טסים בקיץ לאירופה? תתכוננו לקטסטרופה אווירית

שביתת פקחי הטיסה בצרפת גורמת לעיכובים בכל התעבורה האווירית ביבשת. מנכ"ל ריאנאייר מזהיר מ"קריסה" לקראת הקיץ

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מטוסים של אייר פראנס חונים בשדה התעופה שארל דה גול
מטוסים של אייר פראנס חונים בשדה התעופה שארל דה גול. העובדים משתמשים במזג האוויר כתירוץ לביטול טיסותצילום: STEPHANE DE SAKUTIN/àéÎàóÎ

חברות תעופה רבות באירופה מזהירות מפני עיכובים, איחורים וביטולים רבים של טיסות בעונת הקיץ העמוסה. על פי הודעותיהן, שביתת פקחי התעבורה האווירית בצרפת עשויה לפגוע בתנועה של כל המטוסים ביבשת.

בחודשים האחרונים עורכים הפקחים בצרפת שביתות של כמה ימים בכל פעם, במחאה על הרפורמות הכלכליות שמנסה לקדם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, ובמחאה על שכרם הנמוך, לדבריהם.

חברת התעופה הגדולה באירופה, ריאנאייר, פירסמה היום אזהרה לרשויות באירופה כי אם השביתה תימשך בעונת הקיץ, ההפסדים לחברות התעופה והפגיעה בנוסעים תהיה קשה. החברה דורשת מהאיחוד האירופי ומהממשלות באירופה "התערבות דחופה למניעת הקריסה". החברה מזהירה גם מפני מחסור בעובדי פיקוח במקומות אחרים באירופה, ואומרת שהשילוב בין השביתות לעומס מוביל למצב "מדאיג".

לפי נתונים של ריאנאייר, בחודש מאי לבדו ביטלה החברה 1,000 טיסות, לעומת 43 טיסות שבוטלו בחודש המקביל ב-2017. איזיג'ט המתחרה ביטלה 900 טיסות בחודש שעבר, לעומת 117 טיסות שבוטלו במאי 2017.

מטוס של חברת ריינאייר
מטוס של חברת ריינאיירצילום: REUTERS

ראינאייר אמרה גם ש-117 אלף טיסות נדחו, ומתוכן יותר מ-71 אלף טיסות נדחו בגלל השביתות. 56 אלף טיסות התעכבו במאי ביותר מ-15 דקות – נתון הגבוה פי ארבעה בהשוואה עיכובי הטיסות במאי 2017.

חוץ מעיכובי הטיסות בגלל השביתות, מזג האוויר במאי גרם לביטולים ועיכובים של טיסות רבות באופן חריג לחודש זה. לפי ריאנאייר, רוב העיכובים שנגרמו בגלל מזג האוויר קרו בימים שישי ושבת, ויכול להיות שהעובדה הזו מרמזת לכך שלעתים מזג האוויר היה רק תירוץ לעיכובי טיסות, שנועדו לחפות על המחסור בפקחי טיסות.

כך הגיבה חברת התעופה ריאנאייר לשביתה בצרפת בחשבון הטוויטר שלה:

האיחוד האירופי הציב לעצמו יעדים של איחור ממוצע של חצי דקה לטיסה ב-2018. ריאנאייר טוענת כי בשל השיבושים הקשים, האיחור הממוצע ב-2018 יהיה לפחות דקה וחצי לטיסה.

מנכ"ל ראינאייר, מייקל או'לירי, אמר כי "הפקחים שוב ישבתו בסוף השבוע הקרוב, ויגרמו לביטולים של מאות טיסות ולפגיעה בתוכניות נסיעה של אלפי נוסעים. רבות מהטיסות האלה בכלל לא מגיעות לצרפת, ובכל זאת הן ייפגעו - משום שצרפת דורשת מחברות התעופה לבטל טיסות שעוברות מעל לשטחה".

הוא הוסיף כי "השיבושים האלה אינם מתקבלים על הדעת ואנחנו קוראים לממשלות גרמניה ובריטניה ולנציבות האירופית לעשות משהו דחוף ונחוש כדי להבטיח שיהיו מספיק פקחי אוויר, ושטיסות שעוברות מעל לצרפת לא ייפגעו מהשביתות הכלליות התכופות במדינה". הוא אמר גם שפקחי הטיסות בכל אירופה קרובים לקריסה, ושבכל יום מבוטלות מאוד טיסות "פשוט בגלל שאין מספיק פקחים שיוכלו להתמודד עם הטיסות".

מאז שנכנס לתפקידו כנשיא צרפת במאי 2017, מקדם מקרון רפורמות כלכליות בניסיון להגדיל את התפוקה והיעילות של המגזר הציבורי במדינה. ואולם ניסיונותיו מעוררים זעם רב בקרב העובדים, שחוששים מפגיעה בתנאי העסקתם. חלק מהשביתות של פקחי הטיסות נערכות כשביתות הזדהות עם עובדי מגזרים אחרים במדינה, כמו עובדי הרכבות, שמנסים להילחם בתוכניות ההפרטה של מקרון.

מקרון גם מעוניין לקדם חוקי עבודה חדשים, שיאפשרו להעסיק ולפטר עובדים בקלות רבה יותר. בחלק מהמגזר הציבורי בצרפת, כמעט שלא ניתן כיום לפטר עובדים, שזוכים לקביעות בשלב מוקדם יחסית ולעתים יכולים לצאת לגמלאות בגיל 52.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker