מחיר הרמאות: פולקסווגן תשלם בגרמניה קנס של מיליארד יורו

יצרנית הרכב הגרמנית הודיעה שלא תערער על הקנס שהושת נגדה בגרמניה בגלל שערוריית מנועי הדיזל

מגדל משלוחים של פולקסווגן בוולפסבורג, גרמניה
מגדל משלוחים של פולקסווגן בוולפסבורג, גרמניהצילום: Michael Sohn/אי־פי
לוגו רויטרס
רויטרס

פולקסווגן תשלם קנס של מיליארד יורו על שערוריית זיוף נתוני פליטת המזהמים ממנועי הדיזל. זהו אחד הקנסות הגבוהים ביותר שהושת על ידי הרשויות בגרמניה נגד חברה.

בינואר 2017 הגיע פולקסווגן להסדר טיעון בארה"ב שבמסגרתו שילמה 4.3 מיליארד דולר כדי ליישב את התביעות הפליליות והאזרחיות שהוגשו נגד החברה שהתקינה תוכנה לא חוקית במערכת ניהול המנוע שלה שגרמה לכך שבתנאי מעבדה נראה כאילו מנועי הדיזל מזהמים פחות.

"אחרי בדיקה מעמיקה, פולקסווגן קיבלה על עצמה את הקנס והיא לא תגיש ערעור נגדו. בכך, פולקסווגן מודה באחריותה על משבר הדיזל ומחשיבה זאת כצעד משמעותי לקראת יציאה ממנו", כתבה החברה בהודעה מטעמה.

הפגנות פעילי איכות הסביבה מול משרדי פולקסווגן בפולסבורג, גרמניה, 2015
הפגנות פעילי איכות הסביבה מול משרדי פולקסווגן בפולסבורג, גרמניה, 2015צילום: בלומברג

משרד התובע בבראונשווייג שבמדינת סקסוניה התחתונה, הורה להשית את הקנס על יצרנית הרכב בגלל הפגמים הארגוניים בפיקוח שלא הצליחו למנוע את התקנת תוכנת זיוף הנתונים ב-10.7 מיליון מכוניות שיוצרו בין 2007 ל-2015.

בהודעה שפירסם כתב משרד התובע כי הוא "סבור שהתקיימה הפרה של חובת הפיקוח" והוסיף שהקנס לא תקף לגבי תביעות אזרחיות או תביעות של בעלי מכוניות. ואולם הקנס מביא לסיומו את ההליכים הרגולטוריים שננקטו נגד החברה בגרמניה, והיא מקווה כי בכך ייסגרו החקירות נגדה גם במדינות נוספות באירופה.

בניתוח של חברת הייעוץ אווקור, נטען כי ייתכן שהקנס יסייע לסגירת כל התיקים הפליליים נגד פולקסווגן באירופה. ואולם החברה צריכה להתמודד עוד עם תביעות מטעם בעלי המניות. סכום הקנס לא נכלל ב-28.5 מיליארד יורו שהפרישה פולקסווגן לכיסוי הוצאות הקשורות הפרשייה, והוא צפוי לפגוע בתוצאות החברה, לפי אוורקור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker