סנקציות וכסף: כך מרוויחים החברים של פוטין מהמונדיאל

רוסיה השקיעה כ-11 מיליארד דולר בגביע העולם בכדורגל ■ רוב הפרויקטים הגדולים הוקמו על ידי החברים של פוטין - שנמצאים ברשימת הסנקציות של ארה"ב

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין (מימין), ונשיא פיפא, ג'אני אינפנטינו לפני פתיחת משחקי גביע העולם בכדורגל
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין (מימין), ונשיא פיפא, ג'אני אינפנטינו לפני פתיחת משחקי גביע העולם בכדורגלצילום: SPUTNIK/øåéèøñ

השקעת השיא במשחקים האולימפיים בסוצ'י ב-2014 היתה דוגמה לבזבזנות הרוסית, אבל ההוצאות לקראת משחקי גביע העולם בכדורגל, שהחלו אתמול (ה'), מרוסנות יותר. על אף המאמצים לשמור על השליטה בהוצאות, משטרו של הנשיא פוטין לא למד איך להתקמצן.

הערכת העלות הנפוצה ביותר על המשחקים האולימפיים בסוצ'י היא של 51 מיליארד דולר, 11 מיליארד דולר יותר מהמשחקים האולימפיים שנערכו ב-2008 בבייג'ין ונחשבו עד אז ליקרים ביותר. ממשלת רוסיה מעולם לא הודתה שהיא הוציאה כל כך הרבה. הממשלה נקבה במספרים הרבה יותר נמוכים: פוטין בעצמו טען שארצו הוציאה 215 מיליארד רובל (כ-6.4 מיליארד דולר לפי שער החליפין של ינואר 2014). ניתוח מפורט יותר שפירסם הפעיל נגד שחיתות אלכסיי נוולניי טוען כי האולימפיאדה בסוצ'י עלתה 45.8 מיליארד דולר, אבל הממשלה שילמה רק 3.5% מהסכום, היתר בא מחברות ומ-VEB הבנק לפיתוח המדינה.

פוטין מפרסם ברכה לקראת המונדיאלקרדיט: פוטין מפרסם ברכה לקראת המונדיאל

בחלוקה להוצאות לנפש, רוסיה שנייה רק ליוון ולתוכנית ההוצאות ההרסנית שלה על האולימפיאדה ב-2004.

אבל גביע העולם בכדורגל הוא לא כל כך בזבזני. הוועדה המארגנת פירסמה באפריל דו"ח שבו נטען כי ההוצאות הגיעו ל-683 מיליארד רובל, בערך 11 מיליארד דולר בשער החליפין הנוכחי. כיום, אין מי שמערער על ההערכה הזו. כשרוסיה הגישה את ההצעה לאירוח המשחקים, היא הצהירה שתוציא 3.82 מיליארד דולר על שחזור אצטדיונים ובניית חדשים. בסופו של דבר היא הוציאה 4.3 מיליארד דולר. זו חריגה תקציבית, אבל לא דומה למה שקרה בסוצ'י, שבה אולם ההחלקה על הקרח הוקם במחיר של 272 מיליון דולר, על אף שבתכנון המקורי מחירו היה צריך להיות 44 מיליון דולר.

רוסיה הוציאה על המשחקים יותר מדרום אפריקה, שהוציאה 40 מיליארד ראנד (5.2 מיליארד דולר לפי שער החליפין של יוני 2010) מתקציב הממשלה והרשויות המקומיות. משחקי גביע בעולם ב-2014 שנערכו בברזיל הנגועה בשחיתות עלו 15 מיליארד דולר.

עלויות בנייה ושיפוץ אצטדיונים לקראת המונדיאל

4.8 מיליארד דולר מהסכום הכולל בגביע העולם השנה הופנו לשיפוץ שדות תעופה ותשתיות חיוניות נוספות ברוסיה - שהמדינה זקוקה להן ללא קשר לגביע העולמי.

החברים של פוטין משתתפים בחגיגה

החברים של פוטין, ובהם כמה אנשי עסקים שהוטלו עליהם סנקציות כבדות, קיבלו חוזים ממשלתיים גדולים. אבל הממשלה פיקחה הפעם על פרויקטי הבנייה בשבע עיניים באמצעות סוכנויות אכיפת החוק האימתניות שלה. במארס נעצר זיוודים מאגומדוב, קבלן פרויקטים לקראת הגביע העולמי בחשד למעילה בכספים ממשלתיים שיועדו לבנייה. משרד הספורט הרוסי הגיש בפברואר תלונות נגד כמה קבלנים נוספים, ובהם החברה של גנדי טימצ'נקו, ידידו של פוטין. לטענת משרד הספורט, הקבלנים חרגו מהתקציב ב-2.38 מיליארד רובל.

13 אנשי עסקים רוסים וחברות שקשורות לגביע העולמי נכללים ברשימת הסנקציות של משרד האוצר האמריקאי בארבע השנים האחרונות בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה או בגלל ההתערבות המיוחסת לרוסיה בבחירות בארה"ב. במסגרת הסנקציות, נחסמה הגישה של אנשי העסקים והחברות לנכסים שלהם בארה"ב ובמדינות מסוימות באירופה, וחברות אמריקאיות לא מורשות לנהל עמם קשרי מסחר.

על אף הפיקוח ההדוק יותר והערכות עלויות מציאותיות יותר כבר בתחילה, משחקי הגביע העולמי ברוסיה יקרים מאוד בחישוב ההשקעה בתשתית האצטדיונים ביחס למושבים. מהבחינה הזו, רמת ההשקעה של המארחות הקודמות היתה נמוכה משל רוסיה (לא כולל גרמניה, שבה תשתית כדורגל טובה והיא לא נדרשה לערוך שיפוצים נרחבים).

הכנות אחרונות למונדיאל מחוץ לאצטדיון בסוצ'י, רוסיהצילום: Thanassis Stavrakis/àéÎôé

לפי חישוב שערך אתר StadiumDB.com רוסיה הוציאה על כל מושב באיצטדיונים באמצעות הקמה או שיפוץ 9,200 דולר, לעומת 5,900 דולר בברזיל 2014 ו-3,800 דולר בגרמניה ב-2006.

אין ספק שממשלת רוסיה ניסתה להפיק לקחים מהאולימפיאדה בסוצ'י ולא להיגרר לבזבוזי ענק. אבל השיטה של פוטין, שבה הוצאות מנופחות לפרויקטים ממשלתיים מהוות מקור לעושר פרטי, לא יכולה לעודד בנייה זולה. זו סיבה נוספת שבגינה רוסיה לא תוכל לעמוד ביעדי הפיתוח שקבע פוטין, וזו גם כנראה הסיבה שבגללה הזינוק במחירי הנפט בסוף העשור הקודם לא הפך את רוסיה לאחת מהמדינות העשירות בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker