתות ושיתופי פעולה מפוקפקים.

בתקופה שאחרי המלחמה הקרה הונהגו רפורמות שונות במטרה ליצור מערכת דו מפלגתית בסגנון בריטי, ולהבטיח חילופי שלטון. ואולם השיטה נכשלה, ועל כך יעידו בחירות 2012 שבהן עלה אבה באחרונה לשלטון. אף שהמפלגה הליברל דמוקרטית קיבלה פחות קולות משקיבלה ב-2009, שבהן הפסידה, המפלגה ושותפתה לקואלציה השיגו רוב מוחלט בדיאט - הפרלמנט היפני. אבה אייש במינויים פוליטיים עמדות שנחשבו בעבר למחוסנות מפני השפעה פוליטית, ובהן תפקידים בבנק של יפן וברשת השידור הציבורי NHK. המפלגה הליברל דמוקרטית נקטה אמצעים להגביל את יכולתו של הגוף המחוקק להגביל את הגוף המבצע.

עתה, משהצטבר כוח כה רב בידי משרד ראש הממשלה, העביר אבה סדרה של חוקים שנויים במחלוקת, ובהם חוקים הנוגעים למערכת הביטחון. העדפת המקורבים והשחיתות חזרו במשנה כוח. השערוריות של היום נראות פעוטות בהשוואה לשערוריית השוחד של תאגיד לוקהיד בשנות השבעים, או שערוריית הסחר במידע פנים במדינה בשנות השמונים. ואולם שערוריית הטיוח הנוכחית מציגה איך מטרת מעשיהם של המעורבים היתה להגן על אבה אישית – וזה חדש ביפן. השערורייה חותרת תחת הלגיטימיות של מערכת הממשל היפנית באופן חסר תקדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker