פייסבוק נתנה גישה לחברות רבות למידע גם על חברים של משתמשים

הרשת החברתית המשיכה לספק לחברות מסוימות במסגרת הסכמים שכונו "רשימות לבנות" גם לאחר שכבר אמרה כי הפסיקה לעשות זאת

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפליקציית פייסבוק
אפליקציית פייסבוקצילום: בלומברג

פייסבוק נתנה לחברות מסוימות גישה מיוחדת למידע על משתמשים, הרבה אחרי שהתחייבה ב-2015 להגן על המידע הזה, כך דיווח היום "וול סטריט ג'ורנל", על פי מסמכי בית משפט, גורמים בחברה ומקורבים לעניין.

חלק מההסכמים שעליהם חתמה פייסבוק עם החברות, שכונו בתוך החברה "רשימות לבנות", איפשרו לחברות מסוימות גישה למידע נוסף לגבי חברי הפייסבוק של אותם משתמשים, כך לפי הדיווח. המידע הזה כלל מספרי טלפון ומדד שהראה את מידת הקרבה בין משתמשים לאנשים אחרים ברשת החברים שלהם.

הסכמי הרשימות הלבנות נחתמו עם חברות כמו רויאל בנק אוף קנדה וניסאן, שפירסמו בפייסבוק או היו חיוניות מסיבות אחרות, לדברי המקורבים. הם מראים כי פייסבוק נתנה גישה מיוחדת למידע למגוון רחב יותר של חברות מכפי שדווח בעבר, וכעת הם מעלים שאלות נוספות לגבי למי יש גישה למידע על מיליארדי משתמשים בפייסבוק ולמה.

רבים מההסכמים האלה נחתמו בנפרד מהסכמי שיתוף המידע של פייסבוק עם 60 יצרניות טלפונים סלולריים, אשר נחשפו בשבוע שעבר. מחוקקים ורגולטורים בארה"ב אמרו כי ההסכמים האלה עם היצרניות מצריכים חקירה נוספת.   

בשבוע שעבר הודתה פייסבוק כי חתמה על הסכמים לשיתוף מידע של המשתמשים עם יצרניות טלפונים סלולריים מובילות, בהן אפל, אמזון, בלקברי, מיקרוסופט וגם חברות סיניות – עוד לפני שאפליקציית פייסבוק הייתה זמינה ונעשה בה שימוש נרחב בסמארטפונים, כך מסרה החברה. העסקות אפשרו לפייסבוק להרחיב את פעילותה ולהציע ללקוחות שירותים כמו אפליקציית המסנג'ר של פייסבוק, כפתור ה"לייק" ופנקס הכתובות.

חשיפת השותפות, שעל היקפה לא דווח בעבר, העלתה חשש כי החברה לא פעלה בהתאם לתקנות הפדרליות מ-2011 בנוגע לשמירה על פרטיות המשתמשים. פייסבוק העניקה לחברות גישה למידע של המשתמשים והחברים שלה מבלי לקבל אישור מהמשתמשים, והמשיכה לעשות זאת גם לאחר שהכריזה כי הפסיקה לחלוק מידע של המשתמשים עם גורמים חיצוניים.

בעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה אמרה פייסבוק כי הפסיקה כבר ב-2015 לתת גישה לחברות אחרות למידע על משתמשים, אך לא חשפה כי החריגה את יצרניות הטלפונים, הטאבלטים ומכשירים אחרים מאיסורים אלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker