נייטרליות הרשת מתה מזמן – בגלל המונופולים הדיגיטליים

הרעיון של נייטרליות רשת, שמונע מחברות טלקום וכבלים לחסום תכנים מסוימים באינטרנט, נראה פעם מבטיח - אבל היום הוא נשמע מיושן

ניו יורק טיימס
פרהד מנג'ו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד ביטול נייטרליות רשת
ניו יורק טיימס
פרהד מנג'ו

כשהחלו לדבר על הרעיון של נייטרליות רשת, ב-2004 או 2005, הוא נשמע די פשוט: בואו נמנע מחברות טלקום וכבלים להשפיע על התוכן שאנחנו רואים באינטרנט.

זה נשמע מובן מאליו שההבטחה הגדולה של האינטרנט היא שהוא פועל מחוץ להשפעתם של המונופולים הקיימים בשוק התקשורת. מאחר שחברות טלקום וכבלים לא יכולות היו יותר להכתיב בקלות את מה שקורה ברשת, האינטרנט התמלא בעשרות רעיונות חדשים לגמרי. כמה מהדוגמאות הבולטות לכך הן בלוגים, סקייפ, שיתוף קבצים, יוטיוב, נטפליקס – רעיונות ששינו את החשיבה שלנו לגבי מה שאפשרי במדיה והתקשורת, ובדרך הציבו איום קיומי בפני הענקיות המבוססות.

מלבד חברות הטלקום והכבלים עצמן, קשה היה להבין מדוע עוד מישהו יתנגד לעיקרון הפשוט של הגנה על הסביבה שהופך הכל לאפשרי. ובכל זאת, עשור וחצי מאוחר יותר, אג'יט פאי, יו"ר נציבות התקשורת הפדרלית, קובר את נייטרליות הרשת בעודה בחיים. החל מיום שני השבוע כללי נייטרליות הרשת בארה"ב מבוטלים באופן רשמי.

נייטרליות הרשת היתה טובה מדי עבורנו. ואפילו אם היא תחזור לחיים, הרעיון לפיו האינטרנט צריך להרשות לעצמו מידה מינימלית לפחות של תחרותיות שתאפשר כניסה של מתחרים חדשים נשמע מיושן מאוד.

האינטרנט מנוהל כיום בידי ענקיות. קומץ של מעצמות טכנולוגיה אמריקאיות – אמזון, אפל, פייסבוק, גוגל ומיקרוסופט – שולטות בתשתית הדיגיטלית החשובה ביותר, וקומץ של חברות פס רחב – AT&T, צ'רטר, ורייזון וקומקאסט – שולטות ברוב החיבורים לאינטרנט בארה"ב. עצם הרעיון, שלפיו אסור שחברות גדולות יכתיבו את מה שקורה באינטרנט נשמע עכשיו מגוחך. חברות גדולות, כיום, הן פחות או יותר האינטרנט בעצמו. בעולם כזה אין שום סיכוי לנייטרליות רשת.

אז מה עכשיו? אנשים טועים לחשוב שביטולה של נייטרליות הרשת יוביל באופן מיידי לשינויים דראסטיים ברשת. אבל זה לא יקרה. מפני שיש עדיין על הפרק תביעות וחקיקות, מחאות מצד פעילים וכתבות בתקשורת, חברות הפס הרחב יהיו זהירות מאוד בטווח הקצר ויתנהגו יפה. האינטרנט לא יאט מחר בפתאומיות, אתרים לא ייחסמו וגולשים לא יצטרכו לשלם יותר. הרשת פשוט תיחלש לאורך זמן, משום שסטארט-אפים יתקשו יותר מתמיד להיאבק בחברות המבוססות.

יו"ר ה-FCC, אג'יט פאי, בדיון על ביטול נייטרליות הרשת, הערב בוושינגטוןצילום: AARON P. BERNSTEIN/רויטר

ברוב העשור האחרון מחצו המעצמות הגדולות את החברות הקטנות יותר שוב ושוב. אחד הלקחים מכל מה שקרה לאחרונה באינטרנט – פייסבוק, הרוסים וקיימברידג' אנליטיקה; בוטים ומידע מוטעה בכל מקום – הוא שבהיעדר כללים ואכיפה מחמירה, כל מה שנמצא באינטרנט מתקלקל. הסרת המחסום האחרון שעמד בפני תחרות לא הוגנת רק תזרז את התהליך הזה.

וזה יהיה מכוער. "ההיסטוריה מראה לנו שכשלחברות יש יכולת טכנית לעשות דברים, תמריץ עסקי לעשות אותם וזכות חוקית לכך – הן ינצלו את מה שזמין בידיהם", אומרת ג'סיקה רוזנוורסל, נציבה ב-FCC ודמוקרטית שהצביעה נגד ביטול כללי נייטרליות הרשת בשנה שעברה. כשהממשל ביטל את הכללים האלה הוא בעצם נתן לשליטי האינטרנט את הזכות החוקית להיות כאלה, היא אומרת. "עכשיו החברות האלה יכולות לחסום אתרים ולצנזר תכנים ברשת", אומרת רוזנוורסל. "זה גורם לי לתחושה לא טובה – ולכל מי שתלוי באינטרנט לצריכה או יצירה גם לא צריכה להיות תחושה טובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker